Prepad hlavných akciových indexov za Atlantikom. Pokles akcií väčšiny veľkých amerických spoločností. Ako aj posilnenie dolára oproti ostatným svetovým menám vrátane eura. Tak takto vyzeral deň po ukončení vyše päťročného programu najmasovejšieho nalievania peňazí do americkej ekonomiky. Od konca roka 2008 tak napumpovala americká centrálna banka Fed do hospodárstva rekordných 3,7 bilióna dolárov, s jediným cieľom – naštartovať rast ekonomiky v čase krízy. Tento týždeň Fed pod vedením guvernérky Janet Yellenovej potvrdil, že definitívne zastavuje rotačky.

Silný dolár? Naša výhoda

Tento krok bude mať dosah aj na nás – práve posilňujúci sa dolár môže pomôcť slovenským výrobcom exportujúcim do USA. Na druhej strane však môžu na zastavenie tlačenia peňazí doplatiť investori a európske akciové trhy. Tento krok totiž vyvolal na amerických trhoch napätie. „Najnovšie rozhodnutie Fedu sa môže premietnuť do ďalšieho poklesu akcií,“ potvrdil pre HN Vladimír Baláž, ekonomický prognostik SAV.

Dlho očakávaný krok Fedu prišiel po upevnení presvedčenia, že tamojšia ekonomika sa po kríze opäť oživuje. Tvrdá práca však podľa expertov nastáva až teraz. „Ani po piatich rokoch nie je ekonomika USA tam, kde by ju Američania chceli mať. Otázka teda zostáva, čo bude po tomto rozhodnutí Fedu a či je ekonomika dostatočne silná na to, aby to zvládla,“ hovorí pre HN Radoslav Kasík, analytik spoločnosti Across Private Investments.

Amerika stúpa

Koniec uvoľnenej politiky bol však podľa odborníkov potrebný. „Dosah každého ďalšieho vytlačeného dolára na reálnu ekonomiku sa znižuje. A naopak, zvyšuje sa hrozba, že budú vznikať vedľajšie neželané efekty, ako vznik bublín či ďalšie riziká. S tým sú spojené ďalšie problémy do budúcnosti,“ dodáva Kasík.

V súčasnosti sa tak končí viac ako päťročný záchranný program, ktorý Fed zaviedol, aby bojoval proti vysokej zadlženosti amerických bánk. Posledné kolo nákupu aktív bolo pritom vôbec najdlhšie a najväčšie – Fed počas neho nakúpil dlhopisy celkovo za 1,6 bilióna dolárov.

Koniec záchrany vyplýva z toho, že americká ekonomika naberá na sile. Výsledky ukazujú, že uvoľňovanie peňazí pomohlo stabilizovať finančné trhy a držať dlhodobé výnosy na nízkych úrovniach dostatočne dlhý čas. „Nízke úroky viedli k rastu investícií, k prijímaniu nových zamestnancov a rastu dopytu spotrebiteľov. Nákupy domácností, ktoré predstavujú dve tretiny výkonnosti americkej ekonomiky, tak boli hlavným ťahúňom rastu celého hospodárstva,“ vysvetľuje situáciu Tomáš Holinka, analytik spoločnosti Moody\’s Analytics.

Tento rok sa tak rast americkej ekonomiky očakáva na úrovni 2,2 percenta, pričom budúci rok by to malo byť už 3,5 percenta. Nezamestnanosť, ktorá ešte pred štyrmi rokmi postihla každého desiateho Američana, sa podarilo stlačiť na úroveň 5,9 percenta.

Ovplyvnil celý svet

Samotná politika amerického Fedu sa však dotkla sprostredkovane celého sveta. „Prvotné zmienky o ukončení uvoľňovania videli k posilneniu dolára a odlevu finančných prostriedkov z menej vyspelých ekonomík. Dočasné znehodnotenie ich kurzu viedlo k sprísneniu menových politík v týchto krajinách a podviazaniu ekonomického rastu,“ hovorí Holinka.
Aj na americkú ekonomiku číhajú viaceré prekvapenia. „Amerike by uškodilo spomínané spomalenie svetovej ekonomiky podľa Medzinárodného menového fondu aj Svetovej banky,“ predpokladá Lukáš Lóci, analytik spoločnosti Capital Markets.