Akcie sa počas dňa snažili nájsť smer, pričom dôvodom na neistotu boli súvislosti s rastúcimi obavami, či by Federálny rezervný systém nemohol príliš sprísniť svoju politiku.

Absolútna správa:

Akcie sa pohybovali počas dňa medzi ziskami a stratami, pričom výnosy 10-ročných štátnych dlhopisov sa pohybovali na úrovni 3,5 %. Dvojročná sadzba, ktorá je citlivejšia na blížiace sa kroky Fedu, sa vyšplhala na najvyššiu úroveň od októbra 2007. Kurz dolára počas celého dňa kolísal. Investori predpokladajú, že Federálny výbor pre operácie na voľnom trhu v stredu zvýši sadzby o 75 bázických bodov a naznačí, že sadzby smerujú nad 4 % a potom sa budú držať na danej úrovni. Aj keď sa dá predpokladať, že pôjde o väčší krok, šokové zvýšenie o 100 bázických bodov by mohlo zvýšiť obavy z recesie. Stratégia dlhého držania má zatiaľ korene v myšlienke, že Fed sa vyhne katastrofálnej politike stop-go zo 70. rokov, ktorá umožnila, aby sa ceny vymkli spod kontroly. Krátkodobé sadzby štátnych pokladníc už niekoľko mesiacov prevyšujú výnosy dlhších splatností, čo je osvedčená predzvesť hospodárskeho poklesu. Po vyššej než očakávanej inflácii a šokujúcom varovaní pred ziskom spoločnosti FedEx Corp. z minulého týždňa vidia poprední stratégovia na Wall Street rastúce riziká pre akcie.

Investori zarobili na:

Spoločnosti WestRock, ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa 5,48 % (výkonnosť za posledné 3 roky: + 5,38 %). WestRock ponúka obchodné stojany, lepenku, skladacie kartóny, kraftový papier, ochranné obaly a buničinu. Spoločnosť WestRock poskytuje služby zákazníkom na celom svete.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Index výkonnosti služieb PSI na Novom Zélande v auguste 2022 prudko vzrástol na 58,6 bodu z nahor revidovanej hodnoty 52,7 bodu v predchádzajúcom mesiaci. Išlo o štvrtý mesiac rastu aktivity v službách za sebou, najvýraznejšie tempo od novembra 2017 a výrazne nad dlhodobým priemerom 53,6. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -0,12 %, Hang Seng -1,04 %, Nikkei 225 -1,11 %.

Stavebná produkcia v eurozóne v júli 2022 medziročne vzrástla o 1,5 % po vzostupne revidovanom náraste o 1,3 % v predchádzajúcom mesiaci. Aktivita v pozemnom staviteľstve sa zvýšila o 1,4 % oproti 1,3 % v júni a inžinierske práce sa zvýšili o 1,7 % oproti 1,2 %. Na medzimesačnej báze sa stavebná produkcia zvýšila o 0,3 %, čím sa zotavila z júnového poklesu o 1,2 %.  Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne:  Eurostoxx 50 -0,03 %, CAC 40 -0,26 %, DAX +0,49 %.

Ceny výrobcov v Kanade v auguste 2022 medzimesačne klesli o 1,2 % po 2,5 % poklese v predchádzajúcom mesiaci, ktorý bol revidovaný smerom nahor. Išlo o tretí pokles výrobných cien za sebou, keďže náklady naďalej klesali v prípade energií a ropných produktov o 6,5 % a rekordným tempom sa znížili v prípade amoniaku a chemických hnojív o 19,3 %. Na ročnej báze sa rast cien výrobcov spomalil na 10,6 %, čo je najnižšia hodnota od marca 2021, v porovnaní s nadol revidovaným 11,5 % rastom v predchádzajúcom mesiaci. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones +0,64 %, S&P 500 +0,69 %, NASDAQ +0,76 %.

Dominik Červenka, analytik spoločnosti CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.

Ďalšie komentáre