V dennom komentári k 27. februáru 2025 vám prinášame prehľad najnovších trendov na globálnych trhoch. USA vstúpili do nového obchodného dňa optimisticky, zatiaľ čo ekonomické údaje z Ázie a Európy naznačujú zmiešané hospodárske signály.

Absolútna správa

Všetky tri hlavné akciové indexy v Spojených štátoch vo štvrtok vyslali pozitívne signály investorom, keď sa pri otvorení Wall Street ocitli v zelených číslach. S&P 500 a Nasdaq Composite nadviazali na stredajšie zisky, keďže začiatok nového obchodného dňa im priniesol navýšenie o 0,43 % a o 0,72 %. Dow Jones Industrial Average sa taktiež zvýšil cez noc o 0,19 %, a to aj napriek predchádzajúcej stratovej seanse. Tento optimistický sentiment prichádza po silných výsledkoch spoločnosti Nvidia, ktorá prekonala predikcie trhu a podporila dopyt po high-tech výrobkoch, najmä čipoch pre umelú inteligenciu. Výrobca grafických kariet vykázal nárast tržieb o 78 %, ale aj pokles ziskových marží kvôli vyšším nákladom na nové zariadenia a rastúcej pracovnej sile. Naopak spoločnosť Dell, ďalší technologický gigant z USA, očakáva, že bude čeliť výzvam v oblasti predaja tradičných počítačov, pričom sa zameriava na rast v oblasti serverov pre AI. Popri korporátnych správach sa do centra pozornosti dostal aj prezident Donald Trump, ktorý naznačil odloženie 25 % ciel na dovoz z Kanady a Mexika, čo posilnilo miestne meny týchto krajín. Na druhú stranu, kým sa v Amerike kapitálové trhy tešili z býčieho trendu, ázijsko-pacifický región sa nedokázal zjednotiť. Medzi rastúce akciové indexy sa zaradili austrálsky S&P/ASX 200 (+0,33 %), japonský Nikkei 225 (+0,30 %) a aj čínsky CSI 300 (+ 0,21 %). Od tohto smeru sa odklonili juhokórejský Kospi a hongkonský Hang Seng, ktoré sa uzavreli so stratami 0,73 % a 0,29 %. Medzi klesajúcimi firmami vyčnieval prevádzkovateľ Seven & i Holginds z Japonska, ktorého akcie klesli o 10,95  % po tom, čo spoločnosť opustila plán odkúpenia manažmentom v hodnote približne 53 miliárd dolárov. Červené čísla však zasiahli aj európsky kontinent, kde viacero indexov evidovalo straty. Francúzsky CAC 40 a nemecký DAX vykazovali o 15:20 SEČ pokles o 0,70 % a 1,03 %. Podobne aj celoplošný STOXX 600 sa obchodoval nižšie, a to o 0,58 %, zatiaľ čo britská finančná inštitúcia Barclays predpokladá zníženie úrokových sadzieb zo strany Európskej centrálnej banky o 25 bázických bodov na jej marcovom zasadnutí.

Makroekonomické údaje a správy

USA: Výnosy amerických štátnych dlhopisov vo štvrtok vzrástli, keďže investori očakávali nové ekonomické údaje a reagovali na hrozby colných taríf prezidenta Donalda Trumpa. 10-ročný výnos vzrástol o viac ako 5 bázických bodov a výnos 2-ročných dlhopisov sa zvýšil o viac ako 3 bázické body. Verejnosť momentálne stojí pred zverejnením údajov o objednávkach tovaru dlhodobej spotreby a rastu HDP za štvrtý kvartál 2024, avšak kľúčovým údajom týždňa bude index výdavkov na osobnú spotrebu, ktorý je preferovaným meradlom inflácie pre Fed.

Ázia: V Ázii sa ekonomické ukazovatele v januári líšili podľa regiónu. V Malajzii ceny výrobcov vzrástli o 0,8 %, keď najvýraznejší nárast zaznamenali poľnohospodárske produkty, zatiaľ čo pokles cien v ťažobnom sektore sa zmiernil. Thajská centrálna banka znížila úrokovú sadzbu o 25 bázických bodov na 2,00 %, čím reagovala na spomaľujúci sa ekonomický rast a nízku infláciu, pričom očakáva ďalšie uvoľnenie menovej politiky. Na Taiwane sa spomalil hospodársky rast vo štvrtom štvrťroku na 2,90 % popri tom, ako vývoz a investície vzrástli a miera nezamestnanosti klesla na 3,37 %. Predpokladá sa, že ekonomika v roku 2025 porastie o 3,14 %.

Austrália: Austrálske kapitálové výdavky v štvrtom štvrťroku 2024 klesli medzikvartálne o 0,2 % na 43,96 miliardy AUD, čo nesplnilo odhadovaný nárast o 0,6 %. Investície do budov a stavieb mierne vzrástli o 0,2 %, kým výdavky na zariadenia a stroje klesli o 0,8 %. Na medziročnej báze však kapitálové výdavky vzrástli o 0,6 %, keďže investície do zariadení rástli o 2,4 %, no investície do budov klesli o 1,0 %.

Európa: V Európe sa v januári objavili zmiešané ekonomické trendy. Výroba áut v Spojenom kráľovstve klesla o 17,7 % v dôsledku slabého dopytu a zmien v modeloch, ale produkcia elektrických a hybridných vozidiel vzrástla na 42,2 % celkovej výroby. Okrem toho v Nórsku miera nezamestnanosti klesla na 3,7 % a zamestnanosť vzrástla na 70,1 %. Švajčiarsko zas prišlo so správou, ktorá informovala o raste HDP o 0,5 % v poslednom kvartáli, k čomu prispeli vyššie výdavky, investície a rast exportu o 4,2 %. Širší pohľad z regiónu ponúka ekonomická dôvera v eurozóne, ktorá stúpla na päťmesačné maximum, podporená zlepšením sentimentu v priemysle a medzi spotrebiteľmi, aj keď dôvera v stavebníctve a službách mierne klesla.

 

Mgr. Anna Šuhajdová, Predseda predstavenstva Capital Markets, o.c.p., a.s., prevádzkovateľa platformy MNYMAN.EU

Ďalšie komentáre