Hoci sú burzy na mnohoročných minimách, dno ešte pravdepodobne nedosiahli. 
Jeden deň padnú akciové burzy na 12-ročné minimum, na druhý deň stúpnu o päť percent. Aj taká neprehľadná je realita na dnešných akciových trhoch. Hoci ceny akcií padajú už vyše roka, na kúpu podľa odborníkov nie je ešte správny čas. Slováci zatiaľ riešia situáciu na klesajúcich burzách po svojom. Z akciových fondov si vyberajú peniaze.

Dno sme nevideli
Od januára svetové akciové indexy stratili okolo 20 percent a dostali sa na úroveň roka 1996. \“Tento pád je príliš prudký,\“ komentuje investičný analytik spoločnosti RM-S Market Kristián Boldizsár. Podľa neho však nie je vylúčené, že burzy klesnú nižšie. Aj preto neodporúča investorom s dlhodobým časovým horizontom začať masívne nákupy. \“Nazdávame sa, že burzy nedosiahli svoje dno a v nasledujúcich mesiacoch budú ceny akcií o niečo nižšie.\“
Neistotu potvrdzuje aj šéf HSBC Global Asset Managementu Heiner Weber. \“Zatiaľ odporúčame investovať do podnikových dlhopisov a neskôr do akcií,\“ povedal Weber pre HN.
 

Do čoho ísť
Podľa portfóliovej manažérky Kataríny Antoničovej z IAD Investments pri kúpe akcií v čase finančnej krízy sa investor musí riadiť tými istými pravidlami ako v \“bežných časoch\“. \“Zvažovať musí dlhodobý časový horizont investície, teda minimálne päť- až sedemročné obdobie, a fakt, že investovanie do akcií so sebou okrem potenciálne vysokého výnosu nesie aj vysokú mieru investičného rizika.\“ Ako možnú výhodu vidí súčasné nízke ceny akcií, čo vzhľadom k cyklickému vývoju trhov dáva predpoklad na budúci silný dlhodobý rast.
Až do upokojenia situácie na burzách, ktoré sa očakáva v druhej polovici roka, však odborníci neodporúčajú investovať do akcií bánk či stavebných spoločností.
\“Za relatívne stabilné považujeme akcie z takzvaných necyklických odvetví potravinárskeho a farmaceutického priemyslu. Ide o spoločnosti, ktorých produkty sú každodennou súčasťou života spotrebiteľov,\“ radí Vladimír Gešperík zo spoločnosti Capital Markets.

Vlnovky a neistota
Skoky akciových indexov, ktoré za deň dokážu získať alebo stratiť aj päť percent hodnoty, sú ďalšou charakteristikou súčasného správania trhov. \“Pretrváva nervozita, ktorá je spojená najmä s nečitateľným vývojom vo finančnom sektore a americkej ekonomike,\“ vysvetľuje Boldizsár. Dennodenne sa oznamujú makroekonomické či podnikové výsledky, ktoré sú často horšie, ako sa očakávalo. \“To vedie k panickým výpredajom, ktoré však nemusia odzrkadľovať reálny stav,\“ dopĺňa analytik.
Ak sa na trhu sem-tam objaví dobrá správa, investori po nej siahnu ako lační. Minulý týždeň napríklad rástol nemecký index DAX o päť percent po tom, ako sa na trhy dostala neoverená informácia o chystanej podpore čínskej ekonomiky.
Predvčerom zase podobný skok zaznamenali americké indexy, keď sa na verejnosť dostala informácia pre zamestnancov Citigroup, že ich banka bola v januári a vo februári v pluse.
Analytický pohľad na akciové trhy ponúka Antoničová, ktorá ich vývoj charakterizuje ako vlnovitý. \“To znamená, že rastové vlny sa striedajú s poklesmi. Týmito cyklami sa riadi prakticky celý trh. Zjednodušene môžeme povedať, že ak trhy klesajú, klesajú všetky akcie, a naopak. Preto by sa len veľmi ťažko hľadali akcie, ktoré si svoje ceny dokážu udržať aj v čase globálneho poklesu akciových búrz,\“ vysvetľuje Antoničová.

Odlev investorov
Hoci investovanie do akcií je riziková záležitosť a investičný horizont je dlhý, vyše roka trvajúci pád svetových búrz priniesol medzi slovenských investorov výraznú nedôveru voči akciovým fondom. Aj preto, že mnohé z pôvodnej investície za rok ubrali polovicu.

 Szabó Ivan