Údaje o stave pracovného trhu v USA a PCE inflácia budú na konci týždňa mimoriadne dôležité pre ďalšie smerovanie menovej politiky, ako aj trhov.

Absolútna správa:

Akcie vzrástli a výnosy dlhopisov klesli na začiatku týždňa plného ekonomických údajov, ktoré pomôžu formovať výhľad politiky Federálneho rezervného systému. Index S&P 500 znížil svoj mesačný pokles vďaka rastu zo začiatku obchodného dňa. Spoločnosť 3M vzrástla o 6 %, keďže Bloomberg News informoval, že spoločnosť sa predbežne dohodla zaplatiť viac ako 5,5 miliardy USD za vyriešenie viac ako 300 000 žalôb v ktorých sa tvrdí, že predala chybné zátky do uší. Akcie technologických gigantov sa vyvíjali zmiešane, pričom spoločnosť Alphabet vzrástla a Nvidia klesla. Spoločnosť Danaher oznámila, že získa spoločnosť Abcam v rámci transakcie v hodnote 5,7 miliardy USD, čím porazila konkurentov v súťaži o získanie britskej spoločnosti so sídlom v Londýne, ktorý je výrobcom spotrebného materiálu pre odvetvie biologických vied. Hawaiian Electric Industries vzrástla po tom, čo spoločnosť uviedla, že jej elektrické vedenie bolo odpojené od napätia niekoľko hodín pred vypuknutím požiaru na začiatku tohto roka, ktorý zabil najmenej 115 ľudí na ostrove Maui. Čínske akcie kótované v USA vzrástli. Akciový trh v auguste zatiaľ výrazne poklesol, keďže investori predpokladajú, že centrálna banka bude držať sadzby vyššie počas dlhšieho obdobia. Predseda Fedu Jerome Powell sa snažil byť zdržanlivý vo svojom piatkovom prejave v Jackson Hole, keď povedal, že centrálna banka je „pripravená ďalej zvyšovať sadzby, ak to bude vhodné,“ aj keď zdôraznil, že centrálna banka bude „postupovať opatrne“, pričom sa bude riadiť ekonomickými údajmi. Pre investorov to znamená, že správy, ako sú mesačné údaje o zamestnanosti, budú tento týždeň kľúčové.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

ASIA: Maloobchodné tržby v Austrálii sa v júli medzimesačne zvýšili o 0,5 %, čím prekonali trhové odhady na úrovni 0,3 % a zvrátili konečný pokles o 0,8 % v predchádzajúcom mesiaci, ako ukázali predbežné údaje. Väčšina nepotravinárskych odvetví vzrástla po výraznejších poklesoch v júni. Index predstihových ekonomických ukazovateľov v Japonsku, ktorý sa používa na posúdenie ekonomického výhľadu na niekoľko mesiacov dopredu na základe údajov, ako sú ponuky práce a spotrebiteľská nálada, bol v júni 2023 potvrdený na úrovni 108,9 po hodnote 109,1 v predchádzajúcom mesiaci.

EUBankové úvery domácnostiam v eurozóne v júli medziročne vzrástli o 1,3 % na 6,86 bilióna eur, čo predstavuje najnižšie tempo rastu od novembra 2015, keďže spomalenie dopytu po úveroch pretrváva v dôsledku bezprecedentného sprísňovania politiky, ktoré v posledných mesiacoch presadzuje Európska centrálna banka. Aj úvery podnikom vzrástli o 2,2 %, čo je najmenej od septembra 2021. Celkový rast úverov súkromnému sektoru, ktorý zahŕňa domácnosti aj nefinančné podniky, sa v júli ochladil na 1,6 %, čo je najslabšie tempo rastu od júna 2016. Ponuka peňazí M3 v eurozóne sa v júli 2023 medziročne znížila o 0,4 % na 15,6 bilióna EUR, čím sa zmiernil jej júnový nárast o 0,6 % a nenaplnili sa očakávania trhu, že sa nezmení. Zároveň išlo o prvý mesiac poklesu peňažnej zásoby M3 od mája 2010.

USA: Výrobný index dallaského Fedu v Spojených štátoch sa v auguste zvýšil na -17,20 bodu z -20 bodov v júli 2023.

David Matulay, analytik spoločnosti CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.

Ďalšie komentáre