Cena akcií na kapitálových trhoch sa za posledné tri mesiace zvýšila o vyše 30 percent. Tento vývoj je už mimo záujmu penzijných fondov na Slovensku. Z akciových trhov ich vláda vyhnala.

Medzi investormi platí pravidlo, že akciové trhy predbiehajú svojím vývojom situáciu v reálnej ekonomike. Možno rast akciových indexov v posledných troch mesiacoch považovať v kríze za obrat k lepšiemu v svetovej ekonomike?

Súčasná ekonomická kríza sa rozmermi a globálnym dosahom dá porovnávať s krízou, ktorá začala pádom akciového trhu v roku 1929. Cenové dno vtedy akcie dosiahli až v roku 1934. V roku 1929 americký index Dow Jones Industrial stratil počas troch mesiacov 44 percent (z maxima na dno), potom došlo k oživeniu o 47 percent, no v nasledujúcich 27 mesiacoch stratil až 83 percent.

Podľa Davida Karsboela, hlavného ekonóma dánskej investičnej banky Saxo Bank, býva oživenie trhu po dlhodobom poklese cien akcií najsilnejšie, no nemusí znamenať definitívny obrat k dlhodobému rastu. Analytici Saxo Bank sú v svojej poslednej správe ohľadom očakávaného vývoja na akciových trhoch pesimisti. Poklesy cien na nové minimá nevylučujú.

Dlhodobí investori

Prudké výkyvy na akciových trhoch v posledných mesiacoch však pripomínajú, že každá kríza je aj na akciovom trhu príležitosťou na lacnejší nákup pre tých, ktorí investujú na dlhší čas. Hoci sú bezprostredné vyhliadky pre akciové trhy skôr pesimistické, netreba zabúdať na to, že za jednu z najťažších úloh na akomkoľvek trhu sa považuje \“ulovenie dna\“, teda nákup na tej najvýhodnejšej, najlacnejšej úrovni.

\“Aj to pomáha vysvetliť, prečo navzdory stále neistým vyhliadkam sa v posledných týždňoch na trh vracajú dlhodobí investori s investičným horizontom presahujúcim päť rokov,\“ povedal analytik Volksbank Slovensko Vladimír Vaňo.

 Dôchodkové fondy nebudú riskovať

Medzi investorov s dlhodobým investičným horizontom nepatria slovenské druhopilierové dôchodkové fondy. Posledná novela dôchodkového zákona, ktorá nadobudne účinnosť 1. júla, totiž zavádza povinnosť sledovať na šesťmesačnej báze výkonnosť dôchodkových fondov. Ak tá bude v tomto období kladná, môžu si zobrať poplatok 5,6 percenta zo zisku. Ak bude záporná, musia doplatiť celú stratu.

Analytici už pri prijímaní tohto zákona upozorňovali, že šesťmesačné sledovanie výkonnosti fondov bude znamenať zmenu investičných stratégií dôchodkových spoločností z dlhodobej na krátkodobú.

Peniaze sporiteľov z druhého piliera tak majú minimálnu nádej, že sa zhodnotia na prípadnom oživení akciových trhov. Správcovia fondov totiž investície presúvajú do bezpečných prístavov, najmä na účty bánk.

 Neistota trvá, treba si vybrať trh

Vzostupy a pády na akciových trhoch budú pokračovať aj v nasledujúcich mesiacoch. \“Neočakávame však už pokles k minimám zo začiatku marca,\“ vyjadrili sa zhodne k situácii na trhoch Robert Prega z Tatra banky a David Marek zo spoločnosti Patria.
Poklesy na burzách v treťom kvartáli očakáva Vladimír Gešperík zo spoločnosti Capital Markets. Pri investovaní do akcií v tomto období odporúča viac pozornosti venovať výberu trhu. Investori by si mali podľa neho viac všímať krajiny, ako sú Čína, India a Brazília. Demografická krivka a nízky HDP na obyvateľa robia podľa Gešperíka napríklad Indiu potenciálnym víťazom vo svetovej kríze, ktorá vytvára príležitosti práve pre indické firmy

Ješko Vladimír