Globálne finančné trhy zažívajú k 19. júnu 2025 obdobie zvýšenej volatility, ktorú ovplyvňujú rozhodnutia hlavných centrálnych bánk aj geopolitické udalosti. Investori preto čelia rastúcim neistotám v dôsledku kombinácie menovej politiky a medzinárodných konfliktov.

Absolútna správa

Vo štvrtok sa na Wall Street neobchoduje z dôvodu sviatku Juneteenth, ktorým si Spojené štáty pripomínajú ukončenie otroctva. Predchádzajúci obchodný deň  však index S&P 500 stagnoval po rozhodnutí Federálneho rezervného systému (Fed) ponechať úrokové sadzby nezmenené na úrovni 4,25 – 4,5 %. Fed zároveň potvrdil plánované postupné znižovanie sadzieb o 50 bázických bodov v roku 2025, no zdôraznil, že tempo uvoľňovania menovej politiky bude pomalšie, aby sa vyrovnal s pretrvávajúcou infláciou a miernym spomalením hospodárskeho rastu. Predseda Fedu Jerome Powell upozornil, že obchodná politika administratívy Trumpa môže spôsobiť rast cien spotrebiteľských tovarov, čím vytvára ďalšie inflačné tlaky. Významný vplyv na trhy majú aj pretrvávajúce geopolitické napätia na Blízkom východe, kde pokračuje eskalácia ozbrojeného konfliktu medzi Izraelom a Iránom vrátane vzájomných leteckých útokov, pričom obavy zo zapojenia USA do bojov zvyšujú neistotu investorov a tlačia ceny ropy mierne nahor.  Okrem iného prezident Trump vyjadril podporu schválenému senátnemu návrhu zákona, ktorý stanovuje regulačný rámec pre stablecoiny (digitálne aktíva viazané na tradičné meny) a vyzval Snemovňu reprezentantov, aby legislatívu rýchlo schválila, čím chce upevniť vedúcu pozíciu Ameriky v oblasti regulácie kryptomien. V Ázii sa zas reakcia investičnej verejnosti na rozhodnutie Fedu a geopolitické napätie prejavila výraznejšími poklesmi na hlavných trhoch. Hongkonský index Hang Seng vo štvrtok klesol o 1,99 %, čínsky CSI 300 sa prepadol o 0,82 %, japonský Nikkei 225 oslabil o 1,02 % a Topix o 0,58 %. Naopak, juhokórejský Kospi mierne vzrástol o 0,19 %, čo môže odrážať odlišné regionálne faktory, a austrálsky index S&P/ASX 200 zostal stabilný, čo naznačuje určitú opatrnosť, ale aj snahu investorov vyhýbať sa výrazným výkyvom v turbulentnom prostredí.  Po vzoru zvyšku sveta aj európske akciové trhy zažili poklesy, keď index Stoxx 600 klesol o 0,4 % k 15:30 Seč. Väčšina sektorov sa oslabila, no výnimku tvorili telekomunikácie, ktoré sa mierne posilnili, napríklad akcie Vodafone vzrástli približne o 1 % po oznámení menovania Pilar Lópezovej za novú finančnú riaditeľku.

Makroekonomické údaje a správy

USA: Americký Fed ponechal úrokové sadzby nezmenené v pásme 4,25 – 4,5 %, pričom potvrdil svoj cieľ podporovať maximálnu zamestnanosť a 2 % infláciu. Napriek stabilnému trhu práce a pokračujúcej expanzii ekonomiky menový výbor revidoval prognózu rastu HDP na 1,4 % a očakávanú jadrovú infláciu zvýšil na 3,1 %. Centrálna banka však stále signalizuje dve zníženia sadzieb do konca roka 2025, ktoré by úrokovú sadzbu posunuli na 3,75 – 4 %.

Ázia: Indonézska centrálna banka ponechala úrokovú sadzbu na 5,5 % a naznačila ďalšie možné zníženia do roku 2026 na podporu hospodárskeho rastu. Momentálne očakáva rast HDP medzi 4,6 a 5,4 % a snaží sa udržať infláciu v cieli 1,5–3,5 % napriek globálnym rizikám. Súčasne Filipínska centrálna banka už druhýkrát v tomto roku znížila sadzbu na 5,25 % v reakcii na zmierňujúcu sa infláciu, ktorá v máji dosiahla najnižšiu úroveň od novembra 2019 a tiež upravila inflačné prognózy. Zároveň signalizuje potrebu pokračujúcej akomodačnej menovej politiky v podmienkach spomaľujúceho sa globálneho rastu.

Európa: Bank of England ponechala úrokovú sadzbu na 4,25 % a zdôraznila potrebu opatrného prístupu k ďalšiemu uvoľňovaniu menovej politiky vzhľadom na postupnú dezinfláciu, pričom inflácia by sa mala k cieľu 2 % priblížiť v roku 2026. Medzitým Norges Bank prekvapivo znížila sadzbu o 0,25 % na 4,25 % po piatich rokoch a plánuje ďalšie postupné uvoľňovanie, aby sa inflácia vrátila k cieľovej úrovni bez zbytočného brzdenia ekonomiky.

 

Mgr. Anna Šuhajdová, Predseda predstavenstva Capital Markets, o.c.p., a.s., prevádzkovateľa platformy MNYMAN.EU

Ďalšie komentáre