Rok 2011 bude opäť rokom komodít, najmä energonosičov ako je ropa a uhlie. Akcie týchto spoločností budú ťažiť najmä z rastúceho agregátneho dopytu vo svete po nerastných surovinách. Kríza v závere roka 2008 a v úvode roka 2009 iba jemne spomalila rast dopytu po rope, avšak ekonomický rozvoj krajín BRIC sa nedá zastaviť.

Naším najväčším favoritom pre tento rok po ropných spoločnostiach na druhom mieste je India a spoločnosti pôsobiace v tejto krajine. Najľudnatejšia demokratická krajina na svete bude investovať do infraštruktúry, z ktorej budú ťažiť najmä veľké nadnárodné industriálne spoločnosti ako Siemens, ktorý je našou jednotkou pre rok 2011 v EÚ.

Paradoxne po veľmi zlom roku 2010, keď finančné inštitúcie ako jediný sektor zaznamenali napriek všeobecnému rastu v priemere pokles cien akcií, očakávame oživenie záujmu investorov o akcie bánk v roku 2011, najmä aj začnú banky vyplácať dividendy. Goldman Sachs, prípadne JPMorgan v USA.

V EÚ sú banky aj naďalej ohrozované vývojom v Írsku, Portugalsku a Španielsku. Napriek rastu ale platí, že akcie bánk sú najrizikovejšími z akcií obchodovaných na burzách v EÚ a USA. Opäť upozorňujem na príslušný rast cien zlata v posledných rokoch a na možnú korekciu cien, ktorá môže príliš odvážnych špekulantov prekvapiť. V roku 2009 a 2010 boli vyčerpané prakticky všetky nástroje, ktoré súčasná moderná teória a prax k stimulovaniu hospodárstva a rastu HDP pozná.

Nízke sadzby a nákupy Fed na trhu spolu s fiškálnymi stimulmi v USA a ponechaní nižších daní je maximum, čo politici mohli urobiť. Je vysoko pravdepodobné, že sa začnú presadzovať alternatívne merania úspešnosti politiky, napríklad index šťastia v jednotlivých krajinách, pretože nielen rast HDP je to, čo robí život lepším. Záver roka 2011 už môže byť viac volatilnejší, keďže voľby v USA v roku 2012 budú veľkým otáznikom pre investorov.