Americké akcie sa ocitli v stratách, po tom ako slabé ekonomické údaje ukazovateľa PPI znovu podnietili obavy z výhľadu rastu. Dolár naopak posilnil v dôsledku zhoršujúceho sa sentimentu voči riziku.

Absolútna správa:

Indexy S&P 500 aj Nasdaq 100 klesli o viac ako 1 %, pričom technologický index Dow Jones poklesol dnes o viac ako 1,5 %. Pred významnými makroekonomickými údajmi akcie rástli, keďže výnosy štátnych pokladníc klesli v dôsledku stávok, že slabé údaje podnietia Federálny rezervný systém k zníženiu svojej politiky sprísňovania. Dvaja predstavitelia Fedu však zopakovali vyhlásenia na ďalšie zvyšovanie sadzieb aj po ďalších náznakoch zmierňovania ekonomiky. Podľa makroekonomických údajov zverejnených v USA sa rast výrobných cien minulý mesiac prepadol viac, ako sa očakávalo, a pokles maloobchodných tržieb prekonal odhady, čo spôsobilo dnešné poklesy amerických indexov a akcií. Jen voči doláru klesol v okamihu až o 2,6 % po tom, ako Centrálna banka Japonska zdvojnásobila obhajobu svojich stimulov, čím vzdorovala intenzívnym trhovým špekuláciám. V podnikových správach spoločnosť Microsoft Corp. uviedla, že plánuje zrušiť 10 000 pracovných miest, čím podniká kroky na zvládnutie čoraz horších vyhliadok. Spoločnosť Bank of America Corp. nariadila vedúcim pracovníkom, aby pozastavili prijímanie zamestnancov s výnimkou najdôležitejších pozícií.

Investori zarobili na:

Spoločnosti J.B. Hunt Transport Services, Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 4,95 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: +51,86 %). J.B. Hunt Transport Services, Inc. poskytuje logistické služby. Spoločnosť prepravuje rôzne produkty vrátane automobilových dielov, tovaru obchodných domov, výrobkov z papiera a dreva, potravín a nápojov, plastov, chemikálií a výrobných materiálov a spotrebného materiálu.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Centrálna banka Japonska na svojom januárovom zasadaní jednomyseľne ponechala svoju kľúčovú krátkodobú úrokovú sadzbu na úrovni -0,1 % a výnosy 10-ročných dlhopisov na úrovni okolo 0 %. Centrálna banka tiež ponechala svoj 0,5-percentný limit pre nákup dlhopisov, čím vzdorovala špekuláciám trhu a signalizovala, že tvorcovia politiky sa nesnažia o voľnejšie uchopenie výnosov dlhopisov po tom, ako banka v decembri neočakávane upravila rozsah kontroly výnosovej krivky. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -0,17 %, Hang Seng +0,47 %, Nikkei 225 +2,50 %.

Ročná miera inflácie v Spojenom kráľovstve v decembri 2022 klesla na 10,5 % z novembrových 10,7 %, čo zodpovedá trhovým prognózam. Ide o druhý mesiac spomalenia inflácie za sebou a najnižšiu mieru za posledné tri mesiace po októbrovom maxime 11,1 %. V porovnaní s predchádzajúcim mesiacom sa index spotrebiteľských cien zvýšil o 0,4 %, rovnako ako v novembri a tiež v súlade s projekciami. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne:  Eurostoxx 50 +0,00 %, CAC 40 +0,09 %, DAX -0,03  %.

Ceny výrobcov pre konečný dopyt v USA v decembri 2022 oproti predchádzajúcemu mesiacu klesli o 0,5 %, pričom trh očakával pokles o 0,1 %. Išlo o najväčší mesačný pokles od apríla 2020, čo prispelo k náznakom, že inflačné tlaky v najväčšej svetovej ekonomike sa ochladzujú. Na neupravenej ročnej báze sa index PPI v decembri zvýšil o 6,2 %, čo je najmenej od marca 2021. Maloobchodné tržby sa v decembri 2022 medzimesačne znížili o 1,1 % po novembrovom poklese o 1 %, ktorý bol horší ako sa predpokladalo, a to o 0,8 %. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones -1,81 %, S&P 500 -1,56 %, NASDAQ -1,24 %.

Dominik Červenka, analytik spoločnosti CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s

Ďalšie komentáre