Absolútna správa:

Členovia ropného kartelu a ich partneri z aliancie OPEC+ sa v utorok dohodli na miernom zvýšení produkcie vo februári a marci, ale len v Rusku a Kazachstane. Podľa dvoch zdrojov z OPEC, Rusko zvýši vo februári a v marci produkciu o 65-tisíc barelov a Kazachstan o 10-tisíc barelov denne. A Saudská Arábia v nasledujúcich dvoch mesiacoch svoju produkciu naopak dobrovoľne zníži, aby zmiernila nárast produkcie v Rusku a v Kazachstane. Snaží sa tak presvedčiť ostatných producentov, aby udržali ťažbu stabilnú. Obáva sa totiž, že nové blokády zasiahnu dopyt po rope. Celkové zníženie ťažby v rámci aliancie tak vo februári dosiahne 7,125 milióna barelov (1 barel = 159 litrov) denne a v marci 7,05 milióna barelov/deň.

Investori zarobili na:

Spoločnosti Diamondblack Energy., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o viac ako 10 % (výkonnosť za 5 rokov: – 16,91 %). Dôvodom tohto rastu bola dohoda medzi ropného kartelu, vďaka ktorej sa predlžujú limity v ťažbe ropy. To malo za následok posilnenie ceny ropy, ktorú spoločnosť Diamondback Energy ťaží.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Čínsky regulátor podľa Reuters naďalej nebude tlačiť na delisting čínskych spoločností z amerického trhu a napríklad akcie China Telecom tak zostanú obchodované na NYSE.. Alibaba Group budúci mesiac uzavrie svoju platformu pre streamovanie hudby Xiami Music, čo je krok späť od jej ambícií presadiť sa v čínskom zábavnom priemysle. Britská luxusná automobilka Volkswagen Bentley vykázala v roku 2020 rekordný predaj 11 206 automobilov, a to napriek pandémii COVID-19, ktorá spôsobila uzavretie továrne počas prvého lockdownu v Anglicku. Dopyt v Číne vzrástla takmer o 50%. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 + 1,91 %, Hang Seng + 0,64 %, Nikkei 225 – 0,37 %.

Niektoré špecializované internetové obchody z Európskej únie končí s dodávkami svojho tovaru do Británie. Informuje o tom dnes server BBC. Dôvodom sú daňové zmeny, ktoré od januára nadobudli platnosť v súvislosti s odchodom Británie z EÚ. Nemecké maloobchodné tržby v novembri pred celoštátnym lockdownom vzrástli medzimesačne o 1,9%. Analytici v prieskume Reuters čakali pokles o 2%. Britský premiér Boris Johnson v pondelok nariadil uzavrieť s okamžitou platnosťou všetky základné a stredné školy až do polovice februára. Ľudia majú opúšťať domovy iba za konkrétnym účelom, napríklad kvôli ceste do práce. Tretí lockdown v Británií podľa banky JP Morgan pravdepodobne spôsobí pokles tamojšej ekonomiky v tomto prvom štvrťroku medzikvartálne o 2,5% namiesto doteraz predpokladaného mierneho rastu. Miera nezamestnanosti v Nemecku v decembri stagnovala na novembrových 6,1%, v súlade s trhovým odhadom. Počet Nemcov bez práce po sezónnom očistení klesol o 37.000. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 – 0,46 %, CAC 40 – 0,44 %, DAX – 0,55 %.

 

Index aktivity v priemysle USA v decembri vzrástol na 60,7 bodov, ide o najvyššiu úroveň od augusta 2018. Odhad analytikov bol výrazne nižší a to  56,6 bodov. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones + 0,56 %, S&P 500 + 0,68 %, NASDAQ + 0,91 %.

Roman Lechovič, analytik spoločnosti CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.

Ďalšie komentáre