Absolútna správa:

Vláda nemeckej kancelárky Angely Merkelovej si stanovila za cieľ spustiť očkovanie všetkých dospelých začiatkom júna. Krajina tiež zamýšľa umožniť ľuďom, ktorí boli úplne zaočkovaný alebo ktorí sa zotavili z choroby, výsady, ako je nakupovanie a návšteva kaderníckych salónov bez toho, aby potrebovali negatívne testy na prítomnosť koronavírusu. Dnes to uviedla Merkelová po rokovaniach s regionálnymi lídrami. Úradníci sa však nedohodli na pevných detailoch. Miera očkovania Nemecka sa v posledných týždňoch rýchlo zvýšila. Trvalo asi tri mesiace, kým 10 % populácie získalo prvú dávku vakcíny, ďalších 10 % dostalo prvú dávku v prvých troch aprílových týždňoch. Tempo vakcinácie by sa malo naďalej zrýchľovať, pričom v druhom štvrťroku sa očakávajú dodávky 80 miliónov dávok vakcíny. Nemecko a zvyšok Európskej únie boli zabrzdené ďalšími rozvinutými krajinami pri príprave a spustení očkovacej kampane. Podľa Bloomberg Vaccine Tracker najväčšia európska ekonomika zaočkovala úplne 7 % populácie, v porovnaní s takmer 19 % v Británii a viac ako 28 % v USA.

Investori zarobili na:

Spoločnosti Otis Worldwide Corp., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 7 % Cena akcií spoločnosti rástla po tom, čo spoločnosť reportovala zisky na akciu za prvý štvrťrok. Spoločnosť Otis Worldwide Corporation vyrába, inštaluje a poskytuje služby v oblasti stavebných systémov. Spoločnosť ponúka výťahy, eskalátory a ďalšie pohyblivé produkty.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Japonská firma Canon očakáva, že jej prevádzkový zisk za aktuálny finančný rok dosiahne 198 mld. JPY, zvyšuje tak svoj minulý odhad, ktorý sa nachádzal na úrovni 158,5 mld. JPY. Turecká farmaceutická spoločnosť Viscoran ILAC sa dnes dohodla na výrobe ruskej vakcíny proti covidu-19 Sputnik V vo svojich závodoch. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -1,13 %, Hang Seng  -0,43 %, Nikkei 225 +0,36 %.

Nemecko zvýšilo odhad tohtoročného hospodárskeho rastu na 3,5% z predchádzajúcich 3%. Výnosy 10-ročných talianskych dlhopisov stúpli na 2 mesačné maximum. Spoločnosť Nestle údajne rokuje o kúpe firmy The Bountiful Company. Cena medi na komoditnej londýnskej burze LME vzrástla na najvyššiu úroveň od roku 2011. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +0,19 %, CAC 40 +0,28 %, DAX +0,11 %.

Súkromná kapitálová spoločnosť Thoma Bravo v pondelok uviedla, že kúpi spoločnosť Proofpoint Inc. v hotovostnom obchode, ktorý ohodnotí firmu v oblasti kybernetickej bezpečnosti na zhruba 12,3 miliárd dolárov. Apple chce urýchliť plánované americké investície, počas ďalších piatich rokov chce investovať 430 miliárd USD a vytvoriť 20 000 pracovných miest. Objednávky tovarov dlhodobej spotreby v USA vzrástli v marci o 0,5 %, očakával sa rast na úrovni 2,5 %. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones -0,18 %, S&P 500 +0,22 %, NASDAQ +0,87 %.

Tomáš Ferech, analytik spoločnosti CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.

Ďalšie komentáre