Výnosy štátnych dlhopisov stúpli a akcie kolísali v dôsledku špekulácií, že Federálny rezervný systém bude musieť opäť zvýšiť úrokové sadzby, keďže inflácia zostáva vysoká.

Absolútna správa:

Obchodníci zvýšili stávky na júnové zvýšenie sadzieb na približne 40 % po tom, čo prezidentka dallaskej pobočky Fedu Lorie Loganová uviedla, že dôvody na pozastavenie sadzieb v budúcom mesiaci nie sú jasné. Guvernér centrálnej banky Philip Jefferson naznačil, že je ochotný byť trpezlivý a sledovať, ako sa sprísňovanie politiky v uplynulom roku prejaví v ekonomike. Dvojročné výnosy prekročili 4,2 % a vzrástli na najvyššiu úroveň od apríla. Dolár rozšíril zisky do tretieho dňa a vyšplhal sa k najvyššej hodnote od marca. Index S&P 500 sa po stredajšej rally pohyboval medzi ziskami a stratami. Fed je v naozaj ťažkej situácii. Veľkým rozhodnutím pre nich je načasovanie, pretože keď oznámia, že skončili so zvyšovaním sadzieb, trhy budú jednoducho predpokladať, že sa im to podarilo. A to nemusí byť nevyhnutne pravda. Prostredie vysokých úrokových sadzieb môže byť našou novou realitou. Inflácia sa zatiaľ ukazuje ako lepkavá. Spoločnosť Pictet Asset Management SA shortuje futures na sadzby v stávke, že v najbližších mesiacoch klesnú, keďže Fed nie je schopný znížiť náklady na pôžičky kvôli pretrvávajúcej inflácii. Andres Sanchez Balcazar, jej vedúci oddelenia globálnych dlhopisov, sa domnieva, že trhová cena za to, že tvorcovia politiky zmenia kurz a začnú v septembri znižovať sadzby, je „extrémna“. Keďže patová situácia v súvislosti s dlhovým stropom USA sa blíži ku koncu, šance na zlyhanie sa zdajú byť výrazne nižšie ako v predchádzajúcich podobných prípadoch, čo je anomália, ktorá by mohla podhodnocovať riziko zastavenia platieb – a zároveň ponúkať rekordný výnos. Podľa údajov spoločnosti S&P Markit swapy na úverové zlyhanie – nástroje, ktoré investori nakupujú na zabezpečenie expozície voči úveru – v súčasnosti naznačujú menej ako 4-percentnú pravdepodobnosť, že USA počas jedného roka nesplácajú svoj dlh. To je výrazne menej, ako sa oceňovalo počas podobnej krízy v roku 2011, a to aj napriek extrémnejšej polarizácii v Kongrese v súčasnosti a predpovediam, že štátna pokladnica vyschne do 1. júna. Na podnikovom fronte spoločnosť Cisco Systems Inc., najväčší výrobca zariadení, ktoré zabezpečujú chod počítačových sietí a internetu, uviedla, že objednávky v uplynulom štvrťroku klesli o 23 %, čo spôsobilo pokles akcií napriek silnej prognóze predaja, ktorá prekonala odhady analytikov. Spoločnosť Walmart Inc. zvýšila svoju ročnú prognózu zisku po tom, ako jej diskontný model priniesol nový nárast podielu na trhu v USA, ale finančný riaditeľ John David Rainey uviedol, že maloobchodný predajca si zachováva opatrný pohľad na spotrebiteľov v USA.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Obchodný deficit Japonska v apríli 2023 klesol na 432,4 mld. JPY z 854,9 mld. JPY v rovnakom mesiaci predchádzajúceho roka, čo je menej, ako trh očakával, že deficit bude 613,8 mld. Išlo o 21. mesiac obchodného deficitu v rade a najdlhšiu sekvenciu od roku 2015. Vývoz medziročne vzrástol o 2,6 % na 8 288,4 mld. jPY, čo bol 26. mesiac rastu v rade, ale najjemnejšie tempo od poklesu vo februári 2021. Dovoz sa medzitým znížil o 2,3 % na 8 720,8 mld. JPY, čo je prvý pokles za 27 mesiacov, keďže silnejší jen a zmiernenie cien komodít vrátane ropy znížili náklady. V prvých troch mesiacoch roka predstavoval schodok obchodnej bilancie 5 151,2 mld. JPY, čím sa zvýšil z 3 375,9 mld. JPY v rovnakom období roku 2022..

Obchodný deficit Španielska sa výrazne znížil na 0,16 miliardy EUR, čím dosiahol najmenšiu medzeru od mája 2021, keď bol naposledy zaznamenaný prebytok, a to vďaka výraznému 17,7 % nárastu vývozu, ktorý dosiahol historické maximum. Spomedzi kľúčových obchodných partnerov Španielska sa výrazne zvýšil vývoz do Európskej únie (15,4 %), Spojeného kráľovstva (21,3 %), Spojených štátov (27,9 %) a Latinskej Ameriky (62,7 %). Rast dovozu zostal relatívne mierny na úrovni 3,6 %, k čomu prispel najmä nákup dopravných prostriedkov (50,0 %), investičného tovaru (15,2 %) a potravín, nápojov a tabaku (24,4 %). Výrazný pokles o 28,0 % však zaznamenal dovoz energií. Dovoz z Európskej únie zaznamenal nárast o 9,6 %, pričom výrazne vzrástol dovoz konkrétne z Nemecka o 19,5 %.

Počet Američanov, ktorí požiadali o podporu v nezamestnanosti, klesol v týždni končiacom 13. mája na 242 tisíc, čo je menej ako 18-mesačné maximum 264 tisíc a menej ako trhové očakávania 254 tisíc. Najnovšie čítanie naznačilo, že trh práce v Spojených štátoch zostáva relatívne napätý, čo potenciálne vedie k tlaku na rast miezd a poskytuje Federálnemu rezervnému systému príležitosť realizovať ďalšie zvyšovanie úrokových sadzieb v rámci boja proti inflácii. Štvortýždňový kĺzavý priemer, ktorý odstraňuje medzitýždňovú volatilitu, bol mierne nižší a dosiahol 244,25 tis. Na sezónne neupravenej báze sa počet žiadostí o podporu v nezamestnanosti oproti predchádzajúcemu týždňu znížil o 18,6 tisíc na 215,8 tisíc, pričom výrazný pokles bol zaznamenaný v štátoch Massachusetts (-14,0 tisíc), Missouri (-2,3 tisíc) a New Jersey (-1,1 tisíc).

Monika Švantnerová, analytik spoločnosti CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.

Ďalšie komentáre