Vďaka raketovému rastu cien akcií Tesla, Jeff Bezos už nie je najbohatším.

Absolútna správa:

Šéf a spoluzakladateľ americkej spoločnosti Tesla Elon Musk sa dnes stal najbohatším človekom sveta. Jeho majetok podľa agentúry Bloomberg presahuje 188 miliárd dolárov. Musk, ktorý stojí aj za úspechom firmy SpaceX, v prvenstve predstihol zakladateľa internetového obchodu Amazon Jeffa Bezosa. Ten sa titulom najbohatšieho človeka sveta podľa rebríčka agentúry Bloomberg pýši od októbra 2017. Posledných 12 mesiacov bolo pritom pre Muska mimoriadnych. Hodnota jeho čistého majetku stúpla za rok o 150 miliárd dolárov, čo bolo podľa Bloombergu rekordné tempo rastu.

Investori zarobili na:

Spoločnosti DXC Technology., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o viac ako 8 % (výkonnosť za 5 rokov: – 66,81 %). Dôvodom tohto rastu boli špekulácie ohľadne toho, že by ich francúzska spoločnosť Atos prevzala. DXC Technology je IT spoločnosť, ktorá ponúka širokú škálu služieb ako je poradenstvo, cloud alebo bezpečnostné služby.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Akcie spoločnosti Alibaba pokračovali v poklese aj počas hongkongského obchodovania, spadli o viac ako 5%. Akcia Tencent klesli v Hongkongu tiež a to o 4,4%. Trumpová administratíva uvažuje o zákaze investícií do dvoch najhodnotnejších čínskych firiem. Baidu údajne plánuje listing v Hongkongu už v 1H 2021, získať vraj chce minimálne 3,5 miliárd USD. Čína vo štvrtok uviedla, že USA zaplatí za svoje previnenia „ťažkú cenu“. Americký minister zahraničia Mike Pompeo uviedol, že môže sankcionovať tých, ktorí sa podieľali na zatknutiach v Hongkongu, a že americký veľvyslanec v USA navštívi Taiwan. Hovorca ministra zahraničia Chua Čchun-jing v rozhovore s novinármi vyzvala USA, aby okamžite prestali zasahovať do vnútorných záležitostí Číny. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 + 1,77 %, Hang Seng – 0,52 %, Nikkei 225 + 1,60 %.

Nemecké priemyselné objednávky zrástli v novembri o 2,3%, mediánový odhad očakával pokles o 0,5%.  Maloobchodné tržby v eurozóne za november medzimesačne poklesli o 6,1% a  medziročne poklesli o 2,9%. Najnižšia priemerné emisie u automobilov vyrábaných pre európsky trh mali za desať mesiacov minulého roka automobilky PSA a Toyota . U PSA dosahoval priemer 97,9 gramu CO2 na kilometer au Toyoty 100,6 gramu. Za nimi skončil koncern Renault-Nissan-Mitsubishi s priemerom 105,5 gramu. Skupina VW , kam patrí Škoda Auto, skončil na ôsmom mieste s priemerom 114,5 gramu. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 + 0,31 %, CAC 40 + 0,70 %, DAX + 0,55 %.

Americký Kongres potvrdil víťazstvo Joea Bidena v novembrových prezidentských voľbách. Proces bol oneskorený, pretože do Kapitolu vpadli v stredu večer stúpenci porazeného prezidenta Trumpa. Spoločnosť Plug Power získa strategickú investíciu vo výške 1,5 mld. USD od firmy CZ Group. Akcie spoločnosti Plug Power na túto správu zareagovali prudkým rastom o viac ako 25 %. Nové žiadosti o dávky v nezamestanosti k 2. januáru predstavovali 787 tisíc, čo bolo mierne pod odhadom na úrovni  798 tisíc. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones + 0,81 %, S&P 500 + 1,57 %, NASDAQ + 2,61 %.

Roman Lechovič, analytik spoločnosti CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.

Ďalšie komentáre