Index Bloomberg Global Aggregate klesol od svojho vrcholu už o takmer 20 %. Centrálne banky pokračujú v boji s infláciou aj za cenu spomalenia ekonomiky.

Absolútna správa:

Globálny dlhopisový trh smeruje k prvému medvediemu trhu po generácii, čo zasiahlo investorov, ktorí stavili na to, že centrálne banky sa odklonia od rýchleho zvyšovania úrokových sadzieb. Bloomberg Global Aggregate index, ktorý sleduje celkové výnosy z vládnych a podnikových dlhopisov investičného stupňa, poklesol už takmer o 20 % od svojho maxima po ďalšom kole výpredajov po sympóziu Federálneho rezervného systému v Jackson Hole. Nádeje na zmenu kurzu menovej politiky, ktoré viedli k oživeniu v júni a júli sa vyparili, odkedy sa predseda Fedu Jerome Powell zaviazal k vyšším sadzbám tak dlho, ako to bude potrebné na skrotenie inflácie. Investori do dlhopisov, ktorí boli v posledných týždňoch na neistej pôde, keď tvorcovia politiky upozorňovali na cenové tlaky, čelia ďalším rizikám vyplývajúcim z údajov o mzdách v USA v piatok a o inflácii o dva týždne. Kathy Jones, hlavná stratégka pre fixný výnos v Charles Schwab očakáva, že inverzia výnosovej krivky amerických vládnych dlhopisov sa prehĺbi. Dvojročné výnosy v Spojenom kráľovstve a Nemecku, ktoré sú najcitlivejšie na zmeny v menovej politike, sa tento mesiac pravdepodobne rekordne zvýšia, keďže obchodníci očakávajú, že Bank of England a Európska centrálna banka budú aj naďalej prudko zvyšovať sadzby, aby potlačili inflačné tlaky.

Investori zarobili na:

Spoločnosti Best Buy Co. Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 1,61 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: +39,74 %). Spoločnosť Best Buy predáva spotrebnú elektroniku, produkty pre domácu kanceláriu, zábavný softvér, spotrebiče a súvisiace služby prostredníctvom svojich maloobchodných predajní, ako aj svojej webovej stránky.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Čína tento rok zaviedla silnejšie ekonomické stimuly, ako v roku 2020, povedal premiér Li Keqiang, keď varoval, že krajina stojí pred náročnou úlohou pri zabezpečení jej obnovy. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -0,34 %, Hang Seng -0,37 %, Nikkei 225 +1,14 %.

Spotrebiteľská inflácia v Nemecku meraná cez HICP podľa odhadu zostala v auguste na úrovni 8,8 %. Spoločnosť Engie uviedla, že Gazprom od utorka obmedzí dodávky plynu kvôli nezhodám pri niektorých kontraktoch. Celková ekonomická nálada podnikateľov a spotrebiteľov na Slovensku sa výraznejšie zhoršila aj v auguste. Dostala sa na najnižšiu hodnotu od minulej jari. Podľa člena Rady guvernérov ECB Klaasa Knota by ECB mala rýchlo pokračovať vo zvyšovaní sadzieb, pretože inflácia v bloku zostane pravdepodobne v dohľadnej budúcnosti zvýšená. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne:  Eurostoxx 50 -0,24 %, CAC 40 -0,19 %, DAX +0,53 %.

Americkí regulátori si vybrali Alibabu a ďalšie čínske firmy listované v USA na audit od budúceho mesiaca, uviedli 3 zdroje oboznámené so situáciou. Tento krok prichádza po piatkovej dohode medzi Pekingom a Washingtonom o regulácii čínskych firiem. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones -0,96 %, S&P 500 -1,10 %, NASDAQ -1,12 %.

Ing. Mário Jičínský, analytik spoločnosti CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.

Ďalšie komentáre