V stredu 12.6.2024 americké indexy S&P 500 a Nasdaq dosiahli nové maximá. Stalo sa tak po údajoch CPI, ktoré boli nižšie než sa očakávalo. Vo večerných hodinách sa očakáva vystúpenie Jeromeho Powella a rozhodnutie FOMC o úrokových sadzbách. Spoločnosť Apple sa prvý krát po piatich mesiacoch dostala na prvé miesto najhodnotnejších spoločností, čím predbehla Microsoft.

Absolútna správa

Po kľúčových dátach o inflácií v USA otvorili americké indexy dnešné obchodovanie v zelených číslach. Index S&P 500 sa po otvorení trhu pohyboval o 1% vyššie na úrovni nového maxima 5 434 bodov. Rovnako na tom bol aj Nasdaq Composite, ktorý so svojím 1,5% nárastom na úroveň 17 622 bodov dosiahol nové maximum. Vzrástol aj index Dow Jones o 0,83%  na úroveň 39 071 bodov. Japonský Nikkei 225 klesol o 0,66% a uzavrel na 38 876, zatiaľ čo širší index Topix klesol o 0,73% na 2 756 bodov, keďže investori reagovali na vyššie než očakávané čísla inflácie japonských výrobcov. Inflačné dáta z USA pozitívne ovplyvnili aj európsky akciový trh, ktorý prudko vzrástlo, pričom STOXX 50 a STOXX 600 vzrástli o viac ako 1 %.

K horším číslam spotrebiteľských cien a výrobných cien v Číne sa pridávajú aj správy, že by Bidenova administratíva mohla prijať ďalšie opatrenia na obmedzenie prístupu Číny k technológiám čipov využívaných na umelú inteligenciu. Výnosy 2-ročných amerických štátnych dlhopisov, ktoré sú citlivejšie kroky Fedu, klesli o 15 bázických bodov na 4,68%. Dolár klesol tiež. Okrem dát CPI sa dnes očakáva vystúpenie Jeromeho Powella o úrokových sadzbách. Vo všeobecnosti sa očakáva ponechanie  sadzieb na 2-ročnom maxime. Spoločnosti Apple sa podarilo dosiahnuť trhovú kapitalizáciu 3,25 bilióna USD, čím sa dostala na prvé miesto najhodnotnejších verejne obchodovateľných spoločností. Stalo sa tak po tom čo v utorok akcie vzrástli o viac ako 7% a dnes sa pohybujú o približne 2,8% hore. Spoločnosť Oracle vzrástla o viac ako 12%, keď oznámila odhady lepších tržieb než sa očakávalo a po oznámení nových partnerstiev s OpenAI a Google Cloud, čím podporila snahu o opätovné definovanie spoločnosti ako hlavného konkurenta v oblasti cloud computingu. Spoločnosť GameStop využila ďalší prudký nárast akcií podporené Keithom Gillom, čím z programu predaja akcií získala viac ako 2,1 miliardy USD. Doručovacia spoločnosť FedEx odhalila plány zrušiť približne 2 000 pracovných miest v Európe, ktorých cieľom je zefektívnenie pracovnej sily a zníženie nákladov. Akcie výrobcu áut Nio klesli po tom, čo Európska únia zverejnila plány zvýšiť clo na dovoz čínskych elektrických áut o 38%. V komoditnom sektore ropa rozšírila zisky k čomu jej pomohli nielen dáta z USA, ale aj výhľady na globálny dopyt. O 16:30 SELČ sa futures kontrakty na americkú ropu WTI s júlovým dodaním obchodovali o 1,6% vyššie na úrovni 79,20 USD za barel, zatiaľ čo cena kontraktov na ropu Brent stúpla podobne o 1,6% na 83,20 USD za barel.

Makroekonomické dáta

Ázia – Sezónne upravená miera nezamestnanosti v Južnej Kórei zostala v máji nezmenená na úrovni 2,8%. Ročná miera inflácie v Číne bola v máji na úrovni 0,3%, udržala sa na stabilnej úrovni už druhý mesiac po sebe, pričom zaostávala za trhovými prognózami na úrovni 0,4%. Ceny výrobcov v Japonsku v máji medziročne vzrástli o 2,4%, v porovnaní s aprílovým nahor revidovaným nárastom o 1,1% a zaznamenali najvyššiu hodnotu od augusta minulého roka. Najnovšie číslo tiež prekonalo očakávania trhu o náraste o 2%, čo podporuje obavy, že by sa to mohlo premietnuť do vyššej úrovne spotrebiteľskej inflácie.

Európa – Inflácia spotrebiteľských cien v Nemecku bola v máji potvrdená na úrovni 2,4%, v porovnaní s 3-ročným minimom 2,2% v každom z predchádzajúcich dvoch mesiacov. Inflácia sa prvýkrát za päť mesiacov zvýšila, čo bolo spôsobené vyššími nákladmi na služby a potraviny. Britská ekonomika vzrástla v apríli medziročne o 0,6%, po 0,7% raste v marci a v súlade s očakávaniami.

USA – Index spotrebiteľských cien vzrástol v máji medziročne o 3,3% na 314,07 bodu, po zvýšení o 3,6% v apríli a pod trhovým konsenzom o 3,5% raste. Ročná miera inflácie sa v máji nečakane spomalila na 3,3%, čo je najnižšia úroveň za tri mesiace, v porovnaní s 3,4% v apríli a prognózami na úrovni 3,4%.

Adam Cicák, analytik spoločnosti CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.

Ďalšie komentáre
Capital Markets
Prehľad ochrany osobných údajov

Táto webová stránka používa súbory cookie, aby sme vám mohli poskytnúť čo najlepšiu používateľskú skúsenosť. Informácie zo súborov cookie sa ukladajú vo vašom prehliadači a plnia funkcie, ako je rozpoznanie vás pri návrate na našu webovú stránku a pomoc nášmu tímu pochopiť, ktoré časti webovej stránky považujete za najzaujímavejšie a najužitočnejšie.