Neistotu, ktorá donedávna prevládala v prognózach analytikov k vývoju globálnej ekonomickej krízy, vystriedal mierny optimizmus. Blížime sa ku dnu, tvrdia analytici,  oživenie však bude pomalé. 

BRATISLAVA. Bilióny dolárov, ktoré sa vyčlenili na podporu ekonomiky, sa začínajú prejavovať, ale vlády budú musieť prijať ďalšie opatrenia, aby dostali svetovú ekonomiku z najhoršej recesie za posledných osemdesiat rokov. Pre agentúru Reuters to včera v Pekingu povedal Angel Gurria, generálny tajomník Organizácie pre ekonomickú spoluprácu a rozvoj (OECD).

Podľa Gurriu sa svetová ekonomika odrazí od dna v roku 2010. Svojimi prognózami, ktoré podoprel viac ako 6,1­percentným rastom čínskeho hrubého domáceho produktu v prvom štvrťroku 2009 a niektorými znakmi oživenia v USA, sa pridal generálny tajomník OECD k optimistom, čo prognózujú globálnej ekonomike obrat k lepšiemu.

 Analytici sú stále opatrní

Aj keď optimistických prognóz ohľadne oživenia svetovej ekonomiky pribúda, mnohí analytici sú stále opatrní.

„Ekonomická situácia sa síce naďalej zhoršuje, ale rýchlosť poklesu sa o čosi znížila. Stále sa domnievame, že akcie by mohli veľmi klesnúť a náš cieľ pre index S&P500 je 500 (aktuálna hodnota indexu monitorujúceho 500 amerických spoločností je na úrovni 870 bodov). Reálna ekonomika v USA, ale aj v eurozóne stále neprináša výrazné zlepšenie ani v maloobchode, ani na trhu nehnuteľností a rovnako ani na trhu práce,\“  hovorí Richard Borároš z dánskej  investičnej banky Saxo Bank.

„Údaje o ekonomike USA sa v poslednom čase zlepšujú. Je to dlhá cesta a ešte potrvá,\“ citovala ČTK z rozhovoru, ktorý poskytol hlavný ekonomický poradca prezidenta Obamu  Lawrence Summers televízii NBC.

Dodal, že zlepšujúce sa údaje ukazujú, že stimulačný balík prezidenta Obamu pomáha hospodárstvo  stabilizovať.

 Na burzách vládne optimizmus

Svetové burzy v posledných dvoch mesiacoch rastú. Akciový index Dow Jones, najväčšej burzy sveta v New Yorku, sa začiatkom marca prepadol na 6500 bodov, dnes je na úrovni 8100 bodov.

„Napriek pozitívnym správam v bankovom sektore, investori ostávajú opatrní a nemožno vylúčiť ani pokles akciových trhov. Prognóza vývoja technologického sektora na druhý štvrťrok nie je povzbudivá,\“ komentuje vývoj na burzách Juraj Hrbatý zo spoločnosti Capital Markets.

O vývoji na burze sa všeobecne tvrdí, že predbieha vývoj v reálnej ekonomike. Či sa rast cien, ktorý sa začal v marci, udrží a či je predzvesťou uzdravenia ekonomiky, ostáva otázkou.

 Najprv Amerika, potom Európa a Slovensko

Americká ekonomika klesla    v poslednom štvrťroku minulého roku o 6,3 percenta, čo je najhorší prepad od roku 1982, ale aprílová spotrebiteľská dôvera v USA podľa piatkových údajov stúpla a dostala sa na najvyššiu úroveň od septembra 2008.

V závere minulého týždňa a začiatkom tohto týždňa sa posilňoval dolár a rástli aj ceny akcií na amerických burzách. Podľa Markéty Šichtařovej zo spoločnosti Next Finance je to znak toho, že investori sa začínajú báť, že oživenie v Európe by mohlo prísť neskôr ako v Amerike. Preto akcie rastú a dolár sa posilňuje.

Rozpočtové a menové stimuly USA, Nemecka alebo Číny by mali v druhom polroku stabilizovať globálnu ekonomiku. „Ak sa naplní tento scenár a americká ekonomika sa v závere tohto či na začiatku budúceho roka zotaví, s približne polročným oneskorením by oživenie mohlo prísť i do Európy a s odstupom niekoľkých mesiacov na Slovensko,\“ myslí si analytička ČSOB Silvia Čechovičová.

Ján Tóth, analytik UniCredit Bank, predpokladá stabilizaciu v eurozóne až v buducom roku. Na Slovensko by však mohla prísť už koncom roku 2009, lebo firmy budú obnovovať výrobu skôr v lacnejších regiónoch.

 Vladimír Ješko