Medzinárodná energetická agentúra uviedla, že oživenie produkcie vytvorilo nadmernú ponuku, ktorá sa má pravdepodobne v budúcom roku ešte zvýšiť.

Absolútna správa:

Ropa zažila pokles, keď sa Medzinárodná energetická agentúra vyjadrila, že svetový trh s ropou sa opäť dostal do fázy  prebytku. Tento jav je spôsobený sprísňovaním opatrení niektorými krajinami proti novému variantu omikron. IEA uviedla, že oživenie produkcie vytvorilo nadmernú ponuku, ktorá sa má pravdepodobne v budúcom roku ešte zvýšiť. Taliansko bude od cestovateľov z iných krajín Európskej únie vyžadovať, aby poskytli negatívny test na Covid-19, a Škótsko vyzýva, aby sa nemiešali viac ako tri domácnosti. Ropa zaznamenala tento mesiac čiastočné zotavenie po tom, ako sa ma konci novembra prepadla, čo bolo spôsobené výskytom nového variantu Covidu, čo zapríčinilo medvedí trend na trhu s ropou. Ekonomické riziká vyplývajúce z omikronu, ktoré pri snahe centrálnych bánk udržať na uzde výšku inflácie spôsobujú napätie. Pravdepodobne zaznamenáme zníženú chuť investorov riskovať, najmä s blížiacim sa koncom roka. Údaje z novej štúdie ukázali, že experimentálna tabletka proti Covid-19 od spoločnosti Pfizer Inc. bola vysoko účinná pri stabilizácií pacientov mimo nemocnice, ale menej úspešná pri odstraňovaní miernejších symptómov, ktoré sú často spojené s prelomovými infekciami. IEA očakáva, že svetové zásoby ropy sa začiatkom budúceho roka zvýšia, keďže Organizácia krajín vyvážajúcich ropu a jej spojenci majú v pláne zvyšovať produkciu a niektorí kľúčoví spotrebitelia plánujú predaj zo strategických zásob. V dnešnej správe sa zároveň uvádza, že dopyt po leteckom palive v dôsledku nového kmeňa vírusu klesá. OPEC vo svojej vlastnej správe v pondelok zvýšil odhady spotreby ropy v prvom štvrťroku o 1,1 milióna barelov denne, ale uviedol, že stále vidí potencionálny prebytok.

Investori zarobili na:

Spoločnosti Centene Corporation., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 4,75 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: +176,05 %). Centene Corporation poskytuje viacstupňové riešenia zdravotnej starostlivosti jednotlivcom vo všetkých štátoch a na medzinárodnej úrovni. Medzi špeciálne služby spoločnosti Centene patria zdravotné plány medicaid a medicare, dodržiavanie liečby a triedenie zdravotných sestier.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Obchodný deficit Indie bol v novembri revidovaný nižšie na úrovni 22,9 miliardy USD v porovnaní s predbežným odhadom, ktorý počítal s hodnotou 23,3 miliardy USD. Dovoz medziročne vzrástol o 56,6 % na 52,9 miliardy USD. Export medzitým vzrástol o 27,2 % na 30,04 miliardy USD. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -0,67 %, Hang Seng -1,33 %, Nikkei 225 -0,73%.

Priemyselná produkcia v eurozóne vzrástla v októbri 2021 v porovnaní s predchádzajúcim rokom o 3,3 % a v porovnaní s trhovými očakávaniami rastu príjemne prekvapila keď prekonala očakávaný rast, ktorý bol na úrovni 3,2 %. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 -0,92 %, CAC 40 -0,69 %, DAX -1,08 %.

Index výrobných cien pre konečný dopyt bez potravín a energie v Spojených štátoch vzrástol o 0,7 % v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom v novembri 2021 a nad očakávania trhu, ktoré počítali s nárastom o 0,4 %. Medziročne hlavné ceny výrobcov vzrástli o 7,7 %, čo predstavuje najväčší nárast od prvého výpočtu údajov, ktoré boli aplikované v roku 2011. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones -0,41 %, S&P 500 -0,68 %, NASDAQ -1,14 %.

Michal Bernát, analytik spoločnosti CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.

Ďalšie komentáre