Ešte pred týždňom ponúkla americká investičná banka Goldman Sachs akcie Facebooku svojim najbohatším klientom v Spojených štátoch. Dnes už je všetko inak. Firma totiž Američanom odkázala: Prepáčte, ale akcie najznámejšej sociálnej siete si nebudete môcť kúpiť. K dispozícii by totiž mali byť len pre zahraničných investorov.

USA mimo hry 
Banka Goldman Sachs pôvodne chcela ponúknuť túto investíciu najbohatším klientom, vrátane firemných magnátov či riaditeľov najväčších spoločností v Spojených štátoch. Neskôr si to však rozmyslela. Podľa agentúry Reuters sa takto vedenie rozhodlo kvôli abnormálnej publicite, ktorá túto emisiu akcií v USA sprevádza.

\“Ponuka upútala veľmi veľký záujem médií a nemusí to byť v súlade s americkou legislatívou,\“ cituje vyhlásenie spoločnosti denník Wall Street Journal. Na finančný trh v Spojených štátoch totiž dohliada Komisia pre burzu a cenné papiere. A jedno z pravidiel regulácie trhu je to, že emisia súkromnej spoločnosti, ako je Facebook, nemôže byť subjektom reklamy, ani iných propagačných aktivít v súvislosti s emisiou akcií. Banka sa tak zrejme chcela vyhnúť prípadným problémom s komisiou. Predchádzajúca dohoda ju totiž vyšla na 550 miliónov dolárov.

Zákony mimo USA nie sú také prísne, čo sa týka súkromnej ponuky akcií pre tzv. profesionálnych investorov. \“V zásade platí, že americkí investori sú pod ochranou zákonov Spojených štátov týkajúcich sa investícií,\“ potvrdil pre HN Vladimír Gešperík zo spoločnosti Capital Markets. Dodal, že Goldman sa tak pravdepodobne rozhodla, aby neriskovala problémy s komisiou dohliadajúcou na kapitálový trh. \“Preto akcie Američanom neponúkla a vyhne sa tak problémom s dohľadom,\“ doplnil Gešperík. Keďže spoločnosť Facebook zatiaľ nie je verejne obchodovateľnou firmou, môže si podľa Gešperíka investorov vyberať. 

Miliardy eur 
Zatiaľ nie je jasné, koľko peňazí chce Goldman pre Facebook získať. V súkromnom memorande pre klientov sa uvádza, že by to malo byť približne 1,5 miliardy dolárov, 1,1 miliardy eur. Zakladateľ najznámejšej sociálnej siete na svete Mark Zuckerberg však prezradil, že počet investorov spoločnosti by sa mal zvýšiť nad 500. V súčasnosti firma uvádza, že ich má 499. A to je ďalší fakt, pre ktorý komisia pre dohľad považuje túto emisiu za kontroverznú. Ak má firma nad 500 akcionárov, podľa pravidiel dohľadu by totiž mala zverejniť svoje hospodárske výsledky. Tomu sa Facebook zatiaľ úspešne vyhýba. Podľa odhadov však vlani za deväť mesiacov dosiahol čistý zisk firmy 355 miliónov dolárov.

Ostatné detaily o investícii zatiaľ zostávajú neznáme. Platí však, že minimálna investícia musí byť dva milióny dolárov a akcie si musí investor podržať aspoň do roku 2013.