Akcie sa začiatkom marca dostali na 12-ročné minimum. Odvtedy vystrelili o dvadsať percent.
Najhorší kvartál na amerických akciových trhoch od roku 1939 a najlepší marec od októbra 2002. Aj takú podobu mal prvý štvrťrok na burzách. Počas prvých troch mesiacov tu hrali prím najmä správy z krízou skúšaného finančného sektora a americkej ekonomiky.

Začiatok znamenal pád
Akciový index S&P 500 stratil za tri mesiace takmer 12 percent. \“Hlavným faktorom bola nečitateľnosť vývoja najmä vo finančnom sektore, keď väčšina bánk oznámila obrovské straty a zhoršený výhľad. Podobne sa vyvíjala situácia aj v ostatných sektoroch, z ktorých drvivá väčšina potvrdila výrazný pokles zisku alebo vysoké straty,\“ komentuje investičný analytik RM-S Market Kristián Boldizsár.
Vývoj globálnych akciových trhov odrážal prudké ekonomické spomalenie a prehlbujúcu sa recesiu. \“Negatívne pôsobili obavy o zdravie finančného sektora, rastúce potreby financovania zo strany štátov, pokles na trhoch nehnuteľností, ako aj takmer úplné zablokovanie financovania korporátnej sféry, prepad globálneho obchodu a vyhliadky zníženej ziskovosti firiem,\“ sumarizuje portfóliový manažér spoločnosti ČSOB Asset Management Vladimír Ravinger.

Slovná podpora zo strany amerického prezidenta Baracka Obamu a centrálnej banky Fed mala len veľmi obmedzený účinok na náladu investorov. Katastrofálne sa vyvinula aj situácia na trhu práce, keď sa miera nezamestnanosti vyšplhala na vyše osem percent, čo je takmer dvojnásobok oproti začiatku roka 2007. Optimizmus nepridal ani vývoj v automobilovom sektore, kde veľmi reálne hrozí krach minimálne jednému z troch hlavných výrobcov.

Marec – mesiac protikladov
Kým počas prvých dní marca sa akciové trhy prepadli k úrovniam z roku 1997, v jeho druhej polovici sa hlavné indexy posilnili v priemere o viac ako 20 percent. \“Pozitívne oznámenia Citigroup a Bank of Amerika o dosiahnutí zisku počas prvých dvoch mesiacov spôsobili výrazný rast indexov,\“ pripomína Vladimír Gešperík zo spoločnosti Capital Markets.

Východ sa pozviechal
Ruské akcie nešli spolu so svetovým trendom, keď od začiatku roka dosiahli 14-percentnú výkonnosť a od januárového minima sa posilnili asi o 45 percent. \“Hlavným dôvodom bola postupne rastúca cena ropy, ktorá sa od decembra dostala z najnižších úrovní okolo 30 dolárov za barel (159 litrov) na súčasných necelých 50 dolárov,\“ vysvetľuje Gabriel Hinzeller zo spoločnosti KD Investments.
\“Index Varšavskej burzy od začiatku roka klesal spolu s ostatnými svetovými indexmi. Smerom dole ho ťahali aj akcie Bank Polska Casa Opieki, ktorých hodnota klesla za šesť týždňov skoro až na polovicu,\“ približuje akciový obchodník J&T Banky Michal Štubňa. Pokles poľského trhu sa zastavil o niečo skôr ako pád svetových trhov, svoje doterajšie dno dosiahol už v polovici februára.
Ani akciový trh v Česku sa nevyhol stratám. \“Až v marci hodnota niektorých akcií v percentuálnom vyjadrení vzrástla o desiatky percent, takže investori, ktorým sa podarilo odhadnúť vývoj a nakúpiť za ceny z konca februára, majú dôvod na radosť. Týka sa to akcií Erste Bank či CETV, ktoré sa zhodnotili o viac ako sto percent. Jedným z dôvodov zhodnotenia CETV bol vstup televízneho giganta Time Warner do spoločnosti,\“ pripomína Štubňa.

Ako ďalej
Určité náznaky ustálenia finančných trhov aj ekonomiky podľa Boldizsára priniesli v posledných týždňoch najmä stavebný sektor a priemysel. \“Väčšina týchto čísiel však nie je vyslovene pozitívna, sú len menej zlé, ako tie predchádzajúce, resp. očakávané,\“ hovorí Boldizsár. Dôležité preto podľa neho bude, či tento vývoj potvrdia aj ďalšie dáta.
Rozhodujúce pre ďalší vývoj budú výsledky spoločností za prvý kvartál, ktoré začnú oznamovať od polovičky apríla. \“V dôsledku menových, ako aj fiškálnych stimulov očakávame pokračovanie nastúpeného pozitívneho vývoja na akciových trhoch minimálne do leta,\“ zdôrazňuje Gešperík.
\“K tomu, aby sme mohli definitívne povedať, že najhoršia časť krízy je už za nami, potrebujeme pozitívne dáta z ekonomiky minimálne počas dvoch až troch mesiacov,\“ uzatvára Boldizsár.
Szabó Ivan