Svetové akciové trhy majú za sebou jeden z najlepších mesiacov v histórii, čo môže naznačovať, že ekonomika sa začína zotavovať z hospodárskej krízy. 

Americká burza zaznamenala v júli najsilnejší rast za posledných dvadsať rokov a akciový index S&P 500, ktorý zahŕňa 500 najvýznamnejších firiem, sa dostal nad hodnotu tisíc bodov po prvý raz od začiatku krízy. Na desaťmesačnom maxime je aj japonská burza. Analytici však upozorňujú, že tento rast nemusí mať dlhé trvanie.

\“Akciové trhy prežili historicky veľmi úspešný júl a nadviazali tak na rastovú šnúru celej tohtoročnej jari,\“ uviedol Radim Dohnal, konzultant Saxo Bank. Burzy ťahala nahor séria pozitívnych správ o hospodárení firiem, ktoré bolo asi o desať percent lepšie, ako sa čakalo. \“Sezóna výsledkov skončila, a to iste bude mať vplyv na náladu trhu. Podľa Saxo Bank bude hlavným motorom úpravy indexov nadol hroziaca deflácia v eurozóne a súčasne rast nezamestnanosti v celom vyspelom svete,\“ dodal Dohnal.

Očakáva sa, že práve výsledky nezamestnanosti v USA, ktoré budú zverejnené zajtra, môžu schladiť investorom hlavy. \“Súkromný sektor v USA vykazuje od februára 2008 pokles pracovných miest a k 31. júlu 2009 bolo evidovaných vyše 6,5 milióna nezamestnaných. V súčasnosti sa dá povedať len to, že tempo úbytku pracovných miest sa spomalilo, ale nezastavilo,\“ povedal Vladimír Gešperík zo spoločnosti Capital Markets.

Rast na akciových trhoch však znamená, že situácia v svetovom hospodárstve sa už stabilizovala a výsledky priniesli aj protikrízové opatrenia americkej vlády. Opäť začali rásť výdavky domácností a spomalil sa aj pokles cien nehnuteľností . Americká vláda zároveň podporila spotrebu zavedením šrotovného, ktoré zrejme bude mať podobne ako na Slovensku

ešte druhé kolo.

Prvá miliarda dolárov sa pre veľký záujem totiž minula až prekvapujúco rýchlo. Zvyčajne platí, že zlepšenie situácie v USA sa postupne prenesie do Európy a celého sveta. \“V neposlednom rade svoje urobilo zverejnenie hospodárskych výsledkov spoločností za druhý štvrťrok, ktoré dopadli vo väčšine nad očakávania analytikov,\“ dopĺňa Gešperík.

Náladu investorov podľa neho zlepšila aj Čína. \“Napríklad len predaj automobilov v krajine v júni vzrástol medziročne o 48 percent a predaj nehnuteľností za prvých päť mesiacov o 45,3 percenta.\“ Tieto silné čísla a k nim ešte päťnásobný nárast poskytnutých úverov však vyvolávajú obavy z čínskej hypotekárnej bubliny. Keby praskla, rovnako ako americká v októbri, mohla by sa hospodárska kríza ešte predĺžiť a prehĺbiť.

 Miro Vajs