Akcie v USA rastú, no bankám sa nedarí

Na akciových trhoch vládla v septembri pozitívna nálada.

Americké akcie majú za sebou úspešný mesiac. Indexy stúpajú už štvrtý týždeň za sebou- Darí sa najmä technologickým firmám. Horšie sú na tom banky. Aj naďalej ich investori považujú za rizikové.

Indexy rastú

Americkým akciám sa počas septembra darilo. Správy o spomalení ekonomického oživenia ustúpili do úzadia pre pozitívne štatistické údaje o spotrebiteľskom dopyte. \“V septembri zatiaľ panuje na trhoch pozitívna nálada. Priestor na rast vytvorili lepšie než boli očakávané ekonomické ukazovatele,\“ potvrdil HN analytik spoločnosti X-Trade Brokers Kamil Boros.

Firmám z indexu S&P 500 sa v historicky najhoršom mesiaci pre akcie podarilo vzrásť o 9,5 percenta. Pritom viac ako osem percent nezískal tento index v žiadnom septembri od roku 1939. Len za minulý týždeň si pripísal viac ako dve percentá. Posilnil aj Dow Jones, tiež o viac ako dve percentá.

Banky nie

V indexe S&P 500 klesli z 24 len dve odvetvia. Reality a banky. Tie si pohoršili o 0,7 percenta. Odhady budúcich ziskov totiž znížili analytici Deutsche Bank aj Bank of America. Podľa nich budú mať banky najmä nižší zisk z obchodovania.

Akcie finančných inštitúcií drží pod tlakom podľa Borosa riziko strát z dlhopisov. \“Situácia na dlhopisových trhoch sa naďalej vyhrocuje a výnosy z írskych a portugalských dlhopisov sú v súčasnosti najvyššie od ich vstupu do eurozóny,\“ vysvetlil.

Okrem problémov s dlhopismi majú banky podľa analytika spoločnosti Capital Markets Vladimíra Gešperíka ťažkosti aj s odpismi na nesplácané úvery. Tie zatiaľ neklesajú. \“Banky v západnej Európe, ako aj v USA a Japonsku, sú naďalej príliš rizikové,\“ zhodnotil s tým, že aj v prípade možného rastu riziko zostáva príliš vysoké. \“Ak banku, tak brazílsku alebo indickú,\“ odporučil.

Technológie áno

Na rozdiel od bánk sa darí oblasti technológií. Spoločnosť Apple si pripísala po predbehnutí PetroChiny Co. viac ako šesť percent. Rástli aj akcie Googlu či Amazonu. \“Tieto firmy majú úspešné produkty, na účte každá minimálne 30 miliárd dolárov a takmer žiadne dlhy,\“ vysvetlil Gešperík. Podľa Borosa je však nevýhodou týchto spoločností, že nevyplácajú investorom výnos. \“Nevyplácajú dividendy, ale hromadia peniaze, ktoré potom investujú do výskumu,\“ priblížil.

Spomalenie ekonomického rastu sa podľa Borosa prejaví aj v tržbách firiem. \“Preto ostávame pokiaľ ide o ďalší vývoj skeptickí. Prinajlepšom očakávame mierny rast,\“ konštatoval.