Varšavská burza loví naše firmy

Na poľský akciový trh mieri druhá slovenská spoločnosť.

Peniaze na rozvoj firmy sa dajú získať aj inak ako úverom. Napríklad prostredníctvom akcií. Loviť medzi slovenskými podnikateľmi prišli včera zástupcovia Burzy cenných papierov Varšava.

Na akciový trh našich severných susedov pritom mieri druhá slovenská firma.

Kapitál na rozvoj
\“O vstupe na burzu sme začali rozmýšľať pred dvoma rokmi,\“ povedal pre HN šéf petrolejárskej firmy Euro-vat Gregor Kuczera. Jeho cieľom je v prvotnej ponuke akcií získať dva až tri milióny eur.

Časť peňazí plánujú použiť na nákup chemikálií.Ďalšie získané peniaze budú slúžiť na rozvoj. \“Plánujeme rozšíriť aktivity na poľskom a maďarskom trhu,\“ konkretizoval Kuczera. Firma má víziu vstúpiť na burzu na jeseň budúceho roka. \“Všetko bude závisieť od hospodárskych výsledkov,\“ doplnil.

Na burze našich severných susedov už niekoľko rokov funguje slovenská spoločnosť Asseco Central Europe. V roku 2006, vtedy ešte ako Asseco Slovakia, využila na vstup skúsenosti svojej materskej spoločnosti Asseco Poland. Pri svojom debute získali 60 miliónov eur. \“Peniaze sme použili na nákup spoločností v Česku, Maďarsku či Rakúsku,\“ povedal finančný riaditeľ Asseco CE Ivan Országh.

Produkt pre debutantov
Spoločnosť Euro-vat chce vstúpiť na poľský burzový trh NewConnect. \“Je to dynamický trh najmä pre malé a stredné podniky,\“ priblížila členka predstavenstva varšavskej burzy Beata Jaroszová. V tomto roku tam očakávajú ešte 30 burzových debutantov.

Výhodou trhu NewConnect je nižšia administratívna náročnosť na vstup, nižšie poplatky a propagácia firmy ako transparentnej spoločnosti obchodovanej na burze.

Prečo Varšava
Slovenský kapitálový trh nové spoločnosti neláka. \“S nimi by rástla aj trhová kapitalizácia, aj objem obchodov,\“ povedala riaditeľka bratislavkej burzy Mária Hurajová na nedávnej konferencii o domácom kapitálovom trhu. Nové firmy však burzu obchádzajú. \“Prvotnú ponuku sme ešte nezažili,\“ potvrdila.

\“Výhodou Poľska je aj ich obrovský trh,\“ hodnotí Vladimír Gešperík zo spoločnosti Capital Markets. Podľa neho slovenskí investori majú zlé skúsenosti s kupónovou privatizáciu a chýbajú im niektoré kvalitné tituly, napríklad monopolov, ktoré sa mohli privatizovať cez burzu. Spoločnosti na bratislavskú burzu neprichádzajú aj preto, že sa na nej akcie príliš neobchodujú a pri debute by nemuseli získať potrebný kapitál.