Absolútna správa:

Európske akcie vzrástli na dvojtýždňové maximum v tlmenom predsviatočnom obchodovaní. Investori zvažovali riziká spojené so šírením nového koronavírusového variantu oproti optimizmu, že rast na akciových trhoch môže naďalej pokračovať. Index Stoxx Europe 600 uzatvoril o 0,92 % vyššie, pričom medzi rastom viedol sektor technológií. Akcie spoločností, ktoré sú spojené s cestovaním a voľným časom vzrástli po tom, čo premiér Spojeného kráľovstva Boris Johnson pred Vianocami vylúčil prísnejšie obmedzenia týkajúce sa pandémie, ale letecké spoločnosti neskôr znížili zisky, keďže Ryanair Holdings Plc. znížila svoju predpoveď z dôvodu rozšírenia omikrónového variantu. Európske akcie v posledných týždňoch skĺzli z rekordných maxím v dôsledku obáv, že kmeň novej varianty vírusu poškodí oživenie ekonomiky a centrálne banky zaujali v reakcii na rastúcu infláciu skôr jastrabí postoj. Mnoho veľkých správcov fondov však stále považuje akcie za triedu aktív s najvyšším potenciálom návratnosti, keďže výnosy dlhopisov zostávajú nízke.

Investori zarobili na:

Spoločnosti Tesla Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 7,49 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: +2 319,93 %). Tesla Inc. navrhuje, vyrába a predáva vysokovýkonné elektrické vozidlá a komponenty hnacej sústavy elektrických vozidiel. Spoločnosť vlastní svoju predajnú a servisnú sieť a predáva komponenty elektrického pohonu iným výrobcom automobilov. Tesla obsluhuje zákazníkov po celom svete.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Ročná inflácia v Malajzii sa v novembri 2021 zvýšila na päťmesačné maximum 3,3 % z 2,9 % pred mesiacom a prekonala odhady trhu, ktoré boli na úrovni 3,2 %. Thajská centrálna banka na svojom decembrovom zasadnutí ponechala svoju kľúčovú úrokovú sadzbu na rekordnom minime 0,5 % v súlade s očakávaniami trhu a uviedla, že pokračujúca akomodačná menová politika pomôže podporiť oživenie ekonomiky. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +0,02 %, Hang Seng +0,57 %, Nikkei 225 +0,16 %.

Inflácia cien výrobcov v Španielsku vzrástla v novembri 2021 medziročne na historické maximum 33,1 %, z októbrových 32 % revidovaných nahor, čo odráža silný inflačný tlak v celej Európe. Švédske maloobchodné tržby vzrástli v novembri 2021 medziročne o 6 %, po 5,2 % náraste v októbri. Stavebná produkcia v Taliansku vzrástla v októbri 2021 medziročne o 13,5 %, čím sa zrýchlila z nahor revidovaného nárastu o 11,8 % v predchádzajúcom mesiaci. Ceny priemyselných výrobcov na francúzskom domácom trhu vzrástli v novembri 2021 medzimesačne o 3,5 %, zrýchlili sa z 2,9 % v októbri a prekonali očakávania trhu vo výške 2,5 %. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +1,01 %, CAC 40 +1,24 %, DAX +0,95 %.

Zisky spoločností v Spojených štátoch vzrástli v treťom štvrťroku 2021 o 3,4 % na nové rekordné maximum 2,52 bilióna USD, čím sa spomalili z 10,5 % rastu v predchádzajúcom období. Predaj už postavených domov v USA, čo sú dokončené transakcie, ktoré zahŕňajú rodinné domy, mestské domy a družstvá, vzrástol od októbra o 1,9 %. Zásoby ropy v USA klesli minulý týždeň o 4,72 mil. barelov. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones +0,74 %, S&P 500 +1,02 %, NASDAQ +1,18 %.

Tomáš Ferech, analytik spoločnosti CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.

Ďalšie komentáre