USA tlačia nové miliardy dolárov, úroky by mohli klesnúť

V úpornej snahe urýchliť ozdravenie ekonomiky sa americká centrálna banka Fed rozhodla napumpovať na trh 600 miliárd dolárov nových peňazí. Tieto prostriedky použije na nákup dlhopisov, čo by mohlo stlačiť nadol úrokové sadzby. Nižšie úroky v USA by neskôr mohli preniesť aj do ostatných krajín. .Ak klesne výnos amerických dlhopisov, časom klesne aj výnos slovenských štátnych dlhopisov a časom budú ešte lacnejšie hypotéky aj pri dlhších úveroch. Takže pokles cien hypoték je najväčší potenciálny výnos pre Slovensko.\“ myslí si Vladimír Gešperík zo spoločnosti Capital Markets.
V súčasnosti úrok 10 ročných slovenských dlhopisov dosahuje 1,7 percenta. Zároveň by vďaka dostupnejším úverom pre Američanov mohol vzrásť dopyt po tovaroch dlhodobej spotreby, ako sú napríklad autá zo slovenských automobiliek do USA vyváža bratislavský Volkswagen modely Audi 7 a VWV Touareg.
Na druhej strane rozhodnutie Fedu oslabilo dolár voči ostatným svetovým menám, čo predražuje export, do USA a zároveň zlacňuje dovoz tovarov a služieb spoza Atlantiku. Na európskom trhu sa tak stanú konkurencie schopnejšie. Nielen preto si opatrenie Fedu vyslúžilo kritiku z rôznych strán. Niektoré krajiny uvažujú o opatreniach, ktoré zastavia zhodnocovanie ich mien a obmedzia prílev zahraničného kapitálu. Objavili sa už aj hlasy, že umelé znehodnocovanie dolára môže viesť k novej menovej vojne a protekcionizmu, čo by mohlo výrazne ohroziť zotavovanie svetového hospodárstva z nedávnej ekonomickej recesie.
Americký ekonóm Martin Feldstein v denníku Financial Times uviedol, ze uvolnovanie menovej politiky móže urobiť viac zla ako dobra a samo o sebe nepostačí na oživenie amerického hospodárstva, Fed sa bráni, že viac peňazí v obehu nepriamo podporí tvorbu pracovných miest a pomôže znížiť mieru nezamestnanosti zo súčasných 9,6 percenta.
Európa, Japonsko a Čina však zámerné oslabovania dolára chápu ako nekalé opatrenie zamerané na ochranu amerického trhu. Zároveň sa obávajú, že obsadenie kongresu republikánmi po posledných voľbách môže prolekcionislické tlaky ešte zosilniť. Nemecký minister hospodárstva Rainer Bruderle pre Reuters uviedol, že nová menová vojna by mala katastrofálne následky\“. Rýchlo reagovala aj Organizácia pre ekonomickú spoluprácu a rozvoj, ktorá vyzvala svojich členov, aby sa stránili protekcionalistických opatrení ku ktorým ich tlačí vysoká nezamestnanosť a tlaky ohľadom vývoja menových kurzov\“.