Na začiatku obchodovacieho dňa otvorili americké akcie v pluse, avšak ku koncu obchodného dňa sa pohybovali okolo nuly, pod ktorou dnes aj zatvorili. Zostáva tak platný trend obavy o vývoj ekonomiky po zvýšení úrokových sadzieb.

Absolútna správa:

V Európe akcie klesli prvý deň tohto týždňa, keď sa sektory materiály a energetika prepadli spolu s cenami komodít. Americké akcie vzrástli na po začiatku obchodovacieho dňa tom, čo predseda Federálneho rezervného systému Jerome Powell zopakoval svoj záväzok obmedziť infláciu a uznal riziko recesie, keďže obchodníci teraz očakávajú, že centrálna banka bude pozorne sledovať vplyv zvyšovania sadzieb na ekonomiku. S&P 500 a technicky náročný Nasdaq 100 vzrástli. Výnosy štátnych dlhopisov opäť klesli, pričom 10-ročný výnos sa pohyboval okolo 3,14 %. Bitcoin nakrátko klesol pod svoju kľúčovú psychologickú hodnotu 20 000 USD, keďže investori sú naďalej znepokojení globálnou recesiou. Powell v stredu povedal, že zatiaľ neexistujú žiadne významné makroekonomické efekty od radikálneho poklesu kryptomien. Povedal tiež, že Kongres by mal objasniť, kto má právomoc kryptomeny regulovať. Prezident Joe Biden plánuje vyzvať Kongres, aby uzákonil pozastavenie daní na benzín s cieľom ochladiť prudko rastúce ceny čerpadiel a zmierniť tlak na spotrebiteľov.

Investori zarobili na:

Spoločnosti DaVita Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 5,96 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: 23,84 %). DaVita je popredný poskytovateľ zdravotnej starostlivosti zameraný na transformáciu poskytovania starostlivosti s cieľom zlepšiť kvalitu života pacientov na celom svete. Spoločnosť je jedným z najväčších poskytovateľov dialýzy v USA.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Deficit bežného účtu Indie sa v prvom štvrťroku 2022 prehĺbil na 13,4 miliardy USD alebo 1,5 % HDP z 8,1 miliardy USD v rovnakom období minulého roka, keď sa rozdiel prudko zvýšil na 54,5 miliardy USD zo 41,7 miliardy USD v predchádzajúcom roku. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -1,27 %, Hang Seng -2,56 %, Nikkei 225 -0,37 %.

Indikátor spotrebiteľskej dôvery v eurozóne klesol v júni 2022 o 2,4 bodu na -23,6 z -21,1 v máji v porovnaní s očakávaniami trhu -20,5 a dlhodobým priemerom -11,0, ukázal predbežný odhad. Zároveň je to len kúsok od historicky najnižšieho bodu v apríli 2020, keď COVID-19 prvýkrát zasiahol Európu. Prudká inflácia v dôsledku dôsledkov ruskej vojny na Ukrajine a obnovené problémy dodávateľského reťazca ovplyvňujú kúpnu silu. V celej Európskej únii sa spotrebiteľský sentiment znížil o 1,9 bodu na -24. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50  -0,84 %, CAC 40  -0,81 %, DAX -1,11 %.

Medziročná inflácia v Kanade v máji 2022 zrýchlila na 7,7 %, čo je najvyššia úroveň od januára 1983 a prekročila očakávania trhu 7,4 %. Hlavný tlak na rast prišiel z dopravy, potravín a bývania, keďže západné sankcie v reakcii na ruské útoky na Ukrajinu naďalej zvyšovali ceny energií a komodít. Náklady na dopravu vzrástli o 14,6 % (11,2 % v apríli), podporené 48 % nárastom cien benzínu (36,3 % v apríli). Rast spotrebiteľských cien potravín zostala rovnaká na úrovni 8,8 %. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones  -0,15 %, S&P 500 -0,13 %, NASDAQ -0,15 %.

Timotej Lencz, analytik spoločnosti CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.

 

 

 

 

 

 

Ďalšie komentáre