Absolútna správa:

Stretnutie skupiny OPEC+ bude pokračovať aj zajtra po tom, čo sa väčšina členov vrátane Saudskej Arábie postavila proti ruskému návrhu na februárové zvýšenie dodávok. Diskusie budú pokračovať o 15:30. Delegáti uviedli, že v utorok viedenský čas umožnil ministrom viesť dvojstranné rozhovory a konzultácie s ich domácimi vládami. Nečakané predĺženie rozhovorov spochybňuje zvýšenie produkcie o 500 000 barelov denne, ktoré trh očakával vo februári. Spochybňuje tiež podobné zvýšenie ponuky, ktoré obchodníci očakávali v marci a apríli. Rozdielne názory medzi Saudskou Arábiou a Ruskom, dvoma de facto vodcami OPEC+, môže viesť k ďalším nezhodám. Aj keď sa zdalo, že v Moskve pri tejto príležitosti prevláda početná prevaha, pred ukončením rozhovorov si skupina zvyčajne vyžaduje konsenzus medzi všetkými členmi. Nedosiahnutie kompromisu je zriedkavé, ale môže mať škodlivé následky, ako napríklad minuloročná mesačná cenová vojna. Alžírsko, Nigéria, Omán, Irak, Kuvajt a Spojené arabské emiráty boli tiež za udržanie stabilných dodávok vo februári, Kazachstan podporil pozíciu Ruska. Skupina už teraz postupuje opatrne a v decembri sa dohodla, že sa bude stretávať každý mesiac – a nie iba niekoľkokrát do roka – s cieľom presnejšie doladiť úrovne produkcie a vyhnúť sa koncu cenového zotavenia, ktoré sa snažila dosiahnuť väčšinu roku 2020.

Investori zarobili na:

Spoločnosti FLIR Systems Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 19,19 % (výkonnosť za 5 rokov: +80,38 %). Dôvodom tohto rastu bolo oznámenie kúpy FLIR Systems spoločnosťou Teledyne Technologies za 7,36 mld. dolárov. Spoločnosť FLIR Systems, Inc. navrhuje, vyrába a predáva systémy tepelného zobrazovania a vysielacie kamerové systémy pre rôzne aplikácie na komerčných a vládnych trhoch.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Singapurská ekonomika v minulom roku klesla o rekordných 5,8 %. Mohla za to pandémia choroby covid-19. Vyplýva to z predbežných údajov, ktoré dnes zverejnilo singapurské ministerstvo obchodu a priemyslu. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +1,08 %, Hang Seng +0,89 %, Nikkei 225 -0,68 %.

Britský premiér Boris Johnson spustil tretí lockdown v celom Anglicku, nariadil zatvorenie škôl a žiada verejnosť, aby zostala doma. Úplný lockdown by mal trvať do 15. februára a hrozí, že britská ekonomika sa dostane do dvojitej recesie. Británia dnes ako prvá krajina začína očkovanie vakcínou proti koronavírusu vyvinutou firmou AstraZeneca s Oxfordskou univerzitou. Podľa britskej centrálnej banky miera schvaľovania hypoték na nákup domov bola v novembri v Británii najvyšší od augusta 2007. Tvorca politiky ECB Pablo Hernandez de Cos povedal, že ECB by mala zvážiť riadenie výnosovej krivky, teda stratégiu, ktorú využíva japonská a austrálska centrálna banka. Akcionári Peugeotu dali zelenú fúzii skupiny s Fiat Chrysler (FCA), čo je jeden z posledných krokov k vytvoreniu štvrtej najväčšej automobilky na svete. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +0,33 %, CAC 40 +0,68 %, DAX +0,06 %.

Spoločnosť Moderna zvyšuje svoju ročnú výrobnú kapacitu o 100 miliónov na minimálne 600 miliónov dávok vakcíny proti Covid-19 v tomto roku. Stále pritom drží hornú hranicu prognózy na úrovni až 1 miliardy dávok. Americký poskytovateľ zdravotných plánov a ďalších riešení v oblasti zdravotnej starostlivosti Centene kúpi Magellan Health za 95 USD za akciu v hotovosti. Transakcia oceňuje firmu na 2,2 mld. USD. Pandémia vlani zmazala viac ako 20 rokov rastu osobnej leteckej dopravy. Šírenie nového typu koronavírusu a dopady choroby covid-19 totiž podľa predbežných odhadov obmedzili prevádzku na najnižšiu úroveň od roku 1999. Osobná letecká preprava tak zaznamenala prepad o 67 %. Dodávky Tesly za rok 2020 predstavovali 499 550 vozidiel, mierne pod jej cieľom 500 000. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones -1,25 %, S&P 500 -1,48 %, NASDAQ -1,47 %.

Mário Jičínský, analytik spoločnosti CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.

Ďalšie komentáre