Trump v piatkovom tweete označil FDA za „veľkú, starú a pomalú korytnačku“ a požadoval začatie očkovania.

 

Absolútna správa:

Úrad pre potraviny a liečivá podrobne skúma nedávne správy o alergických reakciách na liek Pfizer Inc. Pre vakcínu Covid-19 sa pripravuje povolenie na mimoriadne použitie – podľa najvyšších predstaviteľov zdravotníctva v USA by tento krok mohol prísť už tento víkend. Jednou z posledných vecí, ktoré FDA robí pred uvedením produktu na verejné použitie, je zabezpečenie, aby pokyny pre lekárov a pacientov na štítku obsahovali aktuálne informácie o tom, kto a ako by ju mal používať. V posledných niekoľkých dňoch sa vyskytli správy o závažných alergických reakciách na vakcínu vo Veľkej Británii. Po začatí očkovania v utorok britská Národná zdravotná služba uviedla, že ľudia s významnou alergiou v anamnéze by nemali byť očkovaní.

Investori zarobili na

Spoločnosti The Walt Disney, ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o vyše 15 % (výkonnosť za 5 rokov: + 65,86 %). Investorov potešili dobré správy ohľadne streamvacej platformy Disney+, kde vedenie spoločnosti očakáva, žeby už v roku 2024 mohlo byť až 350 miliónov predplatiteľov na celom svete. The Walt Disney ja najväčšia spoločnosť v zábavnom priemysle. Prevádzkuje lunaparky a produkuje množstvo filmov.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Hongkong podpísal dohodu o dodaní 15 miliónov dávok vakcíny od Pfizeru a Sinovacu. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 – 1,03 %, Hang Seng + 0,36 %, Nikkei 225 – 0,39 %.

Nemecký index spotrebiteľských cien v novembri podľa finálnych dát medziročne poklesol o 0,3% a medzimesačný pokles bol na úrovni 0,8%. Európski lídri sa zaviazali k zníženiu emisií o 55% proti úrovniam roku 1990 do roku 2030. Taliansko žiada, aby očkovanie proti koronavírusu začalo vo všetkých štátoch Európskej únie súčasne. Chce tiež vyvinúť mobilnú aplikáciu, ktorá uľahčí organizáciu očkovanie, a prepojiť ju s ostatnými na európskej úrovni. Britský premiér Johnson: Z môjho uhla pohľadu vyzerá teraz veľmi, veľmi nepravdepodobne, že budeme mať nejakú dohodu“. Krach rokovaní Európskej únie s Britániou je v súčasnosti pravdepodobnejší než dosiahnutie dohody. Podľa vysoko postaveného úniového činiteľa to dnes povedala predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen prezidentom a premiérom členských krajín bloku na summite v Bruseli. Sanofi a GSK budú mať meškanie vo svojom programe na vakcínu proti covid-19, aby vylepšili imunitnú odozvu u starších ľudí. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 – 1,04 %, CAC 40 – 0,76 %, DAX – 1,36 %.

Airbnb uzavrela včerajšie obchodovanie po IPO na cene 144,71 USD , čo predstavuje nárast o 113% oproti upisovacej cene. Britský najvyšší súd dal zelenú hromadnej žalobe na spoločnosť MasterCard , ktorá vraj počas 15 rokov účtovala viac ako 46 miliónom ľudí v Británii nadmerné poplatky. Súd tak zavrhol odvolanie MasterCard. Zložitý právny spor by mohol dať každému dospelému v Británii nárok na 300 libier, pokiaľ ju firma prehrá. Index výrobných cien v USA v novembri medzimesačne vzrástol o 0,1%  a medziročne vzrástol o 0,8% v súlade s odhadom. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones + 0,09 %, S&P 500 – 0,18 %, NASDAQ – 0,32 %.

Roman Lechovič, analytik spoločnosti CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.

Ďalšie komentáre