Piatok priniesol na finančné trhy vlnu ziskov, pričom niektoré indexy sa dostali až k svojim mesačným či historickým maximám. Pozrieme sa na dôležité ekonomické údaje, ktoré trh podporili, keďže vyvolali dôveru v znižovanie sadzieb centrálnymi bankami. Okrem toho sa v komentári ako zvyčajne venujeme komoditám a korporátnym správam.

Absolútna správa

Najnovšie údaje ukázali, že cenové indexy PCE zostali na nezmenenej úrovni v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom a zaostali za odhadmi. Je to dobrá správa, najmä ak ide o jadrové ceny PCE, ktoré sa označujú za dôležité meradlo inflácie pre Fed, čo upevnilo možnosť zníženia úrokových sadzieb. Hlavné americké indexy v piatok predĺžili zisky a po otvorení trhu boli na nasledovných úrovniach. S&P 500 si pripísal 0,6 % na úroveň 5 624, technologický Nasdaq bol na 17 648 bodoch, čo je vyššie o 0,75 % a Dow Jones zaznamenal nárast o 0,36 % na hodnotu 41 476. Pohyby na štátnych dlhopisoch boli minimálne. Podnikový sektor priniesol ďalšie výsledky hospodárenia. Spoločnosť Dell vydala vyššie ročné prognózy, čo poslalo jej akcie smerom nahor o takmer 3 %. Pokles akcií naopak zaznamenali predajca športového oblečenia Lululemon Athletica a predajca kozmetiky Ulta Beauty, pretože ich znížené očakávania tržieb a ziskov sklamali investorov. Podľa Bloombergu, Intel zvažuje radikálne zmeny, čím sa snaží o prekonanie problémov. Plány sa týkajú potenciálneho rozdelenia zlievarenskej divízie a zrušenia plánovanej výstavby nových tovární. Táto informácia pomohla akciám zaznamenať viac ako 8 % nárast. Indexy v Ázii ukončili týždeň v ziskoch podporené najmä ekonomickými údajmi z domova a USA. O menej než 1 % vzrástli indexy Shanghai Composite, Kospi, austrálske S&P/ASX 200 a All Ordinaries a japonský Topix a Nikkei 225, ktorý zároveň zatvoril na mesačnom maxime podporený slabším jenom vďaka ktorému vzrástli exportné akcie. Najväčší nárast zaznamenal hongkonský index Hang Seng. Najnižšia inflácia za posledné tri roky dopomohla európskym indexom STOXX 50 a STOXX 600, ktoré si v tomto týždni pripísali viac ako 1,4 %. STOXX 50 sa v poobednom obchodovaní pohyboval na úrovni 4 969 a STOXX 600 mal hodnotu viac ako 525 bodov, čím dosiahol svoje maximum. Obavy o produkciu ropy v Líbyi a Iraku spolu so silnými údajmi z USA poslali ceny ropy smerom nadol so stratou približne 3 %. Futures na ropu WTI sa o 16:00 SEČ pohybovali na asi 74 USD a kontrakty na ropu Brent mali cenu 76 USD. Poklesom bolo zasiahnuté aj zlato, avšak iba minimálne. Futures na zlato sa obchodovali na úrovni 2 546 USD, zatiaľ čo spotová cena zlata bola 2 513 USD.

Makroekonomické údaje

Ázia – Miera nezamestnanosti v Japonsku v júli nečakane dosiahla 2,7 % v porovnaní s odhadmi trhu a júnovou hodnotou 2,5 %. Išlo o najvyššiu mieru nezamestnanosti od augusta 2023. Maloobchodné tržby v krajine sa v júli medziročne zvýšili o 2,6 %, čím sa spomalili z júnového rastu o 3,8 % a zaostali za očakávaniami trhu, ktorý predpokladal rast o 2,9 %. Napriek tomu sa maloobchodné výdavky udržali v kladných číslach už 28. mesiac po sebe. Priemyselná výroba v Južnej Kórei sa v júli medziročne zvýšila o 5,5 %, čo predstavuje zrýchlenie oproti júnovému nárastu o 3,8 %, ale nedosiahla odhadovaný rast 7 %. Na medzimesačnej báze sa priemyselná výroba znížila o 3,6 %, čím zvrátila júnový nárast o 0,7 % a dopadla oveľa horšie, ako trh očakával v podobe poklesu o 0,4 %.

Európa – Francúzska ekonomika v druhom štvrťroku vzrástla o 0,2 % v porovnaní s 0,3 % v prvom kvartáli, čo je menej než sa odhadovalo. V medziročnom vyjadrení ekonomika vzrástla o 1 %, čo je revidovaný údaj nadol oproti predbežnému údaju 1,1 %, a spomalila tak svoju expanziu z 1,5 % v predchádzajúcom období. Sezónne očistená miera nezamestnanosti v Nemecku zostala v auguste na viac ako trojročnom maxime 6,0 %, teda na rovnakej úrovni ako predchádzajúci mesiac a bola v súlade s očakávaniami trhu. Miera nezamestnanosti v Taliansku v júli klesla na 6,5 % z nadol revidovaných 6,9 % v predchádzajúcom mesiaci, čo je výrazne pod trhovými očakávaniami nárastu na 7 % a predstavuje najnižšiu úroveň nezamestnanosti od marca 2008. Miera nezamestnanosti v eurozóne v júli 2024 klesla na rekordné minimum 6,4 % v porovnaní so 6,5 % v predchádzajúcom mesiaci a pod trhovými prognózami na rovnakej úrovni. Podľa rýchleho odhadu klesla ročná miera inflácie v eurozóne v auguste na 2,2 % z 2,6 % v predchádzajúcom mesiaci, čo bolo v súlade s očakávaniami trhu a znamenalo najpomalší rast spotrebiteľských cien od júla 2021. Podľa predbežného odhadu, miera inflácie vo Francúzsku sa v auguste medziročne spomalila na 1,9 %, čo je najnižšia hodnota od augusta 2021, a spomalila tak z júlových 2,3 %, ale mierne prekročila prognózy na úrovni 1,8 %. Medziročná miera inflácie v Taliansku sa v rovnakom mesiaci znížila na 1,1 %, čo je menej ako nárast o 1,3 % v predchádzajúcom mesiaci a menej ako trhové očakávania spomalenia na 1,2 %, ako uviedol Národný štatistický úrad vo svojej predbežnej prognóze.

USA – Osobné výdavky Američanov sa v júli zvýšili o 0,5 % oproti predchádzajúcemu mesiacu, kedy dosiahli rast na úrovni 0,3 % a čo bolo v súlade s očakávaniami trhu. Osobné príjmy sa v júli tiež zvýšili v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom, a to o 0,3 %. Jadrový index PCE v USA sa v júli oproti predchádzajúcemu mesiacu zvýšil o 0,2 %, čo bolo v súlade s očakávaniami trhu. Index základných cien sa oproti predchádzajúcemu mesiacu nezmenil. Medzitým jadrové ceny PCE vzrástli oproti rovnakému obdobiu predchádzajúceho mesiaca o 2,6 %, čo je pod konsenzom 2,7 % a zodpovedá situácii, ktorá zaručuje začiatok znižovania sadzieb zo strany Federálneho rezervného systému. Anualizovaný rast HDP v Kanade sa v druhom štvrťroku zvýšil na 2,1 % z 1,8 % v prvom štvrťroku. Kanadské hospodárstvo sa posunulo o 0,5 % v druhom štvrťroku po 0,4 % náraste v predchádzajúcom kvartáli.

Adam Cicák, analytik spoločnosti CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.

Ďalšie komentáre