Absolútna správa:

Tohtoročná energetická kríza hrozí vykoľajením hospodárskeho oživenia Európy, keďže ceny plynu a elektriny stúpajú k novým rekordom. Ceny v utorok vzrástli po tom, čo Rusko obmedzilo toky plynu do Európy a Francúzsko, ktoré je zvyčajne exportérom energie, bolo nútené zvýšiť dovoz elektriny a spaľovať ropu. Vyššie náklady prinútili niektoré spoločnosti zastaviť alebo obmedziť produkciu, zatiaľ čo inflácia v eurozóne sa minulý mesiac vyšplhala na historické maximum. Energetická kríza sa prehlbuje súbežne počas toho, ako sa po Európe šíri omikrónová odroda koronavírusu, čo zhoršuje ekonomický výhľad regiónu. Európske ceny elektriny vyskočili na rekord, keďže nedostatok zemného plynu zaťažoval rozvodné siete, ktoré sa už vyrovnávajú s jadrovými výpadkami a mrazom. Nemecká dodávka elektriny v budúcom roku vzrástla až o 6,4 % na 269 eur za megawatthodinu. Jadrové výpadky vo Francúzsku nútia Európu, aby sa viac spoliehala na plyn, rovnako ako dodávky z Ruska cez kľúčový plynovod, ktorý zmenil smer a namiesto toho plyn prúdi na východ do Poľska. Európa čelí energetickej kríze, pričom verejné služby sa spoliehajú na uhlie a dokonca aj ropu, aby udržali svetlá zapnuté. Nemecko pred koncom roka zatvára takmer 50 % svojej jadrovej kapacity, čím sa prehĺbila kríza v dodávkach po tom, čo spoločnosť Electricite de France minulý týždeň uviedla, že zastavuje štyri reaktory pre neplánované práce. Mrazivé počasie tento týždeň tiež spôsobuje prudký nárast krátkodobých cien energie, pretože obnoviteľné zdroje nedokážu držať krok.

Investori zarobili na:

Spoločnosti Citrix Systems, Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 13,63 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: +29,66 %). Citrix Systems, Inc. navrhuje, vyvíja a predáva technologické riešenia, ktoré umožňujú poskytovanie, podporu a zdieľanie aplikácií na požiadanie. Spoločnosť vyvíja a predáva komplexné riešenia vo všetkých dimenziách virtualizácie aplikácií, serverov a desktopov, ako aj optimalizácie aplikácií a sietí.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Ročná miera inflácie v Hongkongu v novembri 2021 mierne vzrástla na 1,8 % z 1,7 % v predchádzajúcom mesiaci, čo mierne zaostávalo za očakávaniami trhu na úrovni 1,9 %. Predaj áut v Thajsku klesol len o 3,2 % oproti predchádzajúcemu roku na 71 716 kusov v novembri 2021, po 13 % prepade v predchádzajúcom mesiaci. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +0,68 %, Hang Seng +1,00 %, Nikkei 225 +2,08 %.

Ceny zemného plynu v EÚ zvýšili v utorok zisky na nové rekordné maximá nad 152 EUR za megawatthodinu a to v dôsledku obratu v tokoch v kľúčovom plynovode Jamal – Európa, ktorý sa začal presúvať na východ a opúšťa Nemecko smerom k Rusku v čase, keď niekoľko európskych hlavných miest zasiahlo studené počasie. Výrobné ceny v Taliansku vzrástli v novembri 2021 medziročne o 22,1 % z 20,4 % v predchádzajúcom mesiaci čo je v súlade s očakávaniami trhu. Ide o najvyššie zaznamenané údaje, z dôvodu rastu nákladov na domácom a zahraničnom trhu. Obchodný prebytok Švajčiarska klesol na 7-mesačné minimum 4,2 miliardy CHF v novembri 2021 z nadol revidovaných 4,3 miliardy CHF v predchádzajúcom mesiaci v dôsledku slabnúceho globálneho dopytu. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +1,65 %, CAC 40 +1,38 %, DAX +1,36 %.

Futures na americký benzín posilnili nad 2,1 dolára za galón, čím sa odrazili od dvojtýždňového minima 2,09 dolára dosiahnutého 20. decembra, pričom ceny ropy boli vyššie, keďže sa na trhy vrátila určitá chuť riskovať, napriek pretrvávajúcim obavám z napätia ohľadom vírusu omikron. Futures na ropu WTI v utorok vzrástli o viac ako 2 % na viac ako 70 USD za barel, po poklese o viac ako 5 % v predchádzajúcich dvoch seansách, keď obchodníci prehodnocovali výhľad dopytu v dôsledku celosvetovo rastúcich prípadov Covid a nových blokád v niektorých krajinách. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones +1,61 %, S&P 500 +1,78 %, NASDAQ +2,40 %.

Tomáš Ferech, analytik spoločnosti CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.

Ďalšie komentáre