Absolútna správa:

Bank of England sa zaviazala, že neskončí s podporou ekonomiky, kým nebudú jasné dôkazy o oživení vo Veľkej Británii, ale vyhla sa príležitosti na upokojenie nárastu trhových úrokových sadzieb. Výbor pre menovú politiku centrálnej banky nezmenil svoj cieľ nákupu aktív vo výške 895 miliárd libier a udržal týždenné tempo svojho stimulačného programu. Aj keď sa to všeobecne očakávalo, bolo to v ostrom kontraste s Európskou centrálnou bankou, ktorá sa minulý týždeň zaviazala čeliť rastúcim výnosom urýchlením svojich nákupov na trhu. Toto rozhodnutie odráža kombináciu mierne jasnejšieho ekonomického výhľadu podporeného odvážnym očkovaním Spojeného kráľovstva, ako aj obavy zo zvýšenej neistoty a pravdepodobného nárastu nezamestnanosti po troch celonárodných lockdownoch. Zápisnica zo stretnutia ukázala škálu názorov na to, ako sa bude vyvíjať ekonomika. Výbor tiež poznamenal, že celkové finančné podmienky na trhu sú od februára „zhruba nezmenené“. Zatiaľ čo štátne dlhopisy po rozhodnutí znížili straty, výnos z 10-ročných obligácií zostal blízko jednoročného maxima. „Zdá sa, že banke relatívne vyhovuje predstava, že pohyby na trhu odrážajú skôr zlepšujúci sa výhľad rastu a inflácie než nepriaznivé a nežiaduce sprísňovanie finančných podmienok,“ uviedol Luke Bartholomew, hlavný ekonóm spoločnosti Aberdeen Standard Investments. Toto rozhodnutie nasleduje po stabilnom zvyšovaní výnosov dlhopisov na celom svete za posledných pár týždňov, čo odráža optimizmus, že najhoršia pandémia je za nami a rast sa čoskoro obnoví. Zatiaľ čo sa investori sústredili na náznaky rastúcej inflácie, centrálne banky sa to snažili zmierniť ubezpečeniami, že zatiaľ existuje len málo náznakov potreby sprísnenia politiky.

Investori zarobili na:

Spoločnosti Hartford Financial Services Group, ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o +18,71 % (výkonnosť za 5 rokov: +38,68 %). Dôvodom prudkého rastu bola správa, že spoločnosť Chubb, globálna poisťovňa skúma možnosť akvizície spoločnosti Hartford Financial Services Group. Spoločnosť poskytuje celý rad poistných produktov. Produkty spoločnosti zahŕňajú poistenie majetku a nehôd, skupinové výhody a podielové fondy. Spoločnosť pôsobí v Spojených štátoch.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Miera nezamestnanosti v Austrálii pozitívne prekvapila, keď vo februári poklesla z úrovne 6,4 % na 5,8 %, pričom očakával sa pokles iba na 6,3 %. Najväčší čínsky výrobca čipov Semiconductor Manufacturing International plánuje postaviť v Číne za 2,35 miliardy USD továreň na čipy. Čínske regulačné orgány zvolali 11 miestnych technologických spoločností, vrátane Alibaba Group, Tencent a ByteDance, a rokovali o využívaní „deep fake“ technológií na ich obsahových platformách. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +0,80 %, Hang Seng +1,28 %, Nikkei 225 +1,01 %.

Bank of England dnes ponechala hlavnú úrokovú sadzbu na nezmenenej úrovni 0,10 %. ECB dodala bankám v novom kole dlhodobých úverov likviditu v objeme 330,5 mld. eur. Škoda plánuje, že v roku 2025 bude predávať v Indii 100 000 vozidiel ročne, čo je deväťkrát toľko, než predala vlani. Nemecký automobilový koncern Volkswagen sa včera stal najhodnotnejším podnikom v hlavnom nemeckom akciovom indexe DAX, vystriedal na tomto poste softvérovú spoločnosť SAP. Podľa EMA je vakcína firmy AstraZeneca bezpečná a jej použitie nezvyšuje riziko vzniku krvných zrazenín. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +0,46 %, CAC 40 +0,13 %, DAX +1,23 %.

Počet nových žiadostí o dávku v nezamestnanosti v USA vzrástol predchádzajúci týždeň zo 725 tisíc na 770 tisíc, pričom sa očakával pokles na 700 tisíc žiadostí. Index výroby filadelfského Fedu za marec prudko vzrástol z hodnoty 23,1 na 57,8, pričom sa očakával rast iba na úroveň 23. Google chce investovať viac ako 7 mld. dolárov do kancelárií a dáta centier naprieč USA. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones -0,46 %, S&P 500 -1,48 %, NASDAQ -3,02 %.

Mário Jičínský, analytik spoločnosti CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.

Ďalšie komentáre