13.6.2014 22:16 - Wall Street sa zelenalo najmä kvôli Intelu

Koniec týždňa priniesol radu zaujímavých fundamentov. Popri eskalácií napätia v Iraku a prekvapujúco rýchlom postupe islamistických povstalcom smerom k Bagdadu, boli zverejnené aj zaujímavé dáta z kalendára. Všetko to začala Bank of Japan, ktorá v piatok rozhodla, že svoju uvoľnenú monetárnu politiku a ciele v tejto oblasti ponecháva nezmenené, čo bolo aj v súlade s trhovým konsenzom. Navyše japonská vláda plánuje znížiť daň z firemných ziskov v postupných krokoch pod 30 percent. Oznámil to dnes premiér Abe, no a akcie japonských firiem samozrejme reagovali veľmi pozitívne. Nikkei uzavrel obchodovanie so ziskom 0.83 % na hladine 15097 bodov.

Neskôr prišla na rad priemyselná produkcia v Číne, ktorá skončila v súlade s očakávaniami trhu (v máji +8.8 % y/y) a aj maloobchodné tržby, ktoré prekonali odhady ( v máji +12.5 % y/y). Ani dobré nočné čísla však nezabránili európskym trhom dostať sa pod tlak hneď po otvorení parketov. Aj keď v poobedňajších hodinách sa výpredaj zastavil, benchmarky nedokázali vymazať straty a týždeň ukončili intradenne takto: DAX -0.26 %, CAC 40 -0.24 %, FTSE 100 -0.95 %, Stoxx 600 -0.2 %.

Vývoj v Iraku bude aj naďalej na radaroch investorov a prudký rast cien ropy v tomto týždni môže aj naďalej pokračovať a zároveň strašiť účastníkov trhu. Americká ropa WTI sa počas dňa dvakrát neúspešne pokúšala o zdolanie 107.60  USD/barel, odkiaľ bola technicky predaná pod 107 USD. Tak, či tak pridala za piatok ďalších +0.40 % a dokončila najziskovejší týždeň v prebiehajúcom roku.

Americké trhy by piatok tiež zrejme uzavreli v červených číslach, nebyť spoločnosti Intel, ktorá na Wall Street zatienila aj situáciu v Iraku, klesajúce indexy výrobných cien, ako aj predbežne klesajúcu spotrebiteľská klímu podľa UoM (za jún len 81.2 b., konsenzus rast na 83 b. z 81.9 b.) Spoločnosť dnes oznámila zvýšenie odhadu rastu firemných tržieb  a akcie vzrástli o 7 %. Intel je súčasťou tak Dow Jonesu, ako aj SPX, a rally v sektore „semiconductor" poslala všetky dôležité akciové benchmarky do zeleného closu. SPX +0.31 %, NASDAQ +0.30 %, DJIA +0.25 %.

Na forexe sa darilo britskej libre po tom, čo Carney avizoval skoršie zvyšovanie sadzieb od BoE. Kábel sa usadil tesne pod lebelom 1.7 GBPUSD. Pod miernym tlakom bolo euro. Obchodníci ho vysellovali pod 1.354 EURUSD. Zlato dokázalo ako safe investícia voči kríze v Iraku posilniť na konci dňa nad 1275 USD a krátko po uzavretí amerických parketov sa šplhalo už na 1278 USD.

Ing. Miroslav Blahušiak, analytik Capital Markets o.c.p., a.s.

Daľšie komentáre

Obchodník s cennými papíry Streda
20. Júna 2018
News