Absolútna správa:

Väčšina amerických akcií vzrástla, čím sa hlavné indexy tlačili na historické maximá, pretože údaje o čínskom raste sa pridali k známkam oživenia globálnej ekonomiky. Dolár dnes mierne oslabil. Index S&P 500 dnes smeroval k šiestemu týždennému rastu v poradí, optimizmus na trhoch bol podporený dobrým začiatkom výsledkovej sezóny v USA. K optimizmu taktiež prispeli silné ekonomické údaje, ktoré boli reportované za posledné obdobie. V USA tento týždeň signalizovali maloobchodné tržby a týždenné údaje o nezamestnanosti zrýchlenie zotavenia v najväčšej ekonomike sveta. Avšak akcie technologických spoločností mierne zaostávali. Dobré výsledky dosahovali aj čínske akcie, po tom ako bola zverejnená správa že čínska ekonomika vzrástla. Údaje z Pekingu sa teda pridali k štvrtkovému reťazcu pozitívnych ekonomických údajov z USA, čo posúva svetový index MSCI pre všetky krajiny k novému rekordu. Morgan Stanley sa stala poslednou americkou bankou, ktorá zverejnila rekordné výsledky za prvý štvrťrok.

Investori zarobili na:

Spoločnosti PPG Industries Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 8,73 % (výkonnosť za 5 rokov:  45,13 %). Spoločnosť PPG Industries, Inc. dodáva výrobky pre priemyselný, stavebný, automobilový, chemický a ďalší priemysel na celom svete.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Čínsky maloobchod rástol v marci o 24% medziročne, čakal sa 28% rast. Priemyselná výroba medziročne rástla o 14,1%, čakal sa 18% nárast. Čínska ekonomika zaznamenala v prvom štvrťroku tohto roka prudký rast, vykázala rekordný medziročný vzostup o 18,3 percenta. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +0,35 %, Hang Seng  +0,61 %, Nikkei 225 +0,14 %.

Inflácia v eurozóne za mesiac marec rástla o 1,3 %. Európske predaje automobilov rástli v marci medziročne o 63%, za prvý štvrťrok tak predaje rástli o 0,9%. Talianska vláda znížila odhad tohtoročného rastu domácej ekonomiky na 4,5 percenta z predtým predpokladaných šiestich percent. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +0,99 %, CAC 40 +0,85 %, DAX +1,34%.

Americké ministerstvo financií vyradilo Švajčiarsko a Vietnam zo zoznamu krajín, ktoré považuje za menových manipulátorov. USA včera uvalili na Rusko širokú škálu sankcií, vrátane obmedzení jeho trhu so štátnym dlhom, aby ho potrestali za zasahovanie do minuloročných volieb v USA. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones +0,48 %, S&P 500 +0,36 %, NASDAQ +0,10 %.

Tomáš Ferech, analytik spoločnosti CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.

Ďalšie komentáre