Absolútna správa:

Taliansko údajne rokuje o injekcii najmenej 5 miliárd eur (5,6 miliardy dolárov) do Banca Monte Paschi dei Siena pred predajom minoritného podielu problémového veriteľa banke UniCredit. Ministerstvo financií, ktoré kontroluje Monte Paschi, zvažuje hotovostnú infúziu pre toskánsku banku prostredníctvom ponuky práv, ktorá by menšinovým akcionárom umožnila odmietnuť zvýšenie, uviedli ľudia, ktorí pri diskusiách o súkromných záležitostiach žiadali, aby neboli identifikovaní. Konečným výsledkom by bol väčší finančný príspevok vlády – v porovnaní s 3 miliardami eur odhadovanými skôr – na splnenie podmienok stanovených generálnym riaditeľom UniCredit Andre Orcelom na nákup Monte Paschi po finančnom oživení. Obe strany sa stále sporia o sumu, pretože zvýšenie kapitálu o 5 miliárd eur pokrýva iba krátky časový rámec, zatiaľ čo pre dlhodobé riešenie pre Monte Paschi, či už s inou bankou alebo samostatne, by potrebná suma bola výrazne vyššia. V každom prípade bude účet väčšinou padať na talianskych daňových poplatníkov, pretože Paschi je vo väčšinovom vlastníctve štátu. Obe strany už niekoľko mesiacov rokujú o dohode, ktorá by mohla byť oznámená v priebehu nasledujúcich týždňov, ale tá sa môže stále rozpadnúť, ak konečný návrh vlády nesplní všetky podmienky dohodnuté v júli, ktoré vyžadujú kapitálovú neutralitu UniCredit. Agentúra Bloomberg News už skôr informovala, že pôvodná rámcová dohoda medzi oboma stranami nezahŕňa zlé pôžičky a zákonné riziká Monte Paschi a štát si ponechá asi 300 pobočiek, lízingov, faktoringov, kapitálových služieb a časť podnikového centra.

Investori zarobili na:

Spoločnosti J.B. Hunt Transport Services, Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 8,74 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: +138,13 %). Dôvodom tohto rastu boli hospodárske výsledky spoločnosti za Q3 2021, pričom tržby aj zisk prekonali očakávania analytikov. J.B. Hunt Transport Services poskytuje logistické služby. Spoločnosť prepravuje rôzne výrobky vrátane automobilových súčiastok, tovaru z obchodných domov, papiera a výrobkov z dreva, potravín a nápojov, plastov, chemikálií a výrobného materiálu a potrieb.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Americká spoločnosť Microsoft zavrie v Číne do konca roka svoju internetovú profesijnú sieť LinkedIn, reaguje tak na silnejúce požiadavky čínskych regulačných úradov. Čínska centrálna banka o dlhovej kríze v skupine China Evergrande Group uviedla, že riziká pre finančný systém vyplývajúce z dlhov developera sú „kontrolovateľné“ a je nepravdepodobné, že by sa rozšírili. Veľké čínske energetické spoločnosti rokujú s americkými exportérmi o dlhodobých zmluvách na dodávky LNG z USA. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +0,38 %, Hang Seng +1,48 %, Nikkei 225 +1,81 %.

Farmaceutické spoločnosti Pfizer a BioNTech podali Európskej agentúre pre lieky (EMA) žiadosť o schválenie svojej vakcíny proti Covid-19 pre deti vo vekovej skupine od 5 do 11 rokov. Nemecko chce prestať používať uhlie už v roku 2030, o 8 rokov skôr, než pôvodne plánovalo. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +0,82 %, CAC 40 +0,63 %, DAX +0,81 %.

Maloobchodné tržby v USA vzrástli v septembri o 0,7 % medzimesačne. Bitcoin dnes prekonal cenu 60 000 dolárov. Očakával sa pokles o 0,2 %. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones +1,10 %, S&P 500 +0,75 %, NASDAQ +0,50 %.

Mário Jičínský, analytik spoločnosti CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.

 

Ďalšie komentáre