Blíži sa koniec energetickej krízy v Európe?

Absolútna správa:

Podľa predsedníčky Európskej komisie Ursuly von der Leyenovej Európska únia plánuje prijať urgentné opatrenia, aby znížila prudko rastúce ceny elektrickej energie, a pripravuje návrh na reformu trhu s elektrickou energiou. Presné zloženie intervenčného plánu EÚ sa stále pripravuje a diplomati EÚ uviedli, že komisia by mohla ponúknuť podrobný plán už tento týždeň. Jednou z možností by bolo regulovať tvorbu cien počas obdobia prerušenia dodávok, a to zastrešením cien na európskych burzách s plynom. Bezprecedentný nárast cien elektrickej energie, ktorá za posledný rok vyrástla takmer 10-násobne, podporil nárast inflácie a dramaticky zvýšil ekonomické zaťaženie podnikov a domácností. Čoraz viac členských štátov preto žiada obmedzenie cien. Česká republika, ktorá rotujúco predsedá EÚ, zvolá na 9. septembra mimoriadne zasadnutie ministrov energetiky. Európa musí oddeliť ceny plynu od ceny elektriny, povedal dnes novinárom minister priemyslu a obchodu Jozef Síkela. Mimoriadna európska rada pre energetiku, ktorá sa uskutoční v piatok 9. septembra, bude podľa neho prejednávať návrh na stanovenie maximálnej ceny plynu, ktorý sa využíva na výrobu elektriny. Ide podľa neho o funkčné a menej nákladné riešenie, ktoré by malo zraziť ceny elektriny nadol. Ceny zemného plynu v Európe v pondelok klesli najviac od marca po tom, ako Nemecko uviedlo, že jeho zásoby plynu sa plnia rýchlejšie, ako sa plánovalo. Referenčné holandské mesačné futures klesli až o 13 %.

Investori zarobili na:

Spoločnosti Diamondback Energy Inc, ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 3,98 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: 87,23 %). Spoločnosť Diamondback Energy Inc pôsobí ako nezávislá ropná a plynárenská spoločnosť, ktorá sa v súčasnosti zameriava na získavanie, rozvoj, prieskum a využívanie nekonvenčných zásob ropy a zemného plynu na pevnine v Permskej panve v západnom Texase.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Ročná miera inflácie v Malajzii sa v júli 2022 zvýšila na 14-mesačné maximum 4,4 % z 3,4 % v predchádzajúcom mesiaci, čo bolo v súlade s trhom. Japoská automobilka Honda zvažuje výstavbu továrne na výrobu batérií v USA v hodnote 4,4 miliardy USD v spolupráci so spoločnosťou LG Energy Solution. Čínsky štátny petrochemický gigant China Petroleum & Chemical Corp (Sinopec) zaznamenal v prvom polroku tohto roka nárast čistého zisku o 11 % na rekordných 44,5 miliardy. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -0,44 %, Hang Seng -0,73 %, Nikkei 225 -2,66 %.

Obchodný deficit Turecka sa v júli 2022 zvýšil na 10,69 miliardy USD zo 4,33 miliardy USD v rovnakom období predchádzajúceho roka, čo predstavuje najväčší obchodný deficit v histórii. Nemecko a Dánsko plánujú spoločný projekt veternej energie v Baltskom mori. Očakáva sa, že hodnota investície bude deväť miliárd eur. Európa musí oddeliť ceny plynu od cien elektriny, povedal dnes novinárom minister priemyslu a obchodu Jozef Sikel. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne:  Eurostoxx 50 -0,92 %, CAC 40 -0,83 %, DAX -0,61 %.

Všeobecný index podnikateľskej aktivity Federálnej rezervnej banky v Dallase pre priemyselnú výrobu v Texase sa v auguste 2022 zvýšil na -12,9 bodu z -22,6 bodu v júli. Čo je mierne zlepšenie. Očakávania týkajúce sa budúcej výrobnej aktivity boli však v auguste stále zmiešané. Elon Musk uviedol, že očakáva, že do roku 2030 bude takmer 50 % predaných automobilov elektrických a do roku 2035 až 80 %. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones -0,57 %, S&P 500 -0,66 %, NASDAQ -1,02 %.

Patrik Bartoš, analytik spoločnosti CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.

Ďalšie komentáre