Kolektívne investovanie. Druhý týždeň za sebou zaznamenalo prílev peňazí.
Prílev peňazí do odvetvia kolektívneho investovania pokračuje druhý týždeň za sebou. Od leta minulého roka bola situácia opačná. Týždeň čo týždeň sa slovenskí podielnici zbavovali svojich investícií v otvorených podielových fondoch.

Za uplynulý týždeň do odvetvia kolektívneho investovania pritieklo v čistom vyjadrení takmer deväť miliónov eur. Týždeň predtým to bolo 3,7 miliardy. Investície prichádzali takmer do všetkých typov fondov. Výnimku tvorili fondy fondov. Na príleve sa maximálnou mierou podieľali fondy peňažného trhu. Do tejto relatívne bezpečnej formy ľudia investovali okolo 6,5 milióna eur.

Fondy peňažného trhu investujú do krátkodobých finančných nástrojov na peňažnom trhu. Zaručujú minimálne riziko, čomu však zodpovedajú aj nižšie možné výnosy v porovnaní s ostatnými typmi fondov. Investícia do peňažných fondov je vhodná aj pre investorov bez predchádzajúcich skúseností. Takéto fondy majú veľmi nízke, často dokonca nulové vstupné a výstupné poplatky, takže sa oplatí do nich investovať aj krátkodobo. Väčšinou dosahujú vyššiu výkonnosť ako krátkodobé termínované účty v bankách, pričom peniaze sú kedykoľvek bez sankčných poplatkov k dispozícii najviac do 14 dní po predložení žiadosti o spätný predaj.

Výkonnosť jednotlivých typov fondov však minulý týždeň bola väčšinou mínusová. Akciové trhy si po šiestich týždňoch rastu vybrali oddychový čas, čo sa prejavilo na všetkých typoch akciových fondov. Americké akciové trhy sa pohybovali smerom nadol aj na základe zmiešaných výsledkov niektorých bánk, výraznejšie klesol tiež predaj existujúcich domov,\“ hovorí Juraj Hrbatý zo spoločnosti Capital Markets.

Minulotýždňové obchodovanie v Európe sa veľmi nelíšilo od vývoja trhov za oceánom. Silný pondelkový prepad zmazal akciám šancu na výraznejší medzitýždenný rast, zisky preto ostali len minimálne.

\“Potešujúca správa prišla z Nemecka, kde neočakávane stúpol index ZEW, merajúci podnikateľskú náladu. Indikátor sa dostal na maximum od júla 2007, teda od obdobia, keď viditeľne prepukla kríza vo svete,\“ podčiarkuje Katarína Antoničová, portfóliová manažérka IAD Investments. To podľa nej naznačuje, že európski podnikatelia veria, že ekonomika už dosiahla svoje dno, od ktorého by sa mala pomaly odrážať. Naznačili to aj indexy nákupných manažérov pre celú eurozónu, a to tak v sektore služieb, ako aj vo výrobnom sektore.
V kontraste s týmito správami však vyznieval ďalší pokles priemyselných objednávok v krajinách používajúcich euro, čo nezodpovedá stabilizácii ekonomiky, ale je hmatateľným dôkazom, že problémy ešte nie sú za nami. Mimoriadne slabé správy minulý týždeň zverejnila Veľká Británia, ktorej 1,9-percentný pokles HDP za prvý štvrťrok vyústil do 4,1-percentného medziročného prepadu ekonomiky, teda do podstatne hlbšej recesie, ako očakávali ekonómovia.