Predseda Fedu Jerome Powell vo svojom prejave zdôraznil potenciálnu potrebu, aby centrálna banka USA opätovne zvýšila úrokové sadzby s cieľom efektívne riadiť infláciu, avšak iba pokiaľ to bude potrebné.

Absolútna správa:

Akcie vzrástli po tom, čo Jerome Powell povedal, že Federal Reserve bude postupovať opatrne, pokiaľ ide o opätovné zvýšenie úrokových sadzieb. Index S&P 500 poklesol po tom, čo Powell potvrdil, že centrálna banka bude pokračovať v udržiavaní utiahnutej menovej politiky. Výnos z 10-ročných štátnych dlhopisov klesol o tri bázické body na 4,21 %. Dolár klesol o 0,1 percenta. V piatok vystúpi aj prezidentka Európskej centrálnej banky Christine Lagardeová, čo je jej prvý väčší príhovor odkedy úradníci 27. júla zvýšili úrokové sadzby, ale budúce rozhodnutia ponechali závislé od konkrétnej situácie. Aj keď sa investori v septembri prikláňajú skôr k pauze, budú pozorne počúvať akékoľvek náznaky, ktoré zdieľajú či rozporujú ich sentimentu. Lagardeová po prejave vystúpi v rozhovore pre televíziu Bloomberg. Nárast 10-ročných výnosov zo štátnych dlhopisov, ktorý v poslednej dobe vyvolal veľký záujem, nebol dostatočne prudký na to, aby vykoľajil akcie, rovnako ako pohyb dvojročných výnosov bol podľa historických štandardov tiež mierny. Pokles akcií v USA vo štvrtok napriek mimoriadnej správe od spoločnosti Nvidia Corp. ukazuje, že tohtoročné oživenie je vyčerpané. Najbližšie dni rozhodnú o tom, či rast akciového trhu chytí druhý dych po letnej pauze, ale ďalší rast je momentálne v nedohľadne.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

ASIA: Japonský index spotrebiteľských cien v Tokiu klesol v auguste na 2,90 % z 3,20 % v júli. Základný index spotrebiteľských cien pre oblasť Ku v japonskom Tokiu vzrástol v auguste 2023 medziročne o 2,8 %, čo predstavuje spomalenie oproti júlovému nárastu o 3 % a je pod úrovňou prognóz na úrovni 2,9 %. Napriek tomu jadrová miera inflácie v Tokiu, ktorá je hlavným ukazovateľom celoštátneho cenového vývoja, už 15. mesiac po sebe prekonala 2-% cieľ Bank of Japan.

EUNemecká ekonomika v druhom štvrťroku 2023 v porovnaní s predchádzajúcimi tromi mesiacmi stagnovala, a to po dvoch po sebe nasledujúcich obdobiach poklesu. Spotreba domácností sa po poklese v predchádzajúcom polroku stabilizovala a vládne výdavky vzrástli o 0,1 %, čo znamenalo ukončenie rok trvajúcej recesie. Na medziročnej báze sa najväčšia európska ekonomika v druhom štvrťroku znížila o 0,2 %. Ukazovateľ súčasných podmienok IFO pre Nemecko v auguste klesol na 89,0 bodu, čím dosiahol najnižšiu úroveň od augusta 2020 a zaostal za očakávaniami trhu na úrovni 90,0 bodov.

USA: Spotrebiteľský sentiment Michiganskej univerzity v USA bol v auguste 2023 revidovaný na nižšiu hodnotu 69,5 z predbežných 71,2 bodu. Ukazovateľ očakávaní bol revidovaný nadol na 65,5 zo 67,3 a subindex súčasných podmienok bol revidovaný nižšie na 75,7 zo 77,4. Inflačné očakávania na rok boli medzitým revidované nahor na 3,5 % z 3,3 % a päťročný výhľad bol revidovaný nahor na 3 % z 2,9 %.

Timotej Lencz, analytik spoločnosti CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.

Ďalšie komentáre