Absolútna správa:

Európska centrálna banka dočasne podporila pravidelné mesačné nákupy dlhopisov na pol roka, aby uľahčila ukončenie pandemických stimulov, keď prezidentka Christine Lagardeová odhalila prognózy, ktoré ukazujú silné oživenie ekonomiky spolu s výhľadom na rýchlejší rast inflácie. Vo vyhlásení, ktoré uznalo rastúcu hrozbu omikrónového variantu, sa ECB zaviazala nakrátko zdvojnásobiť nákupy aktív, aby zmiernila ukončenie svojho núdzového programu nákupu aktív v hodnote 1,85 bilióna eur a vyhla sa tomu, čo Lagardeová nazvala brutálnym prechodom. Úradníci tiež prepracujú tento krízový nástroj na boj proti budúcim turbulenciám na trhu. ECB sa rozhodla, že koncom marca ukončí čisté nákupy v rámci svojho pandemického programu v hodnote 1,85 bilióna eur, pričom dočasne posilnila svoj starší plán nákupu dlhopisov na pol roka, aby sa prechod uľahčil. Centrálna banka tiež uviedla, že na riešenie akejkoľvek budúcej fragmentácie trhu využije fázu reinvestície pandemického programu, známeho ako PEPP. Fáza reinvestície sa predĺži aspoň do konca roka 2024 a v prípade potreby je možné reštartovať aj čisté nákupy. Projekcie inflácie boli výrazne posilnené v nových ekonomických projekciách. Rast cien je teraz v budúcom roku na úrovni 3,2 % a v rokoch 2023 a 2024 na úrovni 1,8 %. Prezidentka Christine Lagardeová na tlačovej konferencii uznala, že v súvislosti s týmto výhľadom môžu existovať určité riziká.

Investori zarobili na:

Spoločnosti Newmont Corporation, ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 8,80 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: +86,36 %). Spoločnosť vyrába a predáva zlato, meď, striebro, zinok a olovo. Newmont slúži zákazníkom po celom svete.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Dovoz do Japonska sa v novembri 2021 medziročne vzrástol o 43,8 % na historické maximum 8 322 miliárd JPY, čím prekonal očakávania trhu o 40 %, k čomu prispel silný domáci dopyt, vyššie ceny ropy a slabosť jenu. Austrálsky predaj nových domov vzrástol v novembri 2021 medzimesačne o 7,7 %, čím sa zvyšuje už štvrtý mesiac po sebe. Japonský jen sa vo štvrtok znehodnotil nad 114 jenov za americký dolár, keďže oznámenie Federálneho rezervného systému signalizovalo dôveru v ekonomické oživenie a podnietilo chuť trhu riskovať. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +0,58 %, Hang Seng +0,23 %, Nikkei 225 +2,13 %.

Bank of England hlasovala väčšinou v pomere 8:1 za zvýšenie bankovej sadzby o 15 bázických bodov na 0,25 % počas svojho decembrového zasadnutia po prvý raz od vypuknutia pandémie, keďže v Británii narástli inflačné tlaky, čo prekvapilo trhy, ktoré neočakávali žiadne zmeny. Euro vzrástlo až o 0,5 % na 1,135 USD po tom, čo ECB v nadchádzajúcom štvrťroku oznámila zníženie tempa nákupov aktív, pričom sa odvolávala na pokrok v oblasti hospodárskeho oživenia a smerom k strednodobému inflačnému cieľu. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +1,01%, CAC 40 +1,12 %, DAX +1,03 %.

Počet Američanov, ktorí podali nové žiadosti o dávky v nezamestnanosti, sa v týždni končiacom 11. decembra zvýšil o 18-tisíc na 206-tisíc z viac ako päťdekádového minima 188-tisíc v predchádzajúcom období. Priemyselná produkcia v Spojených štátoch v novembri 2021 vzrástla o 0,5 % v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom, po nahor revidovanom raste o 1,7 % v októbri očakávania trhu boli na úrovni rastu o 0,7 %. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones -0,09 %, S&P 500 -0,88 %, NASDAQ -2,47 %.

Tomáš Ferech, analytik spoločnosti CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.

 

Ďalšie komentáre