Absolútna správa:

Britský regulátor schválil antivírusovú tabletku COVID-19 od spoločnosti Pfizer Inc., len niekoľko týždňov po tom, čo uvoľnil perorálnu liečbu konkurenčnej spoločnosti Merck & Co. Liek Pfizer, Paxlovid, bol povolený na použitie u ľudí starších ako 18 rokov s miernym až stredne závažným ochorením Covid a najmenej s jedným rizikovým faktorom rozvoja závažného ochorenia, uviedla v piatok agentúra pre reguláciu liekov a zdravotníckych produktov v Spojenom kráľovstve. Vláda premiéra Borisa Johnsona sa snaží rozšíriť svoj arzenál nástrojov na boj proti pandémii, vrátane vakcín a antivírusovej liečby a zavádza ich tak rýchlo, ako sa len dá. Británia objednala 2,75 milióna kusov lieku Pfizer, ktorý minulý týždeň získal povolenie na núdzové použitie v USA. Spojené kráľovstvo si tiež objednalo liek od spoločnosti Merck, molnupiravir, vyvinutý s partnerom Ridgeback Biotherapeutics LP, ktorý v novembri schválil britský regulátor.

Investori zarobili na:

Spoločnosti Mohawk Industries Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 2,41 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: -8,76 %). Mohawk Industries je výrobca podláh, ktorý vytvára produkty na zlepšenie obytných a komerčných priestorov po celom svete.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Spotrebiteľské ceny v Južnej Kórei vzrástli v decembri 2021 o 3,7 %, čo prekonalo očakávania trhu. Hlavnými tlakmi na rast boli priemyselné produkty a služby, bývanie a potraviny. Na medzimesačnej báze sa ceny zvýšili o 0,2 % po 0,4 % raste v predchádzajúcom období. Prebytok bežného účtu Číny sa v treťom štvrťroku 2021 zúžil na 73,6 miliardy USD z 93,3 miliardy USD v rovnakom období minulého roka. Bankové úvery v Singapure vzrástli na nový rekordný vrchol 805,9 miliardy SGD v novembri 2021 z 804 miliárd SGD v októbri. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +0,57 %, Hang Seng +1,24 %, Nikkei 225 -0,40 %.

Ceny výrobcov v Luxembursku v novembri 2021 medziročne vyskočili o 23,9 % z nahor revidovaného nárastu o 21,6 % v predchádzajúcom mesiaci. Maloobchodné tržby v Holandsku vzrástli v novembri 2021 medziročne o 5,2 %, pričom sa spomalili z nahor revidovaného rastu 6,7 % v predchádzajúcom mesiaci. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 -0,18 %, CAC 40 -0,28+ %.

Americké akciové futures v piatok strácali po tom, čo Wall Street ustúpila z rekordných maxím v predchádzajúcej obchodnej seanse, keď sa investori pripravovali na posledný obchodný deň roku 2021. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones -0,16 %, S&P 500 -0,26 %, NASDAQ -0,61 %.

Tomáš Ferech, analytik spoločnosti CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.

Ďalšie komentáre