Lehman Brothers. Pád, čo spustil krízu

Pád americkej banky naplno spustil finančnú krízu. Investori zmenili svoje správanie, financie smerujú do bezpečnejších aktív.

Dva roky. Presne toľko uplynulo od pádu americkej investičnej banky Lehman Brothers.

Kolaps finančnej inštitúcie, ktorá vtedy zamestnávala na celom svete viac ako 26-tisíc ľudí, sa stal symbolom najhoršej krízy od tridsiatych rokov minulého storočia. Na akciových trhoch spôsobilo vyhlásenie bankrotu šok, z ktorého sa stále nespamätali. Zároveň sa investori začali viac obzerať po menej výnosnejších, no bezpečnejších investíciách.

Štart finančnej búrky

Okamih, keď 15. septembra 2008 banka vyhlásila bankrot, poznamenal akciové trhy na celom svete. \“Pád odštartoval finančnú búrku,\“ priblížil vývoj na trhoch Vladimír Pikora zo spoločnosti Next Finance.

Kolaps dovtedy neotrasiteľnej investičnej banky priniesol základnú otázku: Prečo ju vláda nechala padnúť? Finančné inštitúcie s rovnakými symptómami, ako bol nedostatok hotovosti, pokles ceny akcií a odlev klientov, totiž kabinet Georgea Busha zachraňoval.

Podľa analytika spoločnosti Trim Broker Jána Beňáka po bankrote tejto banky sa stratila z akciových trhov akákoľvek vidina bezpečia a dôvera v akcie zmizla na dlhý čas.

Investori zmenili správanie

Mnohé burzy vrátane americkej sa dodnes nespamätali zo strát, ktoré vtedy utrpeli. \“Zlyhanie Lehman Brothers je na akciových trhoch stále prítomné,\“ cituje denník Wall Street Journal investičného stratéga spoločnosti Strategas Research Partners Jasona DeSena Trennerta.
Kľúčový index Dow Jones stále zaostáva viac ako 900 bodov za hodnotou, ktorú dosahoval v časoch, keď ešte investičná banka nebola symbolom vypuknutia finančnej krízy. Americké akcie sú zhruba o tretinu nižšie, ako boli pred dvoma rokmi.

Krach banky s aktívami takmer 640 miliárd dolárov ovplyvnil aj správanie investorov na burze. Tí stiahli podľa agentúry ČTK z akciových fondov na rozvinutých trhoch 203 miliárd dolárov. Pozornosť investorov teraz smeruje skôr na trhy rozvojových krajín. Namiesto do akcií, investujú do dlhopisov a stále je pre nich zaujímavé zlato. \“Už takmer dva roky pokračujú investori vo vyberaní svojich investícií z akciových podielových fondov a útechu hľadajú v dlhopisoch, ktoré dlhodobo rastú a sú považované za bezpečnejšie,\“ potvrdil Beňák.

Zmeny aj u nás

\“Záujem o investovanie od jesene 2008 významne poklesol z dôvodu znehodnotenia prakticky všetkých aktív,\“ povedal HN Radko Semančík z ČSOB Asset Managementu. Informácie o prepadoch na finančných trhoch sa dostali do povedomia ľudí a tí väčšinou reagovali podľa štandardného modelu. \“Po vypuknutí krízy podľahli panike a snažili sa získať svoje investície späť. Báli sa, aby o úspory neprišli,\“ vysvetlil Semančík a dodal, že ľudia pocítili význam slova riziko a prehodnotili svoj postoj k nemu. Obzerajú sa viac po zaistených investíciách.
Podľa Vladimíra Gešperíka zo spoločnosti Capital Markets je na trhoch menej špekulácií a investori sa orientujú na významné spoločnosti, ktorých akcie z dlhodobého hľadiska rastú.