Makléri velebia Gekka. Podvodníka z filmu

Kríza obchodníkov z Wall Street nepoučila. Chamtivých finančníkov, akým bol ten filmový, je tam stále dosť.

Wall Street. Hektická, dynamická, nedosiahnuteľná, priam až mystická ulica. Aj vy si predstavujete množstvo biznismenov v oblekoch s kufríkmi v jednej ruke, mobilmi v druhej, doláre lietajúce vzduchom a budovy dýchajúce luxusom?

Možno by vás realita zrazila na kolená rovnako, ako Michaela Douglasa v úlohe Gordona Gekka v kultovom filme Wall Street.

Pred viac ako dvoma desaťročiami rozpútal tento film režiséra Olivera Stona celosvetové šialenstvo. Snom mnohých obchodníkov po celom svete sa stala úzka ulička na Dolnom Manhattane v New Yorku a postava Gordona Gekka sa napriek svojej kontroverznosti stala hrdinom burzových maklérov.

O pár dní príde do kín pokračovanie tohto kultového filmu – Wall Street: Peniaze nikdy nespia. Ako sa však za ten čas zmenila slávna mekka finančného biznisu?

Kráska a zviera

V období, keď Michael Douglas hral jednu zo svojich životných úloh, slávna newyorská ulička naplno žila biznisom. \“Peniaze väčšinou kazia charakter a ich rozprávková moc pokazila aj Wall Street. Čím bol Wall Street silnejší, tým väčší vplyv mal aj na politiku,\“ tvrdí Ronald Ižip, hlavný analytik Tim Broker. Peniaze menili charaktery politikom, politici pod vplyvom Wall Street menili zákony a zákony zvyšovali zisky bánk.

Obchodníci postavili zisk na piedestál a každý sa snažil zarobiť najviac, ako sa dá. \“Z Wall Street sa nakoniec stala mašinéria dosahovania čoraz vyšších ziskov na spôsob pyramídovej hry. Za rozprávkou z Wall Street sa ukrývala obluda,\“ dodáva Ižip.

Tvárou v tvár kríze

Ak sa niekde môžete pozrieť finančnej kríze tvárou v tvár, tak to je na dnešnej Wall Street, ktorej históriu rozdelil pád jednej z najväčších investičných bánk USA – Lehman Brothers. Na obdobie pred rokom a po roku 2008. Aj v rozprávaní obchodníkov zo slávnej ulice cítiť túto jazvu na tvári svetového finančníctva. Pred krízou bolo na každom kroku cítiť dravosť. Sebavedomie burzových maklérov. Moc.

Teraz sa na každom kroku potknete o krízu. \“Tí čo stratili prácu, ju márne hľadajú, a tí, čo ju majú, sa modlia, aby si ju udržali. Nikdy som nezažil takú pokorenú Wall Street. Ako keby jej došiel dych,\“ podotýka Rastislav Vasilišin, predseda Predstavenstva Virtuse Wealth Management, ktorý už počas vysokej školy v 90. rokoch pôsobil na Wall Street ako maklér.

Obluda stále žije

Ak si myslíte, že sa Wall Street poučila, neidealizujte si svet peňazí. Federálny rezervný fond napumpoval do bánk množstvo peňazí bezúročnými pôžičkami a tie majú dnes oveľa viac prostriedkov na špekulácie, ako kedykoľvek predtým. Obluda z Wall Street teda stále žije. A hoci za posledné dva roky prišlo o prácu množstvo obchodníkov, z piatich veľkých investičných bánk v New Yorku sa zrazu stali dve a éra slávnej ulice, ako mekky vplyvu, prestíže a nepredstaviteľného bohatstva, sa skončila, zostáva najprestížnejšou a najväčšou akciovou burzou na svete.

\“Pre obchodníkov bola kríza celkom zaujímavým obdobím, pretože najväčšie pohyby v akciách sa uskutočňujú vtedy, keď sa o nich rozpráva. A počas finančnej krízy celý svet rozprával o Wall Street a dennodenne dochádzalo k drastickým pohybom. Aktívnemu obchodníkovi je jedno, či akcie stúpajú alebo klesajú, on môže aj tak vykonávať profitabilné obchody,\“ vysvetľuje obchodník T3 Capital, Peter Šaro.

Jeho veličenstvo peniaze

Úspechom je už aj to, ak sa vám podarí, aby sa s akciami vašej spoločnosti obchodovalo na akejkoľvek burze. A keď je to samotná newyorská, vašu prestíž to len zvyšuje. Zviditeľníte sa a pomôže to trhovej kapitalizácii vašej spoločnosti. A o túto prestíž vás nepripraví ani kríza.

\“Wall Street je symbolom a srdcom korporátnej Ameriky. Je to miesto, kde sa robia obrovské zisky a kde má človek moc stať sa milionárom zo dňa na deň. Z tohto pohľadu je to čarovné miesto, ktoré takmer nikde inde na svete nemá konkurenciu,\“ prízvukuje Ižip. Dennodenne sa na Wall Street otočí niekoľko triliónov dolárov z celého sveta. Či ste MBA absolvent, matematik alebo špičkový obchodník, na burze môžete zarobiť obrovské peniaze. A rovnako ich aj stratiť. \“Nikde na svete nie sú peniaze také velebené ako na Wall Street. Bohatstvo tam bolo odjakživa zbožňované,\“ dodáva Vasilišin.

Gordon Gekko. Človek (-maklér) milión

Čo teda treba urobiť, aby ste sa stali mágom americkej burzy? Prejsť niekoľkotýždňovým tréningom, zopár skúškami, ktoré vám poriadne pohnú nervami, a vedieť plávať. Do vody burzových obchodov vás totiž vhodia, ani nebudete vedieť kedy, a tými nervami vám bude hýbať každú sekundu.

\“Pre mňa to bolo obdobie obrovského vypätia. Bola to taká malá finančná vojenčina, nikto so mnou nemal žiadne zľutovanie. Na získanie vzdelania a skúseností je Wall Street skvelá vec, ale so zdravým životným štýlom to nemá nič spoločné,\“ spomína si Vasilišin na svoj wallstreetový hektický život.
Časy, keď ste dostali mobil a telefón a začali ste obvolávať klientov, sú však už preč.

\“Kedysi boli ulice plné maklérov, dnes v dobe elektronického obchodovania už nie je potrebných toľko ľudí k zabezpečeniu plynulého obchodovania,\“ vysvetľuje Vladimír Gešperík, predseda predstavenstva Capital Markets. Wall Street tak chtiac-nechtiac stráca svoje čaro.

Slávna ulica si aj napriek kríze ešte chvíľu počká na svojho konkurenta napriek tomu, že obdobie najväčšej slávy má už dávno za sebou. Potrvá, pokým sa iné finančné centrum vzchopí natoľko, aby prevzalo jej žezlo a korunu. Finančne to žije tam, kde je kapitál, a ten z USA uniká rýchlosťou blesku. Mužov ako je Gordon Gekko je však na Wall Street stále neskutočne veľa.