Chcete investovať? Skúste tento rok akcie

Podielové fondy kupujú slovenskí investori prevažne cez pobočky bánk.

Zhodnotenie ponúkané bankami na vkladných knižkách či termínových vkladoch je podobné, ako dosiahli za minulý rok najbezpečnejšie peňažné fondy.

Ako hovorí Vladimír Gešperík, predseda predstavenstva Capital Markets, výnosy akciových trhov dlhodobo v priemere dosahujú väčší výnos ako nízko rizikové úročenie vkladom v bankách. Akciové fondy si podľa Ivana Znášika, výkonného riaditeľa Slovenskej asociácie správcovských spoločností za uplynulý rok pripísali výrazné zhodnotenie z dôvodu enormného rastu akciových trhov, prevažne od marca minulého roku. \“Nárast cien akcií bol reakciou trhov na bezprecedentné zásahy centrálnych bánk s cieľom stabilizovať finančný a bankový sektor postihnutý globálnou ekonomickou recesiou. Na ocenenie akcií vplýval aj návrat dôvery investorov v postupné zotavovanie sa z následkov krízy v jednotlivých akciových spoločnostiach po celom svete. Zhodnotenie cien akcií bolo na druhej strane tiež vlastne hľadaním rovnovážneho reálneho stavu cien, keďže predchádzajúce ohodnotenie akcií bolo výsledkom panických výpredajov v roku 2008.\“

Prognózy na tento rok
Ponuku finančných domov za uplynulý rok prekonalo aj zhodnotenie dlhopisových fondov s výnosom takmer šesť percent, zmiešané fondy zarobili zhruba 13,5 percenta. Aké zhodnotenie však odhadom ponúknu investorom fondy tento rok? Podľa Vladimíra Gešperíka, na peňažných trhoch naďalej prevláda dostal likvidity, ktorý tlačí výnos pri vkladoch bankách dole. \“Dlhopisy po 20-ročnom poklese ponúkaných výnosov, stabilizovali svoj výnos pri ratingu AAA – teda najbezpečnejších emitentoch pri splatnosti 10 rokov na úrovni okolo 4 až 4.5 percenta, oproti 15 percentám začiatkom 80. rokov minulého storočia. Aj preto by som sa dlhopisom s pevným kupónom vyhol. Výnos pri peňažnom fonde očakávam okolo 1 percenta, u dlhopisových fondoch 3 až 4 percenta, tu však hrozí reálne aj výnos iba okolo nuly, ak by v závere roka vzrástli inflačné tlaky. U akciových fondoch predpokladáme rast okolo 10 percent v USA a EU. Takzvané rozvojové krajiny, ako India a Brazília, možno 20 až 30 percent. Čínskym akciám by som sa však vyhol, keďže situácia v Číne sa mierne zhoršuje.\“

Podľa Ivana Znášika, predpovedať zhodnotenie v jednotlivých kategóriách podielových fondov je ťažké, pretože nie ja nateraz známy ďalší vývoj oživenia svetového hospodárstva upadnutého do hospodárskej krízy. \“Taktiež nie je známa reakcia ekonomiky na zastavenie ekonomických stimulov a prípadné sprísňovanie menovej politiky zo strany centrálnych bánk. Je však pravdepodobné, že vynikajúce výsledky zhodnotenia v jednotlivých kategóriách podielových fondov sa v tomto roku nebudú opakovať, čo však neznamená že podielové fondy nemajú potenciál významného a zaujímavého zhodnotenia\“

Vedú garantované investície
Líšia sa aj európske a mimoeurópske trhy v porovnaní so slovenským finančným trhom. Podľa Vladimíra Gepšeríka slovenský akciový trh dnes neexistuje a nepredpokladá ani výrazné oživenie. \“Väčšina klientov naďalej uprednostňuje vklady v bankách prípadne podielové fondy predávané cez pobočky bánk. V posledných rokoch sa veľkej obľube tešili garantované investície, ktoré garantovali vrátenie investovanej sumy, pričom vedeli časť rastu akciových indexov zakomponovať do výnosu produktu. Dnes pozorujeme záujem aj o individuálne formy investovanie, priamo do akcií. To sa však deje hlavne u majetnejších investorov, so skúsenosťami a znalosťami.\“
Podľa Ivana Znášika je všeobecne známym faktom, že slovenskí investori preferujú skôr investície do konzervatívnych investičných nástrojov. \“V prípade otvorených podielových fondov sú to skôr fondy peňažného trhu alebo zaistené fondy. V Európe pritom hrajú významnú úlohu hlavne akciové a dlhopisové fondy. Tento rozdiel je spôsobený hlavne vnímaním investovania ako takého. Zatiaľ čo u slovenského investora prevažuje orientácia na krátkodobé zhodnotenie investícií zväčša na 1 až 3 roky (pri dlhodobejších investíciách preferujú produkty investičného životného poistenia), u európskych investorov badať orientáciu na dlhodobé a konkrétne ciele investovania v rozsahu 5 až 20 rokov.\“ Podľa štatistík SASS otvorené podielové fondy kupujú slovenskí investori prevažne prostredníctvom pobočiek bánk, a v menšej miere cez spoločnosti pôsobiace ako samostatný finančný agent v sektore kapitálového trhu.