Absolútna správa:

Európska únia má v rámci bezprecedentného plánu zosúladiť svoje hospodárstvo s ambicióznejšími klimatickými cieľmi a navrhnúť, aby všetky nové automobily predávané od roku 2035 mali nulové emisie. Európska komisia, regulačná skupina bloku, plánuje požadovať, aby emisie z nových automobilov a dodávok klesli o 65 % od roku 2030 a poklesli na nulu od roku 2035, vyplýva z dokumentu EÚ, ktorý priniesla agentúra Bloomberg News. Prísnejšie normy týkajúce sa znečisťovania budú doplnené pravidlami, ktoré zaviažu národné vlády k posilneniu infraštruktúry pre nabíjanie vozidiel. Zmena vo fungovaní dopravy bude súčasťou súboru opatrení, ktoré majú byť predstavené budúci týždeň s cieľom prijať prísnejší cieľ v oblasti klímy do roku 2030, ktorým je zníženie skleníkových plynov najmenej o 55 % oproti úrovni v roku 1990. Európa si kladie za cieľ stať sa prvým kontinentom s nulovými emisiami na svete do roku 2050, čo si bude vyžadovať prepracovanie všetkých častí jej hospodárstva, pričom najväčšou výzvou bude doprava a priemysel. Nové emisné ciele pre vozidlá by predstavovali výrazné sprísnenie v porovnaní s existujúcimi celoeurópskymi emisnými cieľmi, ktoré od roku 2030 vyžadujú zníženie pre automobily o 37,5 %. Osobné automobily tvoria asi 12 % celkových emisií CO2 vyprodukovaných v EÚ. Priemysel sa pripravuje na prijatie nových prísnych opatrení. Banka Barclays uviedla, že pre automobilky bude ťažké dosiahnuť cieľ zníženia emisií o 60 % do roku 2030 aj pri hybridných vozidlách typu plug-in a táto politika bude smerovať k ďalšiemu prijatiu batériovo-elektrických modelov.

Investori zarobili na:

Spoločnosti NOV Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 5,99 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: -54,02 %). Dôvodom prudkého rastu ceny akcií spoločnosti bolo zvýšenie cieľovej ceny v 12-mesačnom horizonte od Morgan Stanley z 13 USD na 18 USD za akciu. Spoločnosť NOV ponúka zariadenia a komponenty používané pri ťažbe ropy a zemného plynu a výrobných operáciách. Spoločnosť pôsobí celosvetovo.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Spotrebiteľská inflácia v Číne v júni spomalila z 1,3 % na 1,1 % na medziročnej báze. Očakával sa rast na úrovni 1,3 %. Čínska správa kyberpriestoru odstráni 25 mobilných aplikácií prevádzkovaných spoločnosťou Didi Global z obchodov s aplikáciami kvôli nelegálnemu zberu dát. Čína znížila množstvo hotovosti, ktorú musia banky držať v rezervách, aby podporila úvery menším podnikom v čase, keď ekonomické zotavenie začína oslabovať. Predaj nových vozidiel v Číne, teda na najväčšom automobilovom trhu sveta, v júni medzimesačne klesol o 12,4 % na 2,02 mil. vozidiel. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -0,37 %, Hang Seng +0,70 %, Nikkei 225 -0,63 %.

Priemyselná produkcia vo Veľkej Británii vzrástla v máji o 27,7 % medziročne, odhady boli na úrovni 29,5 %. Nemecký automobilový koncern Volkswagen sa v prvých šiestich mesiacoch tohto roka vymanil zo straty – hospodáril s prevádzkovým ziskom zhruba 11 miliárd eur. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +1,91 %, CAC 40 +2,07 %, DAX +1,73 %.

Miera nezamestnanosti v Kanade klesla v júni z 8,2 % na 7,8 %. Fed v polročnej správe Kongresu oznámil, že zotavovanie americkej ekonomiky držia späť nedostatok materiálov a problémy s nedostatkom pracovných síl, čo tiež podnietilo „prechodné“ vzopätie inflácie. USA pridali 34 subjektov na ekonomickú čiernu listinu, viac ako 10 z nich je z Číny. Prezident USA Biden podpísal exekutívny príkaz, ktorý má obmedziť konsolidáciu korporácií a podporiť hospodársku súťaž v americkej ekonomike. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones +1,30 %, S&P 500 +1,13 %, NASDAQ +0,98 %.

Mário Jičínský, analytik spoločnosti CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.

 

Ďalšie komentáre