Absolútna správa:

Predstavitelia Federálneho rezervného systému uviedli, že posilňujúca ekonomika a vyššia inflácia by mohli viesť k skoršiemu a rýchlejšiemu zvýšeniu úrokových sadzieb, než sa pôvodne očakávalo, pričom niektorí tvorcovia politík tiež uprednostňujú, aby sa súvaha centrálnej banky čoskoro začala zmenšovať. Akciový index S&P 500 po zverejnení tejto správy predĺžil pokles a bol na ceste k najväčšej strate za viac ako mesiac. Na záver decembrového zasadnutia FOMC oznámil, že ukončí program nákupu dlhopisov Fedu rýchlejším tempom, než sa pôvodne načrtlo na predchádzajúcom zasadnutí začiatkom novembra, s odvolaním sa na rastúce riziká vyplývajúce z inflácie. Nový harmonogram nasmeruje centrálnu banku k uzavretiu nákupov aktív v marci. Investori očakávajú, že Fed začne zvyšovať úrokové sadzby v marci, podľa obchodovania s futures federálnymi fondmi. Zápisy zo stretnutia neposkytli výslovné usmernenie o načasovaní štartu zvyšovania úrokových sadzieb po takmer dvoch rokoch takmer nulových nákladov na pôžičky.

Investori zarobili na:

Spoločnosti Nucor Corporation, ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 4,83 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: +101,51 %). Spoločnosť Nucor Corporation vyrába výrobky z ocele. Produkty spoločnosti zahŕňajú uhlíkovú a legovanú oceľ, oceľové spoje, oceľové dosky, za studena upravenú oceľ, oceľové brúsne gule, oceľové ložiskové výrobky a kovové stavebné systémy.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Maloobchodné tržby v Singapure vzrástli v novembri 2021 medziročne o 1,9 %, pričom sa prudko spomalili zo 7,5 % v predchádzajúcom mesiaci. Išlo o najslabší rast v maloobchode od poklesu v auguste, keďže spotreba sa oslabila po rastúcich prípadoch kmeňa Omicron COVID-19. Index spotrebiteľskej dôvery v Japonsku bol v decembri 2021 na úrovni 39,1 bodu, čiže sa len málo zmenilo od novembrových 39,2 bodu, ktoré zostali najvyššie od mája 2019, keďže sa prerušenia súvisiace s COVID-19 zmiernili. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -1,01 %, Hang Seng -1,64 %, Nikkei 225 +0,10 %.

Indikátor spotrebiteľskej dôvery v Španielsku klesol o 3,3 bodu v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom na 81,3 bodu v decembri 2021, čo je najnižšia hodnota od apríla uprostred opätovného nárastu prípadov koronavírusu v dôsledku šírenia variantu Omicron. PMI eurozóny v sektore služieb  dosiahlo v decembri 2021 hodnotu 53,1 bodu, prognózy trhu boli nadstavené na úrovni 53,3 bodu. Ceny zemného plynu v EÚ sa začiatkom roka 2022 zvýšili zhruba o 30 % na 94 EUR za megawatthodinu, keďže Rusko udržiavalo obmedzené dodávky. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +0,56 %, CAC 40 +0,81 %, DAX +0,74 %.

Zásoby ropy v USA klesli o 2,144 milióna barelov v týždni končiacom sa 31. decembra, čo je šieste po sebe idúce obdobie poklesu. Súkromné ​​podniky v Spojených štátoch najali v decembri 807 tisíc pracovníkov, čo je najviac za 7 mesiacov a viac ako dvojnásobok toho, čo očakával trh. Americké PMI sektoru služieb dosiahlo v decembri 2021 hodnotu 57,6 bodu, čo sa v porovnaní s predbežným odhadom 57,5 bodu nezmenilo a bolo pod novembrovými 58,0 bodu. Najnovšie údaje signalizovali prudký nárast obchodnej aktivity v sektore služieb. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones -1,07 %, S&P 500 -1,94 %, NASDAQ -3,34 %.

Tomáš Ferech, analytik spoločnosti CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.

Ďalšie komentáre