Rastúci počet štátov, miest a súkromných spoločností začína presadzovať mandáty na očkovanie proti COVID-19.

Absolútna správa:

Tisícom policajtov a hasičov v mestách ako Chicago a Baltimore hrozí v nasledujúcich dňoch  strata zamestnania na základe mandátu, ktorý od nich vyžaduje, aby nahlásili stav očkovania alebo aby sa pravidelne testovali. Mandáty sú síce kontroverzné, ale účinne presvedčili mnohých nerozhodných pracovníkov, aby sa dali zaočkovať proti vírusu, ktorý v USA zabil viac ako 700 000 ľudí. Približne 77% oprávnených Američanov dostalo najmenej jednu dávku očkovacej látky, oznámil koordinátor Bieleho domu na COVID-19 Jeff Zients. Starostka Lori Lightfootová v Chicagu bojuje s policajným zväzom, ktorý sa postavil proti mandátu mestských pracovníkov na očkovanie. Približne tretina z 12 770 policajných zamestnancov mesta zmeškala piatkový termín na nahlásenie stavu očkovania a niektorí dôstojníci zostali bez výplaty, pretože neuviedli stav či sú očkovaní alebo nie. Biely dom, ktorý oznámil rozsiahle požiadavky na očkovanie v snahe znížiť počet hospitalizácií a úmrtí na COVID-19. V piatok približne 200 zamestnancov spoločnosti Boeing Co zorganizovalo protest proti požiadavkám, aby do 8. decembra bolo zaočkovaných 125 000 zamestnancov na základe výkonného nariadenia prezidenta Joe Bidena pre federálnych dodávateľov. Požiadavky na zaočkovanie pre federálnych pracovníkov a dodávateľov sa budú zhruba týkať 100 miliónov ľudí, čo sú asi dve tretiny americkej pracovnej sily. V zdravotníckom priemysle už prebehla vlna prepúšťania, ktorá vzhľadom na zvýšené riziko expozície COVID-19 pre pacientov a personál postupovala rýchlejšie ako pri ostatných sektoroch.

Investori zarobili na:

Spoločnosti Penn National Gaming, Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 5,23 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: +480,98 %). Penn National Gaming, Inc. vlastní a prevádzkuje Charles Town Races v Západnej Virgínii, ktoré ponúkajú hracie automaty, kasína v Mississippi a herné zariadenie na riečnej lodi v Louisiane. Spoločnosť vlastní aj závodné dráhy a stávky mimo trate v Pensylvánii a taktiež spravuje herné zariadenie v provincii Ontario v Kanade.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Indonézska banka ponechala 19. októbra 2021 svoju kľúčovú 7-dňovú reverznú sadzbu spätného nákupu nezmenenú na historickom minime 3,5%. Centrálna banka uviedla, že rozhodnutie bolo prijaté kvôli udržaniu stability výmenného kurzu rupie a vo finančnom systéme pri nízkych prognózach inflácie, ako aj kvôli podpore hospodárskeho rastu. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +0,98 %, Hang Seng +1,49 %, Nikkei 225 +0,65 %.

Španielsky obchodný deficit sa v auguste 2021 prudko zvýšil na 3,87 miliardy EUR z deficitu 1,73 miliardy EUR v zodpovedajúcom mesiaci predchádzajúceho roka. Išlo o najväčší mesačný obchodný deficit od septembra 2019, pretože dovoz medziročne vyskočil o 33,9 percenta na 25,97 miliardy EUR, čo bolo posilnené nákupmi energetických produktov. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +0,37 %, CAC 40 -0,05 %, DAX +0,27 %.

Zásoby ropy v USA v týždni končiacom sa 8. októbra 2021 vzrástli o 5,123 milióna barelov, čo je nárast o 0,951 milióna barelov oproti minulému týždňu a výrazne nad očakávaniami trhu, ktorý počítal s nárastom o 0,140 milióna. Išlo o tretí týždenný nárast v rade a o najväčší prírastok od 5. marca. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones +0,57 %, S&P 500 +0,77 %, NASDAQ +0,71 %.

Michal Bernát, analytik spoločnosti CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.

 

Ďalšie komentáre