Akciové trhy na celom svete čelia k 28. februáru 2025 výraznému poklesu popri rastúcom obchodnom napätí. V najnovšom vydaní denného komentára sa pozrieme na faktory, ktoré prispeli k zápornej dynamike a zároveň si zhrnieme najnovšie makroekonomické správy zo Spojených štátov, Ázie a Európy.

Absolútna správa

Americké akcie smerujú k negatívnemu záveru posledného obchodného týždňa februára 2025. Pred piatkovým otvorením Wall Street index S&P 500 vykazoval stratu 2,74 % za posledné štyri dni, zatiaľ čo Nasdaq Composite a Dow Jones Industrial Average klesli 5,33 % a 0,57 %. V priebehu toho investori spracovávali informácie od prezidenta Donalda Trumpa, ktorý potvrdil, že clá na dovoz tovaru z Mexika, Kanady a Číny vstúpia do platnosti začiatkom marca, čo vyvolalo obavy z obchodného napätia. Tieto faktory podkopali optimizmus na trhoch, najmä v kontexte neistoty ohľadom ekonomiky Spojených štátov. Trhy momentálne taktiež spracovávajú údaje o výdavkoch na osobnú spotrebu v USA, ktoré medzimesačne vzrástli o 0,30 % a medziročne o 2,50 %. V rámci kapitálových trhov zas došlo k poklesu akcií Dell v predmarketovom obchodovaní, pretože spoločnosť avizovala pokles upravenej hrubej marže v dôsledku rastúcich nákladov na výrobu serverov a nižšieho dopytu po osobných počítačoch. Negatívna nálada panujúca v Amerike sa preniesla aj na ázijsko-pacifickú pôdu, kde viacero indexov uzavrelo piatok so stratou. Austrálsky S&P/ASX 200 klesol o 1,16 %, japonský Nikkei 225 o 2,88 %, kórejský Kospi o 3,39 %, hongkonský Hang Seng o 3,28 % a CSI 300 z pevninskej Číny o 1,97 %. Indické akcie, vrátane Nifty 50, tiež zaznamenali pokles o 0,99 %. Celosvetovému medvediemu trendu sa nevyhla ani Európa, kde širokospektrálny index Stoxx 600 o 15:05 SEČ evidoval pokles o 0,28 %, kým užší STOXX 50 o 0,55 %. Miestnych obchodníkov zaujala dohoda o zdieľaní nerastných zdrojov podpísaná Ukrajinou a USA, čo môže mať geostrategické následky. Ďalší výrazný prepad, ktorý neunikol médiám sa týka kryptorhu, keďže hlavná virtuálna mena Bitcoin zaznamenala prepad pod 80 000 USD, čím signalizuje pokračujúci pokles v dôsledku neistoty spôsobenej obchodnými politikami a rastúcimi obavami o regulácie kryptomien.

Makroekonomické údaje a správy

USA: Pri výnosoch amerických štátnych dlhopisoch došlo k poklesu po zverejnení ekonomických údajov, ktoré zodpovedali očakávaniam, vrátane inflácie a osobných výdavkov. 10-ročný výnos sa znížil na 4,256 % a výnos 2-ročných dlhopisov na 4,05 %. Inflácia podľa indexu PCE vzrástla o 0,30 % mesačne a 2,60 % medziročne. Kým osobné príjmy vzrástli o 0,90 % a výdavky klesli o 0,20 %.

Ázia: Najnovšie hospodárske správy z Japonska prinášajú zmiešané údaje o ekonomickom vývoji. Počet začatých bytov v januári 2025 klesol o 4,60 %, pokračujúc v poklese už deviaty mesiac po sebe, pričom nová výstavba zaznamenala výrazný pokles o 8,60 %. Na druhej strane, stavebné zákazky od veľkých dodávateľov vzrástli o 12,20 %. Japonská priemyselná produkcia klesla o 1,10 % v januári, čo prekonalo očakávania, najmä kvôli poklesu v odvetviach ako výrobné stroje a elektronické súčiastky, aj keď sektor motorových vozidiel a chemikálií zaznamenal rast. Maloobchodné tržby sa v januári 2025 zvýšili o 0,50 % medzimesačne a o 3,90 % medziročne, čo bolo v súlade s očakávaniami. Inflácia v regióne Tokio klesla v februári na 2,90 %, čo naznačuje mierne zlepšenie oproti januáru.

Austrália: Úver súkromného sektora v Austrálii vzrástol v januári 2025 o 0,50 % v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom a medziročne o 6,50 %. Úvery na bývanie vzrástli o 0,40 % mesiac po mesiaci a o 5,60 % medziročne, zatiaľ čo osobné úvery stagnovali na medzimesačnej báze, ale medziročne vzrástli o 2,20 %. Ďalej podnikateľské úvery vzrástli o 0,70 % medzimesačne a o 8,80 % medziročne.

Európa: V Európe pokračujú zmiešané makroekonomické trendy. Trhy nehnuteľností v Spojenom kráľovstve naďalej vykazujú silný rast, hoci počet transakcií je stále nižší ako pred pandémiou. Ceny vzrástli o 0,40 % medzi januárom a februárom, a to najmä pred zmenou kolkovného, čo vedie k očakávaniu ďalšieho nárastu transakcií v marci. V Nemecku vzrástli dovozné ceny najrýchlejšie za posledné dva roky, podporené rastom cien spotrebného tovaru a energií, čo naznačuje rastúci tlak na infláciu. Nemecká nezamestnanosť sa vo februári zvýšila o 5 000 osôb, ale miera nezamestnanosti zostala stabilná na 6,20 %, čo odráža slabosť na trhu práce. Fínska ekonomika v štvrtom štvrťroku 2024 klesla o 0,20 %, aj keď ročný rast v januári dosiahol 2,40 %. Ekonomické vyhliadky pre Nemecko sú naďalej slabé, pričom MMF predpokladá len mierny rast o 0,30 % v roku 2025.

 

Mgr. Anna Šuhajdová, Predseda predstavenstva Capital Markets, o.c.p., a.s., prevádzkovateľa platformy MNYMAN.EU

Ďalšie komentáre