Absolútna správa:

Newyorská burza pokračuje v pláne vyradiť tri veľké čínske telekomunikačné firmy, čo je druhá podobná situácia tento týždeň, po tom, čo americký minister financií Steven Mnuchin kritizoval jej šokujúce rozhodnutie dať spoločnostiam odklad. Prezident Donalda Trumpa podpísal v novembri výkonný príkaz, ktorý vyžaduje, aby investori vycúvali z čínskych podnikov, ktoré sa považovali za hrozbu pre národnú bezpečnosť USA. Rozhodnutie NYSE spôsobilo zmätok aj na svetových finančných trhoch. Toto rozhodnutie je založené na „novom špecifickom usmernení prijatom 5. januára 2021, ktoré ministerstvo financií poskytlo Úradu pre kontrolu zahraničných aktív,“ uviedla burza vo svojom dnešnom vyhlásení. „Emitenti majú právo na preskúmanie tohto rozhodnutia.“ Nové usmernenie, na ktoré sa odvoláva NYSE, bolo zverejnené na webovej stránke ministerstva financií krátko po oznámení o vyradení. Úrad pre kontrolu zahraničných aktív výslovne uviedol tri čínske telekomunikačné spoločnosti, ktoré patria do zoznamu zakázaných spoločností. Hovorca ministerstva financií to odmietol komentovať. Mnuchin vstúpil do boja v utorok a vyzval prezidenta spoločnosti NYSE Group Inc. Stacey Cunninghama, aby vyjadril svoju nespokojnosť s rozhodnutím ponechať spoločnosti China Mobile Ltd., China Telecom Corp. a China Unicom Hong Kong Ltd. na burze. NYSE najskôr oznámila, že vyradí spoločnosti na Nový rok, potom o štyri dni neskôr zmenila názor. Prvotné rozhodnutie malo byť v súlade s Trumpovým príkazom, ale neskôr obrátila po tom, čo sa objavili otázky, či sú spoločnosti skutočne zakázané. Príkaz zakazuje obchodovanie s dotknutými cennými papiermi od 11. januára. Ak zvolený prezident Joe Biden ponechá Trumpov výkonný príkaz, americké investičné spoločnosti a dôchodkové fondy by boli povinné predať svoje podiely v spoločnostiach prepojených s čínskou armádou do 11. novembra.

Investori zarobili na:

Spoločnosti Zions Bancorp., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 11,24 % (výkonnosť za 5 rokov: +89,71 %). Dôvodom tohto rastu bolo zverejnenie dobrých vyhliadok na najbližšie obdobie. Zions Bancorporation poskytuje služby osobného a komerčného bankovníctva.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Predaj automobilov v Číne sa v vlani znížil o 1,9 % na 25,27 mil. vozidiel. Vyplýva to z predbežných údajov, ktoré dnes zverejnil čínsky zväz výrobcov automobilov (CAAM).  Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +0,92 %, Hang Seng +0,15 %, Nikkei 225 -0,38 %.

Nemecká spotrebiteľská inflácia klesla v decembri o 0,3 % na medziročnej báze v súlade s očakávaniami. Britský protimonopolný úrad CMA hovorí, že začne preverovať dohodu spoločnosti Nvidia Corp. o kúpe vývojára čipov Arm Holdings za 40 mld. USD. Dohoda o jeho kúpe od japonskej SoftBank bola uzavretá vlani v septembri. Európska komisia udelila záverečný súhlas s vakcínou proti Covid-19 od spoločnosti Moderna. Cez 80 000 internetových domén, ktoré mali Briti registrované v EÚ, bolo po skončení prechodného obdobia pozastavených. Tieto domény už nemajú žiadne funkčné prvky a Briti si web s koncovkou .eu nemôžu už ani zaregistrovať. Guvernér BoE Andrew Bailey povedal, že do EÚ odišlo kvôli brexitu odhadom 5 000 až 7 000 pracovných miest v sektore financií. Francúzska spoločnosť Michelin, ktorá je popredným svetovým výrobcom pneumatík, vo Francúzsku do troch rokov zruší až 2 300 pracovných miest. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +1,78 %, CAC 40 +1,19 %, DAX +1,76 %.

Predaj vozidiel General Motors v roku 2020 v Číne poklesol o 6,2 %. Bitcoin dnes na krátko presiahol hranicu 35 500 USD. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones +1,44 %, S&P 500 +0,57 %, NASDAQ -0,61 %.

Mário Jičínský, analytik spoločnosti CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.

Ďalšie komentáre