Úvod týždňa bol plný optimizmu a ten začal už na začiatku dňa. Makrokalendár bol prázdny a neponúkol žiadne zaujímavé dáta, tým pádom mali stroje voľné „ruky“ a mohli si robiť, čo chceli. Najlepšie to bolo vidieť na nemeckom DAXe. Ten otváral na úrovni 9150 bodov a okamžite začal prudšie rásť. Dostal sa až na 9255 bodov a vytvoril nové historické maximá. Pritom po konferencii ECB Draghiho 7.11. vytvoril veľmi silnú obratovú sviečku a už to konečne vyzeralo na výraznejšiu korekciu. Tá však neprišla a DAX vyštartoval na nové maximá. Spolu s ním samozrejme rástli aj ostatné európske indexy, ale aj tie americké. Futures na SPX sa dostali takmer na 1800 bodov, pričom Cash index sa už na tejto hladine obchodoval. Rovnako rástol aj Dow Jones, ktorý prekonal magickú métu 16 000 bodov po prvý krát v histórii. Na parketoch sa tak zelenalo a eufória bola všade prítomná, no akosi znova chýbal fundamentálny dôvod, prečo akcie rástli. Asi išlo iba o snahu dostať sa nové okrúhle levely. Americké hlavné benchmarky nakoniec svoje zisky neudržali vďaka negatívnym komentárom Icahna a zatvárajú pondelok v červenom: DJIA +0.09%, SPX -0.37%, NDX -0.98%.

Forexový trh preferoval predaje zelenej bankovky a pravdepodobne to bol hlavný driver pre rast akcií. EURUSD rástol takmer celý deň a dostal sa znova nad 1.35. Korekcia vo večerných európskych hodinách bola skúpená a tak sa kráľovskému menovému páru podarilo zatvoriť nad 1.35. Rovnako pozitívne skončil aj USDJPY, ten bojuje o úroveň 100, no zatiaľ sa mu ju darí držať, aj keď len veľmi marginálne.

Slabosť dolára nedokázali využiť komodity a znova klesajú. Zlato na nové swingové minimá pod 1270, čo je pre ďalší vývoj negatívne. Striebro už koketuje s levelom 20 dolárov za uncu a taktiež nenaznačuje žiadne snahy o pohyb smerom nahor. Celkovo tak komoditný sektor stále vyzerá veľmi medveďo a keď nedokáže využiť dlhodobejšiu slabosť dolára ani na jemný rast, pravdepodobne nás čaká ďalší posun smerom nadol. Uvidíme v najbližších týždňoch. 

Ing. Peter Bukov, senior analytik Capital Markets o.c.p., a.s. 

Ďalšie komentáre