Svetové akcie dnes rástli po minulotýždenných výpredajoch a to aj napriek tomu, že makroekonomické dáta, najviac index PMI v najväčších ekonomikách sveta vykázali zmiešané výsledky.

Absolútna správa:

Dlhopisy stúpali po celom svete, keďže slabé ekonomické údaje v USA a Európe posilnili stávky, že centrálne banky pozastavia zvyšovanie úrokových sadzieb, aby zabránili recesii. Veľké technologické spoločnosti viedli zisky v akciách pred výsledkami Nvidie. Obchodníci tiež zvážili správu americkej vlády, v ktorej sa uvádza, že rast pracovných miest v priebehu roka do marca sa pravdepodobne zníži o 306 000, čo je menšia úprava, než niektorí ekonómovia očakávali. Dvojročné výnosy štátnych dlhopisov klesli o 10 bázických bodov a klesli pod 5 %, pretože údaje ukázali, že americká obchodná aktivita sa takmer nerozšírila na základe utlmeného dopytu zákazníkov. 10-ročná nemecká sadzba klesla, keď sa zosilnil pokles aktivity súkromného sektora v eurozóne. Ďalší znepokojujúci ekonomický signál prišiel z amerického hypotekárneho priemyslu, keď počet žiadostí o kúpu domu klesol na najnižšiu úroveň za takmer tri desaťročia. Samostatné údaje ukázali, že predaj nových domov dosiahol najvyššiu úroveň za viac ako rok. Stredajší nárast dlhopisov bol tiež pripísaný opätovnému rastu po výpredaji, ktorý nedávno vyhnal 10-ročné výnosy v USA na najvyššie hodnoty od konca roku 2007 na základe špekulácií, že úrokové sadzby zostanú dlhšie vyššie, aby obmedzili infláciu – aj keď sa Fed rozhodne pozastaviť turistická kampaň. Dnešné makroekonomické údaje sú predovšetkým o index PMI. Index nákupných manažérov (PMI) je index prevládajúceho smeru ekonomických trendov vo výrobnom sektore a sektore služieb. Index sumarizuje, či sa trhové podmienky zlepšujú, zostávajú rovnaké alebo zhoršujú z pohľadu nákupných manažérov.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

ASIA: Japonský výrobný PMI index Au Jibun Bank mierne stúpol na 49,7 v auguste zo 49,6 v júli, mierne nad trhovou prognózou 49,5, ukázali prvé údaje. Ten istý PMI index pre odvetvie služieb dosiahol v auguste trojmesačné maximum 54,3 z 53,8 v júli. Bol to 12. mesiac po sebe rast v sektore služieb a najrýchlejšie tempo od mája. Prvý odhad ukázal, že index PMI pre služby Judo Bank Australia v auguste klesol na 46,7 zo 47,9 v júli a dosiahol najnižšiu úroveň od januára 2022.

EUVýrobný index PMI HBOC v Nemecku v auguste mierne vzrástol na 39,1 z trojročného minima 38,8 v predchádzajúcom mesiaci, pred odhadmi trhu na úrovni 38,7, ale podľa prvého odhadu zostal výrazne v negatívnom pásme. Tento index pre sektor služieb klesol v auguste 2023 na 47,3, z júlových 52,3 a výrazne pod trhový konsenzus 51,5. Prvý odhad indexu PMI v Eurozóne od spoločnosti HCOB v auguste mierne vzrástol na 43,7 z trojročného minima 42,7 v predchádzajúcom mesiaci, pred očakávaním trhu 42,6, ale zostal hlboko v kontrakčnom území. Pre sektor služieb tento index klesol na 48,3 v auguste 2023 z 50,9 v júli a je nižší ako trhová prognóza 50,5.

USA: Predaj nových rodinných domov v Spojených štátoch sa v júli 2023 vyšplhal o 4,4 percenta na sezónne upravenú ročnú mieru 714 tisíc, čím dosiahol najvyššiu úroveň od februára 2022 a prekonal trhový konsenzus 705 tisíc. Medzimesačne vzrástol o 4,4 % pri očakávaniach -1,6 %. Podľa prvých odhadov maloobchodné tržby v Kanade vzrástli o 0,4 % v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom, podľa predbežného odhadu. Pokiaľ ide o jún, maloobchodné tržby sa oproti predchádzajúcemu mesiacu mierne zvýšili o 0,1 %, pred predbežným odhadom stagnácie a rástli nezmeneným tempom oproti májovému rastu.

Timotej Lencz, analytik spoločnosti CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.

Ďalšie komentáre