Bitcoin je vo fáze konsolidácie a zdá sa, že reaguje na stav krátkodobej prekúpenosti. Ether, druhý najväčší coin, a Bloomberg Galaxy Crypto Index boli tiež v červených číslach, pričom každý klesol o viac ako 5 %.

Absolútna správa:

Investori sa v poslednom dobe odkláňajú z niektorých najšpekulatívnejších kútov globálnych trhov, pretože sa obávali, že slabnúca vlna stimulov centrálnej banky by mohla spôsobiť problémy. To, do akej miery sú Bitcoin a ostatné digitálne aktíva vystavené tomuto riziku, je predmetom vášnivých diskusií. Medzitým, keď sa Federálny rezervný systém javí ako pripravený na podniknutie potrebných krokov na zastavenie rastúcich cien, príťažlivosť bitcoinu medzi tými, ktorí ho považujú za potenciálne zabezpečenie inflácie, môže byť slabá. Bitcoin sa tento rok vo veľkej miere pohyboval v tandeme s rizikovejšími aktívami, ako sú americké akcie, aj keď sa zdá, že tento model sa tento mesiac rozpadne. Index S&P 500 najväčších spoločností zatiaľ v decembri vzrástol o približne 5 %, zatiaľ čo bitcoin stratil približne 16 %, čo znamená, že to je jeho najhorší mesačný výkon od mája. Toto je prvý mesiac od júna, kedy sa ich výkony rozchádzajú. Napríklad štúdia využívajúca Bollingerove pásma  populárny spôsob nazerania na volatilitu ukazuje, že virtuálna minca sa minulý týždeň dotkla horného pásma, ale nedokázala sa nad ním udržať. Pre niektorých to naznačuje, že Bitcoin môže v krátkodobom horizonte čeliť ťažkostiam pri dosahovaní ziskov.

Investori zarobili na:

Spoločnosti Campbell Soup Company., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 2,80 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: – 28,51 %). Campbell Soup Company so svojimi dcérskymi spoločnosťami vyrába a predáva značkové hotové potraviny. Hlavné divízie spoločnosti zahŕňajú polievky a omáčky, sušienky a cukrovinky a stravovanie. Campbell’s distribuuje svoje produkty po celom svete.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

 

Miera nezamestnanosti v Japonsku sa v novembri 2021 zvýšila na 2,8 % v porovnaní s 2,7 % v októbri a dostala sa na vyššiu úroveň ako očakával trh, ktorý počítal s mierou 2,7 %. Išlo o prvý nárast za šesť mesiacov. Pomer počtu pracovných miest k počtu žiadostí bol 1,15, čo znamená, že na 100 uchádzačov o zamestnanie pripadalo 115 voľných pracovných miest. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +0,74 %, Hang Seng +0,24 %, Nikkei 225 +1,37 %.

Plynovod Jamal-Európa, ktorý zvyčajne dodáva ruský plyn do západnej Európy, posielal v utorok palivo späť do Poľska už ôsmy deň po sebe, podľa údajov nemeckého prevádzkovateľa siete Gascade. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +0,56 %, CAC 40 +0,57 %, DAX +0,81 %.

Index cien domov v 20 mestách S&P CoreLogic Case-Shiller v USA vzrástol v októbri 2021 medziročne o 18,4 %, pričom sa sme zaznamenali pokles už tretí mesiac po sebe a mierne prekvapil očakávania trhu, ktoré počítali s úrovňou 18,5 %. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones +0,23 %, S&P 500 -0,04 %, NASDAQ -0,56 %.

Michal Bernát, analytik spoločnosti CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.

 

Ďalšie komentáre