Investori očakávajú piatkovú konferenciu v Jackson Hole, na ktorej by mal šéf FEDu Jerome Powell načrtnúť ďalšie kroky americkej centrálnej banky.

Absolútna správa:

Index S&P 500 po najdlhšej sérii týždenných strát od februára tohto roka mierne vzrástol v predobchodnej fáze. Spoločnosť Nvidia vzrástla o 4,5 %, pričom spoločnosti Tesla a Microsoft zaznamenali taktiež mierne zisky. Pokles spoločnosti Johnson & Johnson zase oslabil index Dow Jones. Výnosy desaťročných amerických dlhopisov v USA sa vyšplhali na najvyššiu úroveň od novembra 2007. Sadzba 10-ročných dlhopisov chránených proti inflácii prvýkrát od roku 2009 prekročila 2 %. Tento týždeň šéf FEDu Powell vystúpi v piatok na Jacksonovej konferencii Fedu v Kansas City Hole na sympóziu o hospodárskej politike. Investori sa budú pozerať na očakávané vystúpenie, aby získali informácie o výhľade úrokových sadzieb, ktoré Fed minulý mesiac zvýšil na 5,25 % – 5,5 %, čo je najvyššia úroveň za posledných 22 rokov. Prejav predsedu Fedu na konferencii zvyčajne povzbudil akcie od prelomu tisícročia, pričom index S&P 500 získal v priemere 0,4 % v nasledujúcom týždni od konferencie. Avšak minulý rok sa akcie v nasledujúcom týždni prepadli o 3,2 %, keď Powell varoval pred zachovaním reštriktívnej politiky na utlmenie inflácie. spoločnosť Nikola klesla po tom, čo výrobca elektrických vozidiel varoval, že možno nedosiahne svoj celoročný plán. Prevzatie spoločnosti VMware za 61 miliárd USD spoločnosťou Broadcom schválil britský protimonopolný úrad, čím sa otvorila cesta pre jeden z najväčších technologických obchodov v histórii.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

ASIA: Obchodný deficit Nového Zélandu sa v júli znížil na 1,107 miliardy USD z 1,415 miliardy USD rok predtým. Dovoz sa prepadol o 16 % na 6,6 miliardy USD, a to v dôsledku prepadu dovozu ropných produktov (-44 %); ostatných chemických výrobkov (-66 %); mechanických strojov a zariadení (-11 %) a železa a ocele (-36 %). Na druhej strane sa zvýšil dovoz lietadiel a ich častí (485 %), vozidiel, ich častí a príslušenstva (3 %), nápojov, liehovín a octu (18 %) a cukru a cukroviniek (26 %). Dovoz z Číny (-25 %) a Austrálie (-2,7 %) klesol, ale vzrástol z EÚ (1,9 %), USA (24 %) a Južnej Kórey (18 %). Vývoz klesol do Číny (-24 %), EÚ (-16 %) a Japonska (-21 %), ale vzrástol do Austrálie (8,9 %) a USA (16 %).

EUCeny výrobcov v Nemecku sa v júli medziročne znížili o 6,0 %, čím sa zmenil ich júnový nárast o 0,1 % a zároveň došlo k prvému poklesu od novembra 2020. Pokles bol do veľkej miery spôsobený bázickým efektom, pričom dopadol horšie, ako trhové odhady (-5,1 %) poklesu v prostredí 19,3% prepadu cien energií, pričom ceny elektriny sa prepadli o 30 %. Bez energií vzrástli ceny výrobcov o 2,0 %. Na mesačnej báze ceny výrobcov v júli klesli o 1,1 %, čo bol tretí mesiac poklesu v rade.

USA: Ceny nových domov v Kanade klesli v júli oproti predchádzajúcemu roku o 0,9 %, čím mierne rozšírili júnový pokles o 0,7 % a zaznamenali štvrtý pokles za sebou, prvýkrát od novembra 2019.

David Matulay, analytik spoločnosti CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.

Ďalšie komentáre